Sekretna zima Jaśminy

Cykl: Zwilczona (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
literatura polska, Mazury, zima

„Sekretna zima Jaśminy” to przeniesiony na stronice powieści czar urokliwych, przykrytych zimowym puchem, mazurskich zakątków. Finezyjne imię Jaśmina jest odzwierciedleniem natchnionej pięknem natury. Natury kobiety i… wilczycy. Bohaterka potrafi wytropić szlak dyktowany sercem i dzięki intuicji znaleźć się w posiadaniu tego to, co jest z pozoru nieuchwytne… Nierealnego, mglistego świata położonego w malowniczej mazurskiej scenerii…
Kontynuacja „Zwilczonej” to świąteczna opowieść, w której to co przyziemne miesza się z pozazmysłowym, a mglista postać Wilczycy jest stale wyczuwalna w tle. Jaśmina, wyruszając na spotkanie z charyzmatyczną szeptuchą do podlaskiej wsi, ucieka od brutalnej rzeczywistości. Zostawia za sobą natarczywego kochanka i pasmo awantur wszczynanych przez męża. Zanurza się w magiczny, eteryczny i szalenie tajemniczy świat tradycyjnych, ludowych baśniowych praktyk… Pewniejsza, bogatsza w pozazmysłowe doświadczenia wyrusza ku nieuniknionej konfrontacji z rzeczywistością… Jeszcze nie wie, z jaką próbą będzie musiała się zmierzyć. Kłopoty z mężem, śnieżne nawałnice blokujące drogi, intrygująca postać leśniczego Bojana… Mężczyzna opiekuje się łudząco przypominającym wilka psem rasy husky – Luną. Jaśmina od razu poczuje z nią magiczną nić porozumienia...

Czy Jaśminie uda się znaleźć dyktowany intuicją trop, który doprowadzi ją do najgłębszych zakamarków jej serca?
Czy świąteczna atmosfera urokliwych okolic natchnie kobietę do otworzenia się na własne potrzeby i zamknięcia starych spraw?
Czy natura Wilczycy pomoże Jaśminie pozostawić w tyle demony przeszłości, a pradawna magia szeptuchy wpłynie na jej życie?

OPOWIEŚĆ, W KTÓREJ PŁATKI ŚNIEGU SĄ TŁEM DLA OGROMNEJ KOBIECEJ SIŁY I PRZENIKLIWEJ INTUICJI

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

eduko7 | 2017-12-09
Przeczytana: 04 grudnia 2017

„Sekretna zima Jaśminy” to ciekawie skonstruowana powieść obyczajowa, łącząca rzeczywistość i magię, wrażliwość głównej bohaterki z twardym stąpaniem po ziemi. Niestety nie czytałam „Zwilczonej”, ale ten tom tworzy też odrębną całość, więc chyba nic się nie stanie, jeśli przeczytam je w odwrotnej kolejności. Dominującym motywem są relacje i to w dużym stopniu zaburzone. Kobiety i trzech mężczyzn. Ludzi i zwierząt. Na drugim miejscu, jako dość ważny wątek pojawia się potrzeba zmian i mniej lub bardziej udane próby ich wprowadzania. Ciekawym motywem jest przenikanie się świata ludzi i zwierząt. Silnie zarysowany motyw wilczycy jako ucieleśnienie przemiany bohaterki. Atutem lektury są prawdy ukryte w jej treści: 1) „Każdy może znaleźć sposób na siebie, ale najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Najważniejsze to chcieć spróbować…” 2) „Miło jest gościom wejść do domu. Który na nich czeka. To oczekiwanie widać po gospodarzach, po ich sposobie zachowania, gestykulowania, mówienia. Wtedy...

Gąska | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

„Sekretna zima Jaśminy” jest kontynuacją przygód tytułowej bohaterki, zawartych w książce pod tytułem: „Zwilczona”. W dalszym ciągu mamy do czynienia z miejscowymi legendami, długimi hipnotyzującymi opisami, urokliwymi krajobrazami oraz wilczycą, której nie mogło zabraknąć. Powieść spowita jest swoistą magią i tajemniczością. Jej charakter zakrawa o filozoficzne aspekty. Dla osób lubujących się w starych wierzeniach, czarach i enigmatycznych przemyśleniach, będzie w sam raz.

Główna bohaterka ma dwojaką naturę. Z jednej strony jest wrażliwa, delikatna, a z drugiej posiada wewnętrzną siłę oraz moc. Jest rozdarta, czuje wstręt do swego męża, nie może wybaczyć mu zdrady i alkoholizmu, ale biorąc pod uwagę dziecko, marzy tylko o spokoju. Musi zastanowić się czy dalej chce tkwić w tym bezsensownym związku czy też zacząć budować swój dom gdzieś indziej. Jej osobista szeptucha nie pozwoli zostać jej z tym problemem sam na sam.

Książkę można czytać osobno, nie zaznajamiając się...

werka777 | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Główna bohaterka powieści to kobieta wrażliwa, a jednak wewnętrznie silna, kochająca zwierzęta i ceniąca wyższe wartości. Świadoma tego, jak ważną instytucją okazuje się rodzina, miewająca swoje słabości jak każdy człowiek. Jaśmina pragnie z nimi walczyć, a jej wizerunek złożony z wad i zalet czyni ją postacią bardzo wiarygodną, zwyczajną, chociaż i niezwykłą zarazem.

Drugi plan tej historii usłany jest mężczyznami, nie jednym, a trzema. Bardzo różni pod względem osobowości, choć wszyscy dający się we znaki. Zdradzający i zdradzani, nieczuli i przeczuleni, zakochani i niekochani… Nieraz stają w świetle reflektorów u boku Jaśminy, której wrażeń z pewnością nie brakuje.

Nierozłącznym elementem powieści i zarazem mocno akcentującym swoją obecność bohaterem jest wilczyca. Motyw wilka, wcale nie tego złego znanego z wielu bajek, nie wzbudza tutaj strachu, a w zamian za to, jak sama autorka twierdzi, staje się uosobieniem wewnętrznej siły, którą każdy z nas powinien w sobie...

Muminka | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Druga część "Zwilczonej" o perypetiach Jaśminy. Nadal jest z mężem, któremu dała drugą szansę, no i prześladuje ją natarczywy kochanek Władek. Kobieta nie wie,c robić dalej, powoli podładowuje akumulatory na mazurskiej wsi.
Jaśmina wybiera się w dłuższą podróż do podlaskiej szeptuchy, która ma wskazać jej dalszą drogę.
Jak zwykle wyeksponowany jest wątek wilczycy. Raz to szeptucha, raz sama Jaśmina przedstawia różne legendy z wielu kręgów kulturowych o wilku, który kiedyś wskrzeszał ludzkość do życia, lub wilczycy, ktora przyjęła luzkie kształty by mieszkać u boku wybranka, rozważania o swojej wewnętrznej wilczycy.
Jaśmina spotyka wielu szczególnie podtrzymujących więź z naturą ludzi, między innymi leśniczego, który uratował z wnyków dwa młode wilki, jednego chce wypuścić do lasu. Są i zaklęcia, i czary by odpędzić niewczesne amory jednorazowego kochanka Władka. Niestety Jaśmina zostaje skonfrontowana z niewiernością męża, nie ma siły dalej mu wybaczać, pragnie uwolnienia....

Ladyflower123 | 2017-02-02
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Czy ty masz wewnętrzną siłę?

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Adrianny Trzepioty. Nie miałam okazji przeczytać „Zwilczonej”, ale zdecydowanie postaram się nadrobić tę lekturę w przyszłości. Po „Świątecznej kafejce” kolejna książka, która zabierze nas w podobne klimaty jak te towarzyszące nam obecnie za oknem. Mróz, śnieg i magia Mazur pozwolą na chwilę zapomnienia. Lektura poleca się z kubkiem gorącej kawy, ciepłym kocem, a i najlepiej zapachem pieczonej szarlotki. Tak, zdecydowanie bez intensywnych doznań aromatycznych czytanie nie będzie aż tak przyjemne. Ja część tego rytuału spędziłam w rodzinnym domu, gdzie wszelkie świąteczne aromaty mnie otaczały, następnie moja przygoda przedłużyła się na dawno nieodwiedzany pociąg, gdzie ciepło sprzyjało bardziej spaniu niż czytaniu, ale czego nie robi się z czystej, ludzkiej ciekawości co będzie dalej? Kończyłam tę fascynującą podróż w serce...

Anna-mojeksiążki | 2016-12-30

W okresie Świąt miałam wenę na klimatyczne świąteczne książki - dobrze trafiałam, bo każda była zupełnie inna. "Sekretna zima Jaśminy" była dla mnie miłym zaskoczeniem - w klimacie śniegu, zimy i świąt znalazłam niezwykła opowieść o wilkach. Tak, tak :)
Wielu z nas ma w sobie wilka, jedni alfę stada, dominującego, a inni uległego. Nie wszyscy zdają sobie z tego faktu sprawę, a jeśli już to wiedzą to korzystają z siły wilka, którego mają. Taką mocną i mądrą wilczycę kryje w sobie Jaśmina i ona doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Wierzy również w magię i siłę babek czyli ludowych szeptuch. Sama taką zna i bardzo ceni. To do niej ucieka wraz z córką, kiedy w domu robi się nie do zniesienia i znajduje u niej pomoc, wsparcie i ukojenie. Jaśmina mieszka z mężem i córką w starym domu, który kocha, jednak ich wzajemne stosunki są ostatnio bardzo napięte. Ponadto w chwili słabości kobieta wdała się w przelotny romans z kolegą, który teraz nie daje jej spokoju. Nie wie już co ma robić -...

Sekretna zima Jaśminy nie trzyma poziomy pierwszej części, ona przerasta ją o głowę! Jest wręcz perfekcyjnie dopracowana, wciąga, nie powiela schematów, intryguje i przekazuje ważne wartości. Zachwyci najbardziej wymagających czytelników szukających nowych szlaków czytelniczych.

LottaCzyta | 2017-11-15

"Sekretna zima Jaśminy" to powieść pełna uroku i siły. Jaśmina ucieka od męża i próbuje zacząć wszystko od nowa. Pomimo tak odważnego kroku, kobieta jest bardzo zagubiona. Nie wie gdzie iść. Co dalej zrobić. Nie ma planu. Na szczęście na jej drodze pojawiają się wyjątkowi ludzie.

Jaśmina ma podwójną naturę. Z jednej strony jest bardzo wrażliwa i delikatna, kocha zwierzęta i wierzy w ludzi. Z drugiej strony posiada niesamowitą siłę wewnętrzną. Bardzo polubiłam tę bohaterkę. Myślę, że wiele kobiet mogłoby się z nią utożsamić, a na pewno zaprzyjaźnić. Najważniejsze dla mnie w niej jest fakt iż nie jest idealna, przerysowana, nierealna. Ma wady i to jest fajne. Przecież każdy je ma. Nie chciałabym się jednak skupiać na jej przygodach. Chciałabym aby każdy sam je poznał. Mogę was jednak przekonać, że będzie ich sporo!

W powieści znajdujemy szczegółowe opisy przyrody. Dzięki nim możemy przenieść ośnieżonych, mazurskich lasów. Poczuć spokój i magię miejsca.

„Sekretna zima Jaśminy”...

Marta | 2016-12-13
Przeczytana: 25 listopada 2016

Czasem zdarza mi się sięgnąć po książkę, która urzeka mnie swoją okładką. Nie zwracam uwagi na opis tylko okładkę. Wtedy jest tak, że jeśli urzeka mnie obwoluta to znaczy, że książka mi się spodoba. Powiem Wam szczerze, że jeszcze się nie zawiodłam. Za każdym razem kiedy sięgałam po książkę, której okładka mnie przyciągnęła to treść wciągnęła od samiutkiego początku. Niektórzy mają tak, że muszą przeczytać fragment książki: albo początek, albo wyrywek środka. Mnie czasem wystarcza okładka (bądź opis) by wiedzieć, że ta książka właśnie mnie znalazła. Tak właśnie było z najnowszą książką Adrianny Trzepioty „Sekretna zima Jaśminy”.

Jaśmina wraz z córeczką oraz mężem mieszka na Mazurach. Właśnie przeżywa kryzys. Nie wie co ma zrobić. Z jednej strony chciałaby opuścić męża alkoholika, a z drugiej nie chce pozbawiać swojej córki pełnej rodziny. Przychodzi jednak dzień, kiedy miarka się przebrała i Jaśmina spakowała swoje rzeczy i wyprowadziła się z domu. Do końca jednak nie jest...

Natalia | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Jaśmina przeżywa w swoim życiu kryzys. Z jednej strony czuje niechęć do swojego męża lecz z drugiej, ze względu na dziecko, pragnie spokoju oraz miłości. Szalę jej irytacji przepełnia jego zdrada oraz alkoholizm. Przed kobietą stoi ważna decyzja. Jaśmina musi zdecydować czy powinna rozejść się ze swoim mężem i pozbawić tym samym swoją córkę pełnej rodziny, czy raczej zostać przy nim i żyć w nieszczęściu.
Z pomocą w rozwiązaniu tej zagadki przychodzi jej pewna wilczyca, którą kobieta skrywa w głębi siebie. Czy kobietę czeka szczęście?

"Czuję od niego powolne gnicie i obumieranie ducha. Nie chcę, żeby mnie tym zaraził, żebym stała się tak toksycznie zrzędząca, nie chcę cały czas uprawiać tych potyczek słownych.
Ale przecież to nie ty – odezwała się zwilczona psychika.
– Nie zjadaj się od środka. Wymyśl sposób, dzięki, któremu będziesz ponad tym wszystkim. Wyobraź sobie, że jest wokół ciebie przezroczysta ochronna tarcza, która odbija każde jego słowo"

Książkę czyta się...