Zgłosuj na książki roku 2017

Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku

Tłumaczenie: Jerzy Paweł Listwan
Wydawnictwo: Czarna Owca
Silence: The Power of Quiet In A World Full of Noise
Booka

Cisza, która uzdrawia duszę. Uważność jest praktyką, która wycisza panujący w nas zgiełk. Gdy nam jej brakuje, wiele rzeczy może nas odciągać od nas samych. Czasami odciągają nas żale i smutki związane z przeszłością. Ponownie przeżywamy dawne zdarzenia i na nowo odczuwamy ból, którego już raz doznawaliśmy. Łatwo stać się więźniem przeszłości. Thich Nhat Hanh Cisza. Siła spokoju w świecie...

Cisza, która uzdrawia duszę.

Thich Nhat Hanh

Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku to ostatnia książka Thich Nhat Hanha. To pochwała uważności, skupienia na chwili obecnej, bez której łatwo stracić poczucie sensu w rzeczywistości pełnej chaosu.

Autor zaprasza nas do uwolnienia się od zgiełku zewnętrznego świata. Proponuje, by odnaleźć spokój w samym sobie i dostrzec, co oferuje niepowtarzalna, bieżąca chwila. Przekonuje, że drogą do wewnętrznej wolności jest uważność w życiu codziennym.

Wewnętrzna cisza pozwala usłyszeć głos własnego serca, by móc odważnie podążyć za swoimi najgłębszymi pragnieniami. Książka przypomina nam, że każda chwila jest cenna i warto przeżywać ją świadomie.

spis treści

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2016

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/files/elibri/1454472663.jpg

almos | 2016-12-17
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Kolejna pozycja autorstwa wietnamskiego mnicha niestrudzenie propagującego uważność-mindfulness jako lek na trudy codziennego życia. Sporo tu o tym jak ważna jest dla nas cisza, i ta zewnętrzna i ta wewnętrzna; tylko w takiej ciszy możemy usłyszeć własne serce. Z drugiej strony wiele tu powtórzeń z innej książki autora, „Cud uważności”, poza tym uporczywe twierdzenie, że uważność to panaceum na wszystkie problemy psychologiczne czy psychiczne jest dużą przesadą. Walorem książki są liczne i oryginalne przykłady medytacji.

Wietnamski mnich od lat rezydujący we Francji, znany propagator mindfulness, zwraca w tej książce uwagę na znaczenie ciszy, w czasach gdy jesteśmy wręcz przywaleni różnego rodzaju dźwiękami, i bodźcami. Nie chodzi tylko o uwolnienie się od hałasu ale też o uciszenie zgiełku w nas samych. To ważne i często niełatwe zadanie, autor pisze: „Mam wrażenie, że wielu z nas boi się ciszy. Stale coś wchłaniamy – tekst, muzykę, program radiowy bądź telewizyjny, myśli –...

Monika Kramarczyk | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018