Rozdroże proroków

Tłumaczenie: Beata Biały
Seria: Spojrzenia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Carrefour des Prophetes

Akcja Rozdroża proroków rozgrywa się w 1967 roku na Bliskim Wschodzie w Jerozolimie, Libanie i Syrii, na starożytnych rozdrożach cywilizacji i styku trzech wielkich religii monoteistycznych. Bohaterką powieści jest poszukująca własnej tożsamości młoda Żydówka Lea podróżująca wraz z grupą turystów z Belgii do Ziemi świętej w czasie Wielkiego Tygodnia. Dziewczyna zakochuje się w arabskim przewodniku-poecie, który przemyca narkotyki. W autobusie wiozącym turystów ukryte są dwie tony haszyszu, przez co podróż staje się bardzo niebezpieczna. Cała historia jest wieloznaczna i wielowątkowa: miłość, religia, poszukiwanie własnych korzeni, sensacja, wreszcie odwieczny konflikt arabsko-żydowski, który stanowi tło powieści.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Monika | 2011-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Temat ważny, postacie ciekawe, a jednak czegoś tej książce brak. Momentami ciągnie się bardzo, wręcz nudzi.

yuurita | 2010-05-02
Przeczytana: 17 kwietnia 2010

Bardzo poetycka książka - nawet główny bohater jest tutaj poetą - dzięki czemu w trakcie czytania nie opuszczało mnie poczucie pewnej dozy mistycyzmu, tajemniczości, która zdaje się towarzyszyć wszystkiemu na Bliskim Wschodzie. Nastrój powieści zupełnie nie przypomina europejskich książek - mogłabym go opisać chyba tylko przymiotnikiem "orientalny", co jest niezwykle odświeżające. I sama fabuła - zaskakująca i interesująco poprowadzona. Czytanie "Rozdroży..." sprawiło mi ogromną przyjemność.

mandżuria | 2010-12-15

Książka opisuje perypetie Ta’ana, młodego poety pracującego w charakterze przewodnika belgijskiej wycieczki. Spragnieni egzotyki Belgowie wyruszyli w podróż-pielgrzymkę w czasie Świąt Wielkiejnocy przez Liban, Syrię i przede wszystkim Jerozolimę. Ani uczestnicy, ani pracodawca Ta’ana nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich autokar ma posłużyć w wykonaniu przemytniczej akcji wszechczasów – wypełniony haszyszem prześlizguje się przez granice państw pragnących zachęcić do siebie turystów. Sam główny bohater nie jest zachwycony rolą, jaka przypadła mu w udziale. Dodatkowo zamiast koncentrować się na powierzonym mu zadaniu, myślami jest przy jednej z turystek, Lei, przepięknej kobiecie o tajemniczej przeszłości.

„Rozdroże proroków” to niewielka książeczka, którą spokojnie przeczytać można w jeden wieczór. Choć jest to opowieść wielowątkowa i poruszająca niezwykle ciekawe tematy, jak choćby konflikt arabsko-żydowski, miałam zbliżone do nieszczęsnych turystów odczucia – autorka ślizga się...

gosia_flower | 2016-04-09
Edd | 2015-07-04