Wiersze

poezja
Ossolineum
2013-01-01
2013-01-01
Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki Poezja Wiersze Poezje Romantyzm Biblioteka Narodowa

Oceniać wiersze jako zbiór jest trudno, bo najchętniej oceniałoby się każdy z osobna...

Słowacki był mistrzem słowa- choć jego dramaty (choć wybitne) nie sięgały poziomu dramatów mickiewiczowskich, to jednak jego wiersze wcale nie były gorsze od od poezji jego zaprzysiężonego rywala.

Pod względem czysto poetyckim najbliższy memu sercu jest Norwid, jednak brakuje mu często tej subtelności i "miękkości", którymi charakteryzuje się poezja Słowackiego.

O filozoficznym fundamencie poezji Słowackiego można by napisać osobny referat... ale chyba nie warto się na ten temat rozpisywać, bo wpierw trzeba twórczość naszego wieszcza poznać od podszewki.

Wydanie Ossolineum stoi na bardzo wysokim poziomie- nie tylko jest bardzo obszerny, ale też profesjonalnie opisany, zaopatrzony w biografię autora, charakterystykę jego twórczości, a także myśli. Polecam gorąco.

Juliusz Słowacki. To nazwisko elektryzuje i ożywia wielu miłośników poezji polskiej. Dla mnie to także ważna postać. Jego liryki są wyjątkowe. Ta książka wszystkie wiersze Słowackiego prezentuje.
Książka jest dopracowana niemal w każdym calu. Za świetny wstęp i całe znakomite opracowanie tejże wyjątkowej książki są odpowiedzialni Jacek Brzozowski i Zbigniew Przychodniak. Brawa się należą i wyrazu szacunku im składam. Praca najwyższych lotów.
A wiersze Słowackiego? Klasa sama w sobie, sprawa to dla mnie oczywista. Nawet te trudniejsze dzięki przypisom oraz objaśnieniom stają się i w dzisiejszych czasach przystępne i można się nimi delektować do woli. A jest czym się delektować, jest co podziwiać oraz kontemplować... Pozwolę sobie przytoczyć na zakończenie jeden z moich ulubionych wierszy Słowackiego "Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi... [W pamiętniku Zofii Bobrówny]". Powstał on w Paryżu 13 marca 1844 roku. Niechaj to będzie jedną z zachęt do sięgnięcia po tę wybitną książkę.

"Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi,
Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,
To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,
Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci.
Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci,
Słuchaj - bo to są najlepsi poeci.

Gwiazdy błękitne, kwiateczki czerwone
Będą ci całe poemata składać.
Ja bym to samo powiedział, co one,
Bo ja się od nich nauczyłem gadać;
Bo tam, gdzie Ikwy srebrne fale płyną,
Byłem ja niegdyś. jak Zośka, dzieciną.

Dzisiaj daleko pojechałem w gości
I dalej mię los nieszczęśliwy goni.
Przywieź mi, Zośko, od tych gwiazd światłości,
Przywieź mi, Zośko, z tamtych kwiatów woni,
Bo mi zaprawdę odmłodnieć potrzeba.
Wróć mi więc z kraju taką - jakby z nieba."

• Romantyzm
  • Poezja
  • N10 Liryka (wiersze, poematy)

Dodaj cytat z książki Wiersze