Rotmistrz Witold Pilecki

Cykl: Archiwum Żołnierzy Wyklętych (tom 1)
Wydawnictwo: Bollinari Publishing House
historia
Thadeus

Pilecki, oprócz wielu czynów wojskowych, dokonał rzeczy niewiarygodnie odważnej: zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by założyć tam ruch oporu oraz przekazać na zewnątrz: władzom AK, rządowi na uchodźstwie oraz do rządom państw alianckich prawdziwe informacje o skali ludobójstwa, które rozgrywało się na terenie obozu. Oba cele osiągnął. Po wojnie komuniści torturowali go, próbując odebrać mu honor oraz zmusić do przyznania się do niepopełnionych czynów, a potem zamordowali go w parodii procesu. Są to wiadomości ogólnie dostępne, ale biografia zawiera informacje o całym życiu tego niezłomnego człowieka, który również w czasie pokoju wykazywał postawę heroiczną, mierzył się z przeciwieństwami i także w życiu prywatnym porywał się na rzeczy wielkie i trudne.
To pierwsza część z serii Archiwum Żołnierzy Wyklętych. Biografia Witolda Pileckiego to lektura obowiązkowa dla pokoleń Polaków, którzy chcą rozumieć współczesną Polskę i poznać najpiękniejsze karty jej historii.

źródło opisu: http://polskaksiegarnianarodowa.pl/pl/p/Rotmistrz-Witold-Pilecki/785

źródło okładki: http://polskaksiegarnianarodowa.pl/pl/p/Rotmistrz-Witold-Pilecki/785

Andrzej Grzegorczyk | 2017-07-04
JOYIZABELA | 2017-01-23