Książka Roku 2018

Liryki najpiękniejsze. Baczyński

Wydawnictwo: Algo
poezja

Pięknie wydany wybór wierszy.

Dominka1 | 2014-01-30

Krzysztof Baczyński jest moim ulubionym poetą.Niezwykle odpowiada mi język,którym się posługiwał. Wspaniała wrażliwość, zaskakujące metafory i wyjątkowy sposób postrzegania rzeczywistości.Był mistrzem tworzenia obrazów poetyckich.Kto nie zna tancerzy z Avinion czy Barbary "stojącej przed lustrem ciszy"?

Uważam,że niepotrzebnie w szkole jego twórczość omawiana jest na przykładzie wyłącznie utworów patriotycznych z niewielkim dodatkiem poezji miłosnej. W jego wierszach jest nieporównywalnie więcej treści a tematyka jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana.
Wiele u niego jest refleksji na temat egzystencji ,powtarzalności losów ludzkich.Historii ,która chociaż z pozoru różna w podobny sposób obchodzi się z jej uczestnikami.
Pisze o swoich odczuciach związanych z Bogiem , z życiem po śmierci, o samotności.
Wiele utworów to obrazy poetyckie ,które pokazują nam ówczesny poecie świat.Oczywiście tematyka wojny i tego jak czas "spełnionej Apokalipsy" przeżywa człowiek i...

Oliwkaa | 2015-04-19
Przeczytana: kwiecień 2015

Krzysztof Kamil Baczyński...
Tyle razy zastanawiałam się co by było, gdyby nie zginął w powstaniu. Jestem pewna, że napisałby utwory na miarę Mickiewicza albo Słowackiego. Szkoda takiego talentu. Ale swoją postawą pokazał, że to właśnie oznacza być Polakiem.
Żałuję, że z jego wierszy w gimnazjum omawiamy tylko "Piosenkę" i "Lasem". Mnie zachwycają jego liryki o miłości, młodości, Polsce. Przecież wiersz "Promienie" jest tak piękny, że trafił do mojego serca już z pierwszym wersem. Podobnie z "Chwilą bez imienia". A "Warszawa"? Ile razy czytam, tyle razy zadziwiam się, że ktoś potrafił napisać coś tak pięknego.

Baczyński trafił do mojego serca z pierwszym wierszem ("Piosenka") i zostanie już tam na zawsze.

To nie książka, żeby móc o niej pisać długie opinie. To magia, zamknięta w wierszach młodego poety, który już zawsze pozostanie młodym poetą.

Skye | 2013-01-02

Zawsze, kiedy czytam wiersze Baczyńskiego oczy mnie pieką i łzy cisną mi się do oczu. Nie wiem tak naprawdę dlaczego, ale charakter tych wierszy, słowa i nastrój, który stworzył tak genialny człowiek z pokolenia Kolumbów chyba mają na to znaczący wpływ. To mój ulubiony poeta, który pobija nawet Szekspira. Dociera głęboko do mojego serca i już na zawsze w nim pozostanie.

Scarlett | 2010-05-31

Baczyński jest dla mnie niedościgłym wzorem, wirtuozem pióra i cudownym poetą. Pełen podziw.
Mam wrażenie, że jakikolwiek komentarz jest tutaj zbędny. Jak można zamknąć Baczyńskiego w tylu a tylu gwiazdkach czy opinii?
Mistrz.

"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością..."

sathrien | 2014-03-30

Słowa nie są w stanie całkowicie przedstawić piękna wierszy Baczyńskiego. Jak po przeczytaniu paru fragmentów odniosłam wrażenie, iż był to chłopak obdarzony niezwykłą wrażliwością, tak teraz jestem tego wręcz pewna.

Nie raz zalałam się łzami, dostrzegając, jak opisuje doskonale moje własne przeżycia. Myślę, że każdy w którymś z wierszy może zobaczyć coś, co daje obraz jego życia.

Przecudowne liryki, pokazujące niezwykły talent Baczyńskiego, silnie bowiem wpływają na wyobraźnię czytelnika. Tematyka wierszy jest bardzo różnorodna: od wojny, przez zachwyt Tatrami i patriotyzm, na miłości kończąc. Wydanie również bardzo ładne, cieszy oko, aczkolwiek zabrakło mi w nim jakiegoś porządku, według którego wiersze zostały umieszczony (gdzie daty?).

asthmaboy | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Krzysztof

Krzysztof Kamil Baczyński był jednym z tych największych brylantów całego naszego narodu. Pisał wiersze już od najmłodszych lat, co świadczy o jego nadwyraz dużej dojrzałości ( zginął w wieku 23 lat ). Jego śmierć dodaje jednak tajemniczosci całej twórczości młodego poety pokolenia Kolumbów. Nie wyobrażam sobie Baczyńskiego siedzącego w latach 90- tych z fajką przy biurku. Jego poezja mi osobiście wyciska łzy z oczu. Jestem w posiadaniu owego tomiku jego wierszy i jest to mój nieodłączny element na codzień. Byl on odzwierciedleniem mojej duszy i jestem pewna, ze gdybyśmy się spotkali nie zamykały by nam się usta. Bóg, Honor, Ojczyzna, na zawsze.

Andżelika Zaborowska | 2014-04-25

Wspaniałe, wspaniałe i jeszcze raz wspaniałe. Każdy z wierszy opowiada inną historię, porusza i daje do myślenia. Z przyjemnością sięgam po tę pozycje raz za razem.

Kinga | 2013-07-05

Liryki najpiękniejsze to podróż poprzez pięknie zilustrowane stronice tomiku wgłąb urzekającej poezji Baczyńskiego. Świetnie dobrane wierze powalają ujrzeć jego twórczość w całej swej okazałości, podstawowa lektura dla entuzjastów Baczyńskiego.

| 2012-07-29

Jak o nim pisał Błoński "Przelotny gość wśród nas, pozostał, jak pragnął, czysty." Etos sam w sobie.