O właściwościach zwierząt

Tłumaczenie: Anna Komornicka
Seria: Biblioteka Antyczna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Περι Ζωων Ιδιοτητος

Jest to zbiór opowiadań, relacji, legend i świadectw przedziwnych wydarzeń, o których autor wielbiciel Pani Natury czytał, słyszał lub które na własne oczy oglądał. To barwny i fascynujący opis całego zoo ówczesnego świata. Przekazy Eliana, zaczerpnięte od dziejopisarzy, geografów czy starożytnych podróżników, służą autorowi za dowody rozumności, odwagi, sprytu i pracowitości oraz wielu innych zalet i uzdolnień wszelkich gatunków zwierząt: od mrówki czy muchy, po słonia, wielbłąda lub nosorożca. Elian cytuje przypadki, gdy zwierzę rozumie mowę ludzką, umie pisać litery, zna arytmetykę, kroki taneczne, powozi końmi i potrafi obronić człowieka przed rabusiem, obronić nawet przed śmiercią. W sferze uczuć zwierzęta wyraźnie górują nad ludźmi: są lojalne, wierne, dyskretne, okazują wdzięczność za wyświadczone im dobro (ale i mszczą się za doznane krzywdy!), opiekują się starymi rodzicami i potomstwem, a jako stróże moralności surowo karzą cudzołóstwo.

Grażyna | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2014