Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie

Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Hitler's Last Day: Minute by Minute
historia
Ag2S

Wieczorem 28 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler zaczął porządkować swoje sprawy osobiste. Polecił Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego i zdobyć dwie obrączki. Poprosił również swoją sekretarkę Traudl Junge, żeby pomogła mu spisać testament. Przygotowywał się do śmierci. Książka opowiada o poniedziałku 30 kwietnia – dniu, w którym Hitler popełnił...

Książka opowiada o poniedziałku 30 kwietnia – dniu, w którym Hitler popełnił samobójstwo, a także o wydarzeniach dnia poprzedniego. Autorzy korzystali ze wspomnień naocznych świadków, skrupulatnie analizowali relacje i konfrontowali rozbieżności, by jak najdokładniej odtworzyć ostatnie kilkadziesiąt godzin życia Führera. W ten sposób powstał niezwykle rzetelny i drobiazgowy obraz tragicznego końca przywódcy Trzeciej Rzeszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ostatni_dzien_Hitlera-p-34062-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ostatni_dzien_Hitlera-p-34062-1-30-.html

Marcin Kowalczyk | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Odtwórcza, ale sprawnie napisana.
Spodziewałem się po książce dokładnego opisu ostatniego dnia z życia Hitlera. Niestety tytuł jest mylący. Mamy opisane dwa dni 29 i 30 kwietnia. Z przykrością stwierdzam, że jest skrót wybranych wydarzeń jakie w tym czasie rozegrały się na świecie i bunkrze pod kancelarią III Rzeszy.
W całość wprowadza nas dość lakoniczny wstęp skupiony na Wodzu III Rzeszy. Dodawane cytaty np. z "Mein Kampf" mają dodać treści powagi i uwiarygodnić ją, jako dzieło oparte na faktach. Autorzy nie są zawodowymi historykami. Książkę popełniła jakaś pisarka (nie znam twórczości tej Pani) i dziennikarz. To czuje się w tekście. Dość swobodna interpretacja /przepisanie - gdyż autorzy nie starają się dodać nic od siebie/ niektórych źródeł rodzi fałszywe wnioski. Już podpis pod pierwszym zdjęciem jest nieco niefrasobliwy. "Adolf Hitler... wita członków Hitlerjugend..." On ich nie witał tylko dekorował, a to jest spora różnica. Inne "niefrasobliwości" to...

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-13

Na temat drugiej wojny światowej powstało już bardzo wiele publikacji, niezwykle rozległych i w dużym stopniu wyczerpujących temat tej okrutnej wojny. Jednak niniejsza publikacja podjęła się omówienia tematu dość rzadko podejmowanego, a mianowicie opisania krok po kroku ostatniego dnia z życia Adolfa Hitlera. Ostatniego dnia z życia człowieka, który przyczynił się do rozpętania mordów i horroru na masową skalę, w tym zabójstw wielu kobiet i dzieci. Doprowadzając do śmierci milionów ludzi na całym świecie. W książce Emmy Craigie i Jonathana Mayo autorzy starają się zanalizować liczne fakty i informacje mogące nam choć trochę przybliżyć powody, które popchnęły Hitlera do popełnienia domniemanego samobójstwo. Domniemanego, ponieważ ostatnie badania wskazują, że Führer przeżył i w 1945 roku uciekł do Argentyny, a potem przez Paragwaj dotarł do Brazylii. Nie jest to zupełnie nierealne, gdyż jak powszechnie wiadomo, dziesiątki tysięcy nazistów uciekło do Ameryki Południowej. Jednymi z...

Arturion | 2016-12-02

Dziennikarz i pisarka zadali sobie naprawdę dużo trudu, by aż tak szczegółowo odtworzyć ostatni dzień przywódcy Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Musieli trochę posłużyć się wyobraźnią, bowiem fakty znane są tylko z grubsza i niewiele jest bezdyskusyjnych. Za taki uważa się samą śmierć Hitlera, ale już czy aby na pewno się zastrzelił? Może jego zastrzelono, może wziął truciznę. Teraz nawet modne są teorie, że przeżył... Autorzy cofnęli się do wydarzeń z 29 kwietnia 1945 r. a później drobiazgowo opisali dzień następny. Nie skupiali się wyłącznie na tym, co działo się w berlińskim bunkrze, cały czas mamy świadomość, jak wygląda sytuacja na froncie. Z każdą minutą groza narasta...
Hitler swoją śmierć przygotował skrupulatnie, ożenił się z Ewą Braun, spisał testament, wyznaczył następców i... Z całą pewnością uniknął odpowiedzialności za liczne zbrodnie i obrócenie w perzynę sporego kawałka świata.

eR_ | 2016-10-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 października 2016

Tematyka drugiej wojny światowej, to temat niezwykle rozległy.Na temat jej przebiegu, jak ich przyczyn napisano tysiące tomów.I nie są to tylko naukowe publikacje, zawierające suche fakty, ale liczne powieści, rozgrywające się w owych ciężkich czasach.Hitler, jako sprawca tych wszystkich nieszczęść zasłużył sobie całkowicie na osobną analizę jego poczynań, które doprowadziły świat niemal do zagłady, a jego samego skłoniło do samobójstwa.

I o Hitlerze jest właśnie ta książka.Opisuje ona, niezwykle szczegółowo ostatnie godziny życia kanclerza i jego poczynania.Wśród nich, należy wspomnieć ślub z Ewą Brown, czy wyznaczenie swojego następcy.Bowiem Hitler w swoich majakach, jawił się sam sobie jako zbawca, który po swojej śmierci, będzie nadal czuwał nad swoim dziełem pod sztandarem kolejnego kanclerza.

Autor przedstawił wszystko bardzo ciekawie, książka ukazuje nam człowieka, który do końca przekonany do swoich racji, nie wahał się sięgnąć po ostateczny argument, jakim była własna...

Axsiu | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 11 listopada 2016

Dostałem to, czego się spodziewałem: opis dwóch ostatnich dni Hitlera w iście reporterski, dziennikarski sposób. Autorzy przedstawiają wydarzenia nie tylko w Berlinie ale w całym ogarniętym wojną świecie minuta po minucie. Zainteresowanym teoriami na temat rzeczywistej śmierci Adolfa Hitlera odradzam, nie ma prawie nic na ten temat. Oczywiście, naukowo książka nie wnosi nic nowego do obecnego zasobu wiedzy. Nie traktuje tego jako minus: wystarczyło sprawdzić autorów - dziennikarz, pisarz.

Anetka | 2016-11-30

Dokumentów na temat wojny i jednego z największych zbrodniarzy w dziejach świata nie brakuje. Choć stosunkowo trochę minęło od czasu zakończenia II wojny światowej, to jednak wciąż pozostaje mnóstwo świadectw i kart historii do odkrycia. Tak jak o ostatnim dniu Hitlera, tuż przed dokonaniem samobójstwa. Ten dokument zbierający relacje świadków pozwala zrekonstruować te chwile praktycznie minuta po minucie.

Niewiele wiadomo co tak naprawdę wydarzyło się w bunkrze. Oczywiście, fakty takie jak ślub z Evą czy samobójstwo całej rodziny Gebbels są nam powszechnie znane i co tego nie ma wątpliwości. Natomiast to jak wyglądał bunkier, kto tam był, jakie dostali polecania w tych ostatnich chwilach i jak zapatrywali się na Upadek Trzeciej Rzeszy – to niekoniecznie należy do faktów powszechnie znanych.

Cennym atutem tej publikacji są nie tylko źródła na bazie których stworzono ten dokument, ale również stworzenie szerszej perspektywy dla czytelników. W ostatnim dniu Hitlera nie skupiono się...

fanatykromy | 2017-05-07

Bardzo polecam osobą lubiącym historie i fakty. Choć nadal nie jestem przekonany by człowiek z taką władzą nie potrafił samego siebie uratować.

książek: 2036
-MarynaLinchuk- | 2017-08-23