Zgłosuj na książki roku 2017
zdrowie, medycyna
youstyna

Podręcznik ten w sposób praktyczny i przyjazny przedstawia diagnostykę różnicową chorób skóry. Nie było naszym zamiarem, aby książka ta stała się encyklopedycznym podręcznikiem dermatologii, ma raczej stanowić dobry punkt wyjściowy do różnicowania chorób skóry. Dermatologia jest szeroką dziedziną nauki, obejmującą wiele jednostek chorobowych. Niektóre z tych chorób stanowią odbicie schorzeń...

Dermatologia jest szeroką dziedziną nauki, obejmującą wiele jednostek chorobowych. Niektóre z tych chorób stanowią odbicie schorzeń układowych, mogą być wskaźnikiem innych zaburzeń lub też stanowić pojedyncze, zupełnie izolowane zmiany chorobowe. Ucząc się rozpoznawania tych wszystkich chorób, dermatolodzy są przede wszystkim szkoleni w rozpoznawaniu i opisywaniu zmian skórnych, a dopiero później poznają proces różnicowania z całą listą możliwych jednostek chorobowych.
Książka została podzielona na trzy części. Rozpoczyna się rozdziałem zawierającym listę definicji wykwitów, która została utworzona w celu wyjaśnienia morfologii zmian i umiejętnego ich opisywania. Prawidłowa kategoryzacja morfologiczna, obejmująca subtelne cechy układu i lokalizacji, jest pierwszym krokiem czynionym przez wykwalifikowanego dermatologa we właściwym rozpoznawaniu chorób skóry. Liczne fotografie ilustrują charakterystyczne zmiany chorobowe, stanowiąc realne obrazy wzmacniające szczegóły terminologii dermatologicznej.
Druga i główna część książki zawiera kompilacje wielu rozpoznań na podstawie cech klinicznych i morfologii zmian. Podrozdziały ułożono począwszy od najcięższych i najczęstszych przypadków; zawierają one możliwe rozpoznania z uwzględnieniem morfologii zmian, układów i umiejscowienia. Wybrane schorzenia zostały następnie wyszczególnione w formie stałego schematu, aby pomóc w wyszukaniu właściwego rozpoznania. Schemat obejmuje::
1. opis zmian
2. regionalny układ i lokalizację
3. charakterystykę, objawy i powiązania
4. charakterystyczne cechy diagnostyczne i/lub dermatopatologiczne
5. ewentualne współistnienie chorób układowych
6. wskazówki dotyczące leczenia.
Zdjęcia kliniczne mają pomóc lekarzom praktykom w postawieniu prawidłowej diagnozy.
Trzecia część tekstu stanowi kompendium szczególnych zespołów chorobowych i zaburzeń z uwzględnieniem specyficznych objawów dermatologicznych.
Uważamy, że książka może okazać się przydatna nie tylko dla studentów medycyny, lekarzy specjalizujących się w dermatologii i wenerologii oraz lekarzy specjalistów dermatologów i wenerologów, ale również dla lekarzy ogólnej podstawowej opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że Diagnostyka różnicowa chorób skóry uzupełni nieliczne w Polsce wydawnictwa medyczne o podobnej tematyce, a jej walory praktyczne powinny całkowicie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników i zapewnić książce szeroki krąg odbiorców

źródło opisu: http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/6751/tytul/...(?)

źródło okładki: http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/6751/tytul/...»