Liryki najpiękniejsze. Baczyński

Okładka książki Liryki najpiękniejsze. Baczyński
Krzysztof Kamil Baczyński Wydawnictwo: Algo poezja
poezja
Algo

Baczyński przez to, kiedy i jak krótko żył, stał się pewną legendą, cenioną nie tylko za swą twórczość, ale - może przede wszystkim - za krótkie życie i bohaterską śmierć. Czytając zastanawiałem się, ile tych wierszy byłoby opublikowanych, gdyby autor przeżył wojnę i zmarł ze starości w latach 80., 90. XX w. czy nawet w XXI w. Okres twórczości Baczyńskiego był stosunkowo krótki, nie napisał aż tyle, by w normalnej wielkości książce nie wydać jego dzieł zebranych. Tu, w pięknie wydanej antologii, dokonano wyboru, jak mniemam utworów najlepszych.
Pięknie pisał do i o swojej Basi, o ich miłości. Drugi motyw jego poezji, który bardzo mnie ujął, to Natura, Przyroda szeroko pojęta. Jak Baczyński kochał te wszystkie rośliny i zwierzęta! Natura i odnoszenie się do niej powtarza się w tych wierszach często.

no niestety do poezji się chyba nie przekonam

no niestety do poezji się chyba nie przekonam

Przecudowne liryki, pokazujące niezwykły talent Baczyńskiego, silnie bowiem wpływają na wyobraźnię czytelnika. Tematyka wierszy jest bardzo różnorodna: od wojny, przez zachwyt Tatrami i patriotyzm, na miłości kończąc. Wydanie również bardzo ładne, cieszy oko, aczkolwiek zabrakło mi w nim jakiegoś porządku, według którego wiersze zostały umieszczony (gdzie daty?).

Krzysztof Kamil Baczyński...
Tyle razy zastanawiałam się co by było, gdyby nie zginął w powstaniu. Jestem pewna, że napisałby utwory na miarę Mickiewicza albo Słowackiego. Szkoda takiego talentu. Ale swoją postawą pokazał, że to właśnie oznacza być Polakiem.
Żałuję, że z jego wierszy w gimnazjum omawiamy tylko "Piosenkę" i "Lasem". Mnie zachwycają jego liryki o miłości, młodości, Polsce. Przecież wiersz "Promienie" jest tak piękny, że trafił do mojego serca już z pierwszym wersem. Podobnie z "Chwilą bez imienia". A "Warszawa"? Ile razy czytam, tyle razy zadziwiam się, że ktoś potrafił napisać coś tak pięknego.

Baczyński trafił do mojego serca z pierwszym wierszem ("Piosenka") i zostanie już tam na zawsze.

To nie książka, żeby móc o niej pisać długie opinie. To magia, zamknięta w wierszach młodego poety, który już zawsze pozostanie młodym poetą.

Krzysztof Kamil Baczyński...

Krzysztof Kamil Baczyński był jednym z tych największych brylantów całego naszego narodu. Pisał wiersze już od najmłodszych lat, co świadczy o jego nadwyraz dużej dojrzałości ( zginął w wieku 23 lat ). Jego śmierć dodaje jednak tajemniczosci całej twórczości młodego poety pokolenia Kolumbów. Nie wyobrażam sobie Baczyńskiego siedzącego w latach 90- tych z fajką przy biurku. Jego poezja mi osobiście wyciska łzy z oczu. Jestem w posiadaniu owego tomiku jego wierszy i jest to mój nieodłączny element na codzień. Byl on odzwierciedleniem mojej duszy i jestem pewna, ze gdybyśmy się spotkali nie zamykały by nam się usta. Bóg, Honor, Ojczyzna, na zawsze.

Krzysztof Baczyński jest moim ulubionym poetą.Niezwykle odpowiada mi język,którym się posługiwał. Wspaniała wrażliwość, zaskakujące metafory i wyjątkowy sposób postrzegania rzeczywistości.Był mistrzem tworzenia obrazów poetyckich.Kto nie zna tancerzy z Avinion czy Barbary "stojącej przed lustrem ciszy"?

Uważam,że niepotrzebnie w szkole jego twórczość omawiana jest na przykładzie wyłącznie utworów patriotycznych z niewielkim dodatkiem poezji miłosnej. W jego wierszach jest nieporównywalnie więcej treści a tematyka jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana.
Wiele u niego jest refleksji na temat egzystencji ,powtarzalności losów ludzkich.Historii ,która chociaż z pozoru różna w podobny sposób obchodzi się z jej uczestnikami.
Pisze o swoich odczuciach związanych z Bogiem , z życiem po śmierci, o samotności.
Wiele utworów to obrazy poetyckie ,które pokazują nam ówczesny poecie świat.Oczywiście tematyka wojny i tego jak czas "spełnionej Apokalipsy" przeżywa człowiek i naród jest również obecna . Poeta jest zwolennikiem walki , a jednocześnie nie wierzy w zwycięstwo. Boi się też zatracenia w sobie człowieczeństwa, tego,że nie da się wrócić z tych dni grozy i zabijania do radosnych i spokojnych czasów przedwojennych.
Kolejnym motywem są utwory skierowane do kobiet jego życia- a adresatką tych poruszających wersów była nie tylko Barbara, ale również jego pierwsza narzeczona-Anna oraz matka , z którą poeta był niezwykle związany.
Podsumowując-w tej twórczości odnajdziesz Czytelniku/Czytelniczko nie tylko sprawy ważne dla pokolenia Baczyńskiego,ale przede wszystkim uniwersalne wartości i przemyślenia , na tematy ,które również Tobie są bliskie

Uważam,że niepotrzebnie w szkole jego twórczość omawiana jest na...

Baczyński to mój ulubiony poeta. Jego utwory zawsze poruszają moje serce, zawsze porywają do refleksji. Towarzyszy im melancholia, strach, a jednocześnie można w nich odszukać przepiękny wyraz miłość Baczyńskiego do jego Basi.
Życiorys poety dodatkowo wzrusza, wzmacnia podziw do tego wybitnego polskiego twórcy, nie sposób obok niego przejść obojętnie, to co tworzy jest ponad czasowe, uniwersalne, cudowne.

Zawsze, kiedy czytam wiersze Baczyńskiego oczy mnie pieką i łzy cisną mi się do oczu. Nie wiem tak naprawdę dlaczego, ale charakter tych wierszy, słowa i nastrój, który stworzył tak genialny człowiek z pokolenia Kolumbów chyba mają na to znaczący wpływ. To mój ulubiony poeta, który pobija nawet Szekspira. Dociera głęboko do mojego serca i już na zawsze w nim pozostanie.

Liryki najpiękniejsze to podróż poprzez pięknie zilustrowane stronice tomiku wgłąb urzekającej poezji Baczyńskiego. Świetnie dobrane wierze powalają ujrzeć jego twórczość w całej swej okazałości, podstawowa lektura dla entuzjastów Baczyńskiego.

Wspaniałe, wspaniałe i jeszcze raz wspaniałe. Każdy z wierszy opowiada inną historię, porusza i daje do myślenia. Z przyjemnością sięgam po tę pozycje raz za razem.

• Poezja
  • Poezja i dramat