Antoniusz i Kleopatra

Wydawnictwo: Hachette Polska
Antony and Cleopatra
9788328207448
William, Szekspir, Antoniusz, Kleopatra

Fascynująca historia tragicznej miłości egipskiej królowej i Antoniusza. Powikłane dzieje miłości, która musiała wybierać między prywatnymi porywami serca a honorem dwóch imperiów starożytnego świata.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Jacek | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 24 lutego 2017

Antoniusz z "Juliusza Cezara" i Antoniusz z "Antoniusza i Kleopatry" to dwaj różni ludzie. Choć obaj odważni, waleczni i honorowi, to jednak kierują nimi inne namiętności. W pierwszym z wymienionych dramatów jest to niemal bałwochwalczy podziw i oddanie Juliuszowi, a po jego śmierci dążenie do zemsty, w drugim - wręcz chorobliwa miłość do Kleopatry. I chyba to jest główną nicią, łączącą poczynania wielkiego wodza.
A wszystko jak to u Szekspira - gwałtowne uczucia, bogactwo charakterów, galeria nietuzinkowych, wyrazistych postaci, bogactwo wydarzeń. W dodatku to długi dramat. Czy tragedia? Tak. Lecz przecież to jednocześnie kawałek historii i to tej dobrze znanej.
Jeśli o Antoniuszu możemy powiedzieć, że żądza i miłość do Kleopatry kierują jego poczynaniami, to inaczej jest w przypadku głównego antagonisty wodza, Oktawiana Augusta, tu nazywanego (zresztą słusznie) Cezarem. To sprawny polityk, ukrywający emocje, powoli budujący intrygi, skuteczny choć nie efektowny w działaniu....

czytający | 2018-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2018

Niezrównana to była para. On, pretendent do władzy nad całym łacińskim światem. Ona, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, mająca skłonności do zakochiwania się w rzymskich mężach stanu. Jego mieczem rządziło serce, jej rozumem zawładnęły żądze namiętności. Niezależnie od historycznego przekazu, takimi ich widział William Szekspir. Stali się bohaterami dramatu, w którym zmienna Fortuna kazała kołem się toczyć losom, tak zależnym w starożytnym świecie od jej kaprysów. Jednak ci rozkochani w sobie ludzie niekoniecznie musieli słuchać humorzastej bogini, ponieważ posiadając władzę i dobre urodzenie, sami wybierali co dobre i złe. Mogłem na własne oczy się przekonać, czym zakończyły się ich starania o wspólne szczęście. Nie będę niedyskretny, kiedy podpowiem Wam, że szekspirowski punkt widzenia niewiele się w tym wypadku różni od historycznej prawdy o tej wielkiej parze.

Kleopatra widziała w Marku Antoniuszu swojego Jowisza. Marek Antoniusz z kolei porównywał ją do pięknej Tetydy,...

Nelyt | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 lipca 2016

Zachowanie Kleopatry jest jakby żywcem wyciągnięte z kreskówki o Asterixie i Obelixie. Czekałam tylko na kultowe "O Galowie, chcecie zobaczyć jak Kleopatra umiera?" czy jakoś tak ;)
To chyba najbardziej wulgarne dzieło Szekspira.

modli | 2015-05-27

Wielkie rozczarowanie."Makbet" był genialnym arcydziełem o zegarmistrzowskiej konstrukcji, w którym każda scena, postać, dialog czemuś służyły i układały się w perfekcyjną całość. Tutaj mamy plejadę dennych postaci i dziesiątki nudnych i łatwych do zapomnienia dialogów, które czasami ani nie są szczególnie głębokie ani nawet nie posuwają akcji do przodu. Po historii z udziałem Kleopatry i napisanej przez Shakespeare'a spodziewałem się czegoś monumentalnego, ale sztuka "Antoniusz I Kleopatra" okazała się tylko wielkim marnotrawstwem postaci.

Kleopatra jest zbyt egzaltowana.
Całość nabiera wyrazu opisując uczucie jakie łączyło Kleopatrę z Markiem Antoniuszem po śmierci Juliusza Cezara.
Przedstawia ona spór między Kleopatrą i Antoniuszem a Oktawianem Augustem.
Książka jest dosyć ciężka jeśli chodzi o język, styl i budowę.
Nie jest to moje ulubione dzieło Szekspira.
Czytałam je raczej już p to aby je skończyć.

Kachusek | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Dzieło niełatwe w czytaniu, ale ciekawe. Obrazowe i emocjonalne.
Choć zdecydowanie wolę "Romea i Julię" :)

Grot | 2016-07-04

Nie jest to arcydzieło, choć standardowo u Szekspira wiele wartościowych aforyzmów zawiera. Z utworów opartych na tle historycznym zdecydowanie wyżej sobie cenię "Juliusza Cezara" zawartego w genialnym zbiorze wydawnictwa Znak - "Tragedie i kroniki".

AlicjaC | 2015-06-08

Co Szekspir to Szekspir. Po lekturze tej sztuki, poprzedzonej lekturą kilku poprzednich, chyba zdecyduję się przeczytać wszystkie dzieła tego wielkiego dramaturga. Pomimo, że tę starożytną historię (oraz jej finał) wszyscy znamy, jakimś niesamowitym trafem w wersji szekspirowskiej trzyma ona w napięciu jakby była czymś zupełnie nowym.

Spiderdog86 | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Idealna tragedia na walentynki. Miłość i wojna zwykle idą w parze,zatem stanowią bazę dla najlepszych tragedii.

Hyperyon | 2016-06-04

Sztuka wzięła mnie szturmem! :) Kto kocha piękne wersy - ją pokocha. A dialog o krokodylu to, mimo iż umieszczony w dramacie, prawdziwa perła komedii ;)