Zgłosuj na książki roku 2017

Retoryka dominacji.

Seria: Opracowania szczegółowe
warszafka

Komunikologiczna książka Jacka Wasilewskiego wykorzystuje aparaturę badawczą retoryki, językoznawstwa, a także socjologii i psychologii. Dotyka jednego z najważniejszych problemów relacji międzyludzkich ? uzyskiwania i utrzymania przewagi nad innymi. Jest nie tylko rzetelna naukowo, lecz także niezwykle atrakcyjnie napisana. Bogactwo odniesień i przykładów sprawia, że czytelnik czuje się usatysfakcjonowany opisem, a zarazem żądny przyglądania się własnym, codziennym sytuacjom z dominacyjnej perspektywy. Jest to przy tym książka pożyteczna, chociaż uczy nie tyle dominacji, ale ? pokazując, czym ona jest ? jak można jej nie ulegać. prof. Jerzy Bralczyk Problem dominacji retorycznej nie był do tej pory ani w polskiej, ani - o ile wiem ? zagranicznej literaturze przedmiotu poddany tak gruntownej i wszechstronnej analizie. Rozpatrywanie dominacji zarówno na gruncie komunikacji społecznej, jak i relacji prywatnych, w tym intymnych, to bardzo duży obszar naukowych obserwacji. Włączenie do badań perspektywy kulturoznawczej, psychologicznej, socjologicznej, językoznawczej, komunikologicznej, historycznej, a także - by nie wpaść w pułapkę antropocentryzmu - biologicznej, świadczy o dużej sprawności metodologicznej i o nietuzinkowej ambicji badawczej autora. prof. Małgorzata Marcjanik Autor opisał retorykę dominacji wieloaspektowo, zajmując się osobno zachowaniami niewerbalnymi, językiem, relacjami społecznymi, a także dyskursem, w którym zachowania dominacyjne manifestują się w sposób najbardziej wyrafinowany. W każdym wymiarze analizy te są pogłębione i bogato ilustrowane przykładami, mogą wiec zainteresować zarówno teoretyków, jak i praktyków dominacji. Przewiduję, że wśród publikacji poświęconych temu zagadnieniu książka Jacka Wasilewskiego na długo zajmie pozycję dominującą. dr Marek Kochan

źródło opisu: wydawnictwotrio.pl

źródło okładki: wydawnictwotrio.pl