Gra o zmiennych regułach

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Posthumous Short Stories
83-7392-111-7

Kolejny zbiór czternastu opowiadań Patricii Highsmith, w których autorka z ogromnym talentem narracyjnym przedstawia portrety psychologiczne swych bohaterów. Odnajdujemy tu między innymi zapis patologii życia małżeńskiego, w którym do zbrodni może popychać znużenie rutyną dnia codziennego, a to, co było marzeniem, ułudą, w rzeczywistości okazuje się ciężarem nie do udźwignięcia. W opowiadaniach Highsmith na pozór udane i szczęśliwe życie często przepełnione jest pustką i niespełnieniem, a chwila utraty złudzeń nierzadko okazuje się zbyt drastycznym doświadczeniem, dlatego nie brakuje tu przekonujących, poruszających postaci samobójców. W motywacji psychologicznej opisywanych zachowań niepoślednią rolę odgrywają wyrzuty sumienia i poczucie winy.

TomStg | 2015-10-12
Przeczytana: 2009 rok