Inne wydania

Powrót posła to najbardziej znany utwór z bogatego dorobku literackiego Niemcewicza. Jest pierwszą polską komedią polityczną, a powstał w wyniku wydarzeń rozgrywających się podczas obrad Sejmu Wielkiego. Posłem na ten sejm jest Walery, który właśnie w trakcie zawieszenia obrad wraca do domu rodzinnego. Stara się on o rękę córki Starosty Gadulskiego, Teresy. Na przeszkodzie ich związkowi stają jednak zaloty drugiego amanta kawalera modnego Szarmanckiego. Nie perypetie miłosne głównych bohaterów są jednak istotą sztuki. Postaci dramatu Niemcewicz uczynił bowiem nośnikami różnych postaw: z jednej strony patriotycznych, obywatelskich, a z drugiej zupełnie wyzbytych troski o ojczyznę. I te właśnie zostały zupełnie skompromitowane.

| 2016-04-27

Zabawna komedia, jednak czytając ją skupiałam się na świetnych postaciach, nie na aspektach politycznych ;)

Danway | 2011-12-01
Przeczytana: 1998 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dramat w III aktach, rozgrywany jesienią 1790 roku w przerwie obrad Sejmu Wielkiego... Takie tło historyczne pozwala Niemcewiczowi na ukazanie różnych postaw społecznych... Z jednej strony patriotycznych (Podkomorstwo oraz Walery), antyspołecznych (Szarmancki, kawaler modny, dla którego liczy się zabawa i przyjemności oraz wszystko to co zagraniczne), czy żyjących w dawnych czasach (Starostwo, którzy uważali, że wolność szlachecka była najwspanialsza)...

Nie można tutaj pominąć wątku miłosnego Walerego i Teresy, który nie jest łatwy... Wszystko to za sprawą Szarmanckiego (który dla posagu Teresy mataczy i próbuje odwrócić kota ogonem, by móc własne długi spłacić)... Wszystko na szczęście kończy się dobrze...

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Komedia z wątkami polityczno-obyczajowym oraz miłosnym, w której autor mimo dosyć lekkiego języka doskonale opisał społeczeństwo żyjące w okolicach okresu obrad Sejmu Wielkiego.

Krzysiek W | 2011-02-22
Przeczytana: 2005 rok

Bardzo przyjemna w odbiorze komedia obyczajowo-polityczna. Niemcewicz nie tylko w dowcipny sposób nakreślił portrety przedstawicieli głównych nurtów ideowo-politycznych schyłkowej I Rzeczpospolitej ale też umiejętnie wyszydził m.in kosmopolityzm, egoizm czy skrajny obskurantyzm.

książek: 1991
kryptonite | 2011-03-02
Przeczytana: 19 lutego 2011

Czytam ją ze względu na temat mojej pracy rocznej z historii literatury. Za bardzo nie przepadam za dramatami, ale ten mi się spodobał. Najbardziej śmiać mi się chciało z żony Starosty.

MONICZKA | 2012-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2012

+6/10
Świetna krótka komedia polityczna, przedstawiająca dwie strony: konserwatystów i reformatorów. Przyjemna, zabawna.

Ballhaus | 2010-07-27
Przeczytana: 2010 rok

Niemcewicz osiągnął prawie mistrzostwo Moliera. Z polotem, humorem a przy tym bardzo trafie potrafił sportretować polskie społeczeństwo doby Sejmu Wielkiego. Jak dla mnie lektura obowiązkowa dla każdego komu podoba się twórczość Moliera.

hrabian | 2012-09-01
Przeczytana: 01 września 2012

Komedia w molierowskim stylu! Szkoda tylko, że jej polityczne przesłanie jest nieaktualne. Jednak utwór krytykuje także zacofanie i ślepe podążanie za modą.

Scylla | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Czemu nie, lektura ciekawa. Moją ulubioną postacią jest Starościna; jest genialna z tymi bólami głowy.

michall_1985 | 2015-11-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: październik 2002

Patriotyczny dramat w komediowej scenerii,który czyta się lekko,łatwo i przyjemnie.