Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

Tłumaczenie: Jarosław Szmołda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Obsessive Genius: The Inner World of Marie Curie
Ag2S

Biografia oparta na niedawno ujawnionych archiwaliach. Pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces dwukrotnej noblistki przeplatają się tu z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria Skłodowska-Curie doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imigrantka z Polski. Autorka ukazuje kobietę próbującą pogodzić swe pasje i pracę z obowiązkami rodzinnymi.

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

Mariusz | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

To moja druga książka w krótkim czasie, w której tytule jest wyraz obsesja. Postać Marii Skłodowskiej-Curie bardzo mnie inspiruje. Charyzmatyczna kobieta - naukowiec dążąca do celu, dociekliwa, mimo dyskryminacji, z którą na każdym kroku musiała się zmagać. Wybitna, silna osobowość, ale nie pozbawiona uczuć, doświadczona przez życie, cierpiąca psychicznie, poszukująca wsparcia.

Książka niezbyt długa ale treściwa w swej objętości. Według mnie dobrze skonstruowana, ma wszystko co potrzeba. Są cytaty i zdjęcia, zawarte w odpowiedniej ilości.

Marię poznajemy od dzieciństwa aż do jej śmierci. Ale to nie koniec, dzieło Marii i duch trwają i rozwijają się w następnych pokoleniach. Aby dokonać takich rzeczy co Maria trzeba obsesyjnie dążyć do tego w co się wierzy, jak dziecko kierować się pasją odkrywania. Wyjątkowa książka o wyjątkowej kobiecie. POLECAM.

Olena | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Z lekcji fizyki w liceum pamiętam wzniosłą pogadankę nauczycielki o Marii Skłodowskiej-Curie. Wielka polska uczona, dwukrotna noblistka, pierwsza kobieta, która osiągnęła tak wiele w dziedzinach zarezerwowanych dla mężczyzn. Genialna, nieustępliwa, dla nauki gotowa poświęcić wszystko – przy tym równie majestatyczna, bezosobowa i zimna jak stawiane ku jej czci pomniki.

Na szczęście w książce B. Goldsmith nie znajdziemy posągowej postaci, w zamian zobaczymy kobietę z krwi i kości wyprzedzającą intelektem swoja epokę. Szkoda, że tak mało wspomina się o blaskach i cieniach jej życia, a także o tym, że nauka – owszem, piękna i fascynująca – żąda całkowitego oddania, nie uznając żadnych kompromisów.
Tutaj mamy niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak Skłodowska radziła sobie z przypięta łatką biednej imigrantki, jak zmagała się z obsesyjnym perfekcjonizmem i nawrotami depresji, jak walczyła z zawistną konkurencją wśród europejskich sław w dziedzinie chemii/fizyki, jak...

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka opisująca losy i osobowość tak niezwykłej postaci,jaką była Maria Curie-Skłodowska.Podziwiam nie tylko nieprzeciętny umysł,inteligencję,bezwarunkowe oddanie nauce .Podziwiam ją jako człowieka,jako kobietę,której przez całe życie przyszło zmagać się z wszelkimi możliwymi uprzedzeniami.Była dyskryminowana jako kobieta,jako imigrantka z Polski,jako uczona - pod każdym względem.Przez całe życie musiała walczyć o uznanie,o należne jej miejsce w naukowym panteonie.Ponadto od młodości zmagała sie z nawracającą depresją,która uniemożliwiała jej funkcjonowanie przez długie okresy ; nie potrafiła też,choć bardzo się starała,okazać ciepło i uczucie swoim córkom (wpłynęły na to dramatyczne wydarzenia z jej własnego dzieciństwa).Robiła jednak co w jej mocy,by być dobrą matką,oddaną żoną i doskonałym naukowcem.Mimo wielu tragicznych przeciwności losu udało jej się jako pierwszej dokonać epokowego odkrycia - promieniotwórczości,nie poddawała się nawet wtedy,kiedy inni naukowcy nie...

Ag2S | 2010-12-13
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Maria jest moim idolem jako kobieta-naukowiec. Zawsze chciałam tak jak ona zatracić się całkowicie w nauce i tak wiele osiągnąć. Jestem pełna podziwu dla Jej geniuszu i dumna z tego, że była Polką.
Była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla, jak dotychczas jedyną, która zdobyła ją dwukrotnie, a co najważniejsze, za każdym razem w innej dziedzinie. Maria Skłodowska-Curie również jako pierwsza kobieta została profesorem i objęła katedrę uniwersytetu w Sorbonie.
Autorka bardzo ciekawie i wnikliwie opisuje losy Marii, Jej ciężkie życie, przedstawia nowe wydarzenia, a także odsłania wiele wartościowych prawd o świecie i złożoność natury ludzkiej. Gorąco polecam.

Katarzyna Paluch | 2016-03-09
Przeczytana: 07 marca 2016

To było pierwsze moje bliższe spotkanie z Madame Curie i chociaż biografię tą czyta się lekko i łatwo to ostatecznie czuję pewien niedosyt informacji o tej niezwykłej osobowości.
Polecam, bo rozbudza ciekawość.

| 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

W świecie, w którym uważano, że kobieta "swoim małym rozumkiem" nie ogarnie nauki a szczególnie takich dziedzin jak fizyka czy matematyka, pewna kobieta, nazywana przez najbliższych pieszczotliwie Manią, rzuciła temu światu wyzwanie. Maria Skłodowska- bo o niej mowa, była pierwszą kobietą, która zrobiła licencjat z fizyki na Sorbonie, pierwszą, która otrzymała Nagrodę Nobla i to dwukrotnie, pierwszą, którą otrzymała tytuł profesora i katedrę fizyki.
Autorka książki, skupia się nie tylko na życiu naukowym Marii lecz również prywatnym - jej małżeństwie z Piotrem Curie, który pomagał jej w badaniach i nie uważał, że jej miejsce jest w domu (rzecz raczej nie spotykana w tamtych czasach), który był partnerem, przyjacielem i miłością życia. Maria to nie tylko naukowiec, to kobieta zmagająca się z życiem codziennym, z pracą, wychowywaniem córek, depresją, napiętnowaniem społecznym kiedy wyszedł na jaw jej romans z żonatym mężczyzną. Mania to kobieta, która we wszystkim chciała być...

EwaB | 2017-08-25
Przeczytana: 2014 rok

Maria Skłodowska-Curie jest moim wzorem. Była niesamowitą kobietą, kochała naukę i rodzinę na równym poziomie. Trudno było jej znaleźć równowagę między tymi dwiema sferami i przez to okrutnie cierpiała. Prawie całe życie musiała ciężko walczyć, aby robić to co kochała. Osiągnęła niebywały sukces - jako jedna z 4 osób dostała Nagrodę Nobla dwukrotnie (jedyna kobieta w tym gronie).
Książkę czyta się jak dobrą powieść. Rzetelna biografia.

Kasia | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Biografia napisana w sposób przeciętny. Co oczywiście nie ujmuje postaci Marii Skłodowskiej Curie. Ale jak na biografię takiej osobistości, to ja spodziewałam się czegoś lepszego, żywszego, więcej konkretów. Książka, jak dla mnie, przedstawia bardziej historię promieniotwórczości niż życie Madame Curie. Ogólnie rzecz ujmując czuję się zawiedziona. Choć plusem tejże biografii jest to, że szybko i łatwo się ją czyta. A tak poza tym innych plusów brak.

jusola | 2011-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Jakiś pęd ku biografiom mam ostatnio. Zaskakujące to dla mnie samej. Ta o Marii Skłodowskiej-Curie jest kolejną i wcale nie ostatnią. Czytało się ją dobrze, szybko, ale jest jakaś... za gładka, tak, za łatwo poszła. Czy to źle? Nie, jeśli to pierwsze spotkanie z biografią noblistki, jeśli chce się dowiedzieć czegoś o jej życiu i otoczeniu, w jakim przyszło jej pracować. Tak naprawdę niewiele o niej wiedziałam, teraz wiem więcej. Tyle tylko, że w tej biografii, wbrew podtytułowi, wewnętrznego świata Marii Curie nie ma. Cytaty z różnych jej zapisów pozorują głos prezentowanej postaci, ale to za mało, by do niej dotrzeć.
Mimo to, polecam.

Jola_St | 2011-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 października 2011

Doskonała opowieść o zyciu Marii Curie- Skłodowskiej i jej fascynacji nauką.