Chłopak z sąsiedztwa

Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Wydawnictwo: Feeria Young
On the Fence
Melanie

Od śmierci mamy Charlie Reynolds przebywa głównie w męskim towarzystwie - ma trzech starszych braci i sąsiada, honorowego członka rodziny. Jest zdeklarowaną chłopczycą i woli grać z kumplami w kosza, niż bawić się w jakieś gierki i flirty. Jednak gdy musi sama zarobić na kolejny ze swoich mandatów za przekroczenie prędkości, nagle ląduje w butiku z eleganckimi ubraniami. I tam nie pozostaje jej nic innego, jak zachowywać się o wiele bardziej kobieco niż do tej pory. Co sprawia, że zaczyna się nią interesować pewien przystojny chłopak…

Wszystkie stresy Charlie odreagowuje wieczorami, gadając przez płot z Bradenem, sąsiadem i przyszywanym czwartym bratem, który zna ją lepiej niż ktokolwiek. Ale nawet się nie domyśla, że Charlie kryje pewną tajemnicę: jest w nim zakochana. I za żadne skarby mu tego nie zdradzi, bo nie chce go stracić.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Czy to jeszcze przyjaźń, czy to już kochanie?

Lubię od czasu do czasu obejrzeć typowy obyczajowy film dla nastolatek, w którym z góry zapewniony jest happy end, a fabuła opiera się głównie na romansie, przyjaźni i rodzinnych perypetiach. Takie historie potrafią niezwykle zrelaksować, poprawić nastrój i dostarczyć rozrywki w nudny wieczór. Przeczytałam ostatnio książkę, której fabuła znakomicie wpisuje się w takie właśnie klimaty i mogłaby się fantastycznie spisać jako scenariusz filmowy. Mowa oczywiście o „Chłopaku z sąsiedztwa” Kasie West, czyli powieści niezwykle lekkiej, przyjemnej i optymistycznej - idealnej na poprawę humoru.

Główną bohaterką jest szesnastoletnia Charlie Reynolds, która wychowywała się bez matki, ale za to w towarzystwie ojca policjanta i trzech starszych braci. Ten fakt z pewnością przyczynił się do tego, że dziewczyna jest chłopczycą - nie nosi makijażu, nie zna się na modzie ani kosmetykach, ubiera się w duże bluzy i obszarpane dżinsy, uwielbia sport, nie umawia się na randki, a także często zakłada się z braćmi o różne szalone rzeczy, których inna dziewczyna nie zrobiłaby z taką łatwością. Pewnego dnia Charlie jest jednak zmuszona do dokonania kilku zmian w swoim dotychczasowym życiu. Kiedy dostaje kolejny mandat za przekroczenie prędkości, ojciec każe jej pójść do pracy i samej go spłacić. Dziewczyna znajduje zatrudnienie w butiku z ubraniami, wiąże się to jednak z lekką zmianą wizerunku. Charlie zaczyna niejako żyć w dwóch światach i ma coraz więcej tajemnic. W pełni otwiera się tylko przed swoim sąsiadem Bradenem, którego zna od dwunastu lat i traktuje jak czwartego brata, podczas ich z początku spontanicznych nocnych spotkań przy płocie... Ale czy to na pewno tylko przyjaźń?

Jak widać, fabuła nie jest ani skomplikowana, ani jakoś wyjątkowo bogata w wątki - całość kręci się wokół Charlie i jej codzienności, a więc mamy do czynienia z prozaicznymi problemami dorastającej dziewczyny. Pojawia się pierwsza miłość, pierwsza praca, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, a także relacje rodzinne i związane z nimi wątpliwości i tajemnice. Charlie to dziewczyna, która ledwo pamięta swoją matkę, ponieważ miała zaledwie sześć lat, kiedy ta zginęła w wypadku. W powieści pojawia się wątek dotyczący właśnie ich relacji, tego jak główna bohaterka usiłuje dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodzica i odkrywa pewne tajemnice z przeszłości. Kasie West zgrabnie wplata w fabułę ten element dramatyczny, przykry dla wielu postaci, tak, że nie jest on infantylny i dodaje więcej realizmu całej historii.

Bohaterów „Chłopaka z sąsiedztwa” wprost nie da się nie polubić. Cała rodzina Reynoldsów, włączając w to Bradena, jest wykreowana świetnie, a wzajemnych relacji można jej członkom pozazdrościć. Bracia Charlie dodają historii mnóstwa humoru, a każdy z nich jest niezwykle czarujący i troskliwy. Rozwój relacji dziewczyny z Bradenem można natomiast przewidzieć od początku, bo sam tytuł jest już sugestywny. Mimo, że jeszcze na początku powieści łączą go z Charlie czysto przyjacielskie stosunki, to z czasem czytelnik jest w stanie zauważyć sygnały zarówno u jednego, jak i drugiego bohatera, że chcieliby czegoś więcej. Ich nocne rozmowy to wątek, który bardzo urozmaica fabułę i nadaje jej charakterystycznego, wyjątkowego smaczku.

„Chłopak z sąsiedztwa” to powieść dosyć schematyczna i przewidywalna, jednak napisana w taki sposób, że absorbuje całą uwagę czytelnika. Czyta się lekko i przyjemnie, a historia z uroczym wątkiem romantycznym i wspaniałym letnim klimatem w tle znakomicie sprawdzi się na wieczorny relaks po pracy, czy szkole. Polecam serdecznie szczególnie młodzieży, bo to do tej grupy odbiorców skierowana jest ta książka. Myślę, że każda nastolatka znajdzie w Charlie cząstkę siebie, a w całej historii wątki, które odnoszą się do jej codziennych problemów.

Angelika Paterak

Tym razem do Kasie West sięgnęłam z własnej woli, a nie w ramach zabawy 'polecankowej' na romansoholiczki.pl
I to była dobra decyzja, nie zawiodłam się na autorce ;)

Mamy główną bohaterkę Charlie, narratorkę ksiązki, która jest najmłodszą w rodzinie a zarazem jedyną dziewczyną, bo mieszka z ojcem i trójką braci. Czwórką jeśli liczyć stałego rezydenta ich domu - rok starszego od niej Bradena, sąsiada. Taka dziewczyna nie może mieć lekkiego życia, a jednak Charlotte doskonale odnajduje się w tej masie testosteronu, zwyczajnie weszła między wrony i kracze jak one. Gra w piłkę, ogląda mecze, interesuje się 'chłopackimi' rzeczami.
I nie da się jej nie lubić ;)
Zresztą tak samo jak tej całej męskiej zgrai.

Naprawdę, aż chce się mieć takich braci, i kumpla, chociaż czy ten kumpel tylko przyjacielem jest to inna kwestia ;)

Książka jest dość przewidywalna i tak jak jej znana mi już siostra (P.S. I like you) pisana o nastolatkach dla nastolatków. Że ja już nastolatką nie jestem od...

Arlet | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Zbytnio nie ma nad czym się rozwodzić. "Chłopak z sąsiedztwa" to książka o nastolatce dla nastolatek. Chociaż i starsi mogą się trochę zabawić czytając ją, a lektura ta jest z rodzaju tych ekspresowych - kilka godzin (w zależnosci od tempa czytania) i po zawodach.
Główna bohaterka to dziewczyna dorastająca wśród samych facetów, więc w książce nie brakuje odniesień do sportu i mnóstwa bijatyk między rodzeństwem, oczywiście nie jakichś poważnych...ot, takie zwyczajne tłuczenie się po gnatach na każdym kroku :D
Rozterki miłosne, jakaś tragedia w tle. Charlie poznaje swoją drugą twarz, o której dotąd nawet nie myślała. Luźny styl pisania autorki nie męczy i sprawia, że książka jest bardzo przyjemna. Szału nie ma, ale i przyczepić się za bardzo do niczego nie można. Powieść w sam raz na wakacje.

WampirkaJustynka | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Fajna, lekka i przyjemna książka. Zdecydowanie bardziej mi się podoba niż "Chłopak na zastępstwo". Też chciałabym mieć takich braci. Z wielką przyjemnością polecam tę książkę.

ardnaskela | 2015-02-19

Bardzo przyjemna książka obyczajowa. Autorka zaskoczyła mnie kilka razy chociaż historia jest raczej przewidywalna. Napisana w prosty, ale nie infantylny sposób, opwieść o odkrywaniu siebie, o rodzinie i pierwszym zakochaniu ale wątek miłosny nie jest najważniejszy. Historia, która nie działa na nerwy i nie irytuje. Autorka nie sili się na moralizatorstwo. Polecam.

corgi | 2017-02-11

Kolejna, naprawdę przesympatyczna historia o młodych ludziach poszukujących szczęścia i miłości. O tym, że czasem warto otworzyć szeroko oczy, bo szczęście może czekać bardzo blisko.

Charlie Reynolds to typowa chłopczyca, grająca w kosza nie interesują ją jakieś gierki i flirty po stracie matki opiekuje się nią troje braci.
Zaczyna zaliczać mandaty za przekroczenie prędkości na swoim koncie, ląduje w butiku z eleganckimi ubraniami.
Zaczyna nią się interesować pewien przystojny chłopak, nie wie on, że ona jest zakochana w nim.
Charlie ukrywa pewną tajemnicę rodzinną, nie chce zdradzić, że go kocha i nie chce stracić chłopaka.
Kasie West zaskoczyła mnie swoją książką, napisała książkę wspaniale...wartka akcja, trzyma w dobrym napięciu wzruszyła mnie.
Wzruszająca,ciekawa i bardzo dobra książka poruszyła mnie do głębi serca!!!!

Choć jest to typowa książka dla nastolatek podobała mi się. Tak mnie wciągnęła historia Charlie, że przeczytałam ją w kilka godzin. Charlie jest typową chłopczycą, która spędza większość czasu z braćmi i sąsiadem, grając w piłkę nożną, koszykówkę, biegając. Ubiera się też mało dziewczęco. Wszystko zmienia się, gdy musi odpracować mandat. Zatrudnia się w pewnym eleganckim butiku, uczy się sztuki makijażu i zmienia styl na dziewczęcy. W międzyczasie zakochuje się w swoim sąsiedzie, prowadząc z nim długie nocne rozmowy. Dręczą ją też sny, a raczej koszmary związane ze śmiercią jej mamy. Czy Charlie pozna prawdę o tym, co zdarzyło się w przeszłości? Czy jej uczucie do Bradena zostanie odwzajemnione? O tym dowiemy się z książki.
Jak dla mnie rewelacja. Czyta się błyskawicznie, fabuła jest wciągająca a zakończenie wzruszające. Polecam.

AngelFire | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Chłopak z sąsiedztwa" autorstwa Kasie West to prosta,ciekawa historia o miłości z jednej ulicy.I radzeniu sobie z przeszłością.Ogólnie rzecz ujmując książka jest bardzo dobra.Jedynym minusem jak dla mnie jest brak dynamicznej akcji.Czegoś wow.No mamy Charlie,miłośniczkę sportu,jej braci,seksownego sąsiada i przeszłość nie dająca im spokoju.Do tego nagła zmiana stylu życia i odkrycie demonów dzieciństwa.Ta zmiana w pewnym momencie denerwowała bo mam takie same podejście do sprawy jak nastolatka na początku,a im bardziej ona stwierdzała,że jest to ok,ja się irytowałam.Ale absolutnie nie mogę powiedzieć,że książka jest złą.Jest po protu idealna po ciężkim dniu,kiedy pragnie się zapomnienia w innym nie skomplikowanym świecie z fajnymi facetami a w szczególności tym chłopakiem z sąsiedztwa.

mania_kch | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2016

Charlie po stracie matki dorasta otoczona męskim gronem wtapia się w niego tak bardzo, że wszelkie " dziewczyńskie rzeczy" są dla niej zupełnie obce. Pewne zdarzenie doprowadza do tego, że dziewczyna musi podjąć pracę. Otrzymuje ją w ekskluzywnym butiku. Praca ta jednak wymaga od Charlie, by dziewczyna odsłoniła swoją kobiecą stronę...Charlie stara się znaleźć złoty środek, by zadowolić samą siebie, ale i nie stracić w oczach ojca policjanta, trzech zwariowanych braci i fantastycznego sąsiada Braden'a.
Historia oczywiście bardzo przewidywalna, jednak czyta się przyjemnie z uśmiechem na twarzy. Mimo, że brak jej oryginalności to i tak wciąga od pierwszej strony :)

esin | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, 100 in 2017

Uwielbiam książki Kasie West. Nie wiem który raz już to podkreślam ale myśle że nigdy mi się to nie znudzi. Opis i okładka może z pozoru sprawiać wrażenie nieco infantylnej ale uwierzcie mi jeśli tak pomyśleliście to jesteście w błędzie. Co prawda książka jest o nastolatkach i chodż już się do nich nie zaliczam pochłonęłam całość w kilka godzin. Autorka jak zwykle po pozorem zykłego młodzieżowego romansu porusza ważne życiowe problem, tym razem bardzo bliskie memu sercu. Zakończnie może i cukierkowe ale poprawia humor, daje nadzieję, coś co było mi akurat dzisiaj potrzebne, także nie przedłużając polecam :)