Inne wydania

Losy dwojga czeskich emigrantów, powracających do ojczyzny po dwudziestoletnim wygnaniu. Drogi Ireny i Josefa krzyżują się dopiero na ostatnich stronach książki.

Arek | 2010-10-04
Przeczytana: 04 października 2010

"Niewiedza" to tęsknota za tym czego nie mamy teraz a mieliśmy w przeszłości, nie wiemy co się z tym dzieje. Kundera pisze autobiograficznie o rozstaniu z krajem Czechami Ireny i Josefa. Po wielu latach znów spotykają się w tym kraju, kraju swej młodości, kiedy byli tu parą. Dowiemy się dlaczego się rozstali mimo miłości.To książka o tym jakie figle płata nam pamięć. O tym jakie perypetie i przykrości czekają kogoś kto opuścił swoją ojczyznę, tylko po to by lepiej żyć. To także książka o tym jak ważne w związku jest poświęcenie, bez niego niczego nie można osiągnąć. I do czego prowadzi tytułowa "Niewiedza".

Ola | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

Bardzo ciekawe ujęcie konfliktu wewnętrznego między ucieczką przed bolesnymi relacjami a tęsknotą za swoim życiem. Prawdziwie nierozwiązywalne, jak życie.

rooibos | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Nostalgiczne urywki myśli dwojga dorosłych ludzi, w scenografii powrotu do ojczyzny po latach emigracji. Symboliczna ta scenografia, bo przecież (nawet nigdzie się nie przenosząc), ciągle emigrujemy z "wczoraj" do "jutro", spoglądając czasem za siebie. I właśnie pierwszy plan tych wewnętrznych monologów stanowią rozważania na temat wybiórczości pamięci, górnolotnych złudzeń młodości oraz podsumowania i oceny własnych wyborów. Pięknie i delikatnie napisane, ale... To łapanie czasu minionego i tęskne wpatrywanie się w nieprzeżyte życie wydało mi się jednak u Kundery pełne zgorzknienia i prób przedefiniowania wszystkiego od nowa - i nie mogłem się opędzić od pytań "czemu" i "po co?". Być może po prostu go nie rozumiem. Niewykluczone również, że czas (niedouczony optyk), każdemu kiedyś dobierze gorzkie szkła i będzie trzeba w zgarbieniu dorosnąć do takiej właśnie perspektywy. Ale, póki co, patrzę trochę inaczej, dbając jednocześnie o oczy i kręgosłup na...

jatymyoni | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2014

Można powiedzieć za Heraklitem: "dwa razy nie można wejść do tej samej rzeki". Czasu nie da się cofnąć, ani zmian które w nas zachodzą. Na ile jesteśmy tymi samymi ludźmi po 20 latach? Zapamiętujemy tylko chwile, z których snujemy opowieści o przeszłości. Chwile, które dotyczą nas, ale mogą być pominięte przez innych. Dlaczego te chwile? Jesteśmy bardzo samotni, pragniemy aby nas słuchano, ale nie potrafimy sami słuchać. Dlaczego ktoś ma się interesować nami, skoro mnie nie interesuje ten drugi człowiek.
Ciekawe są rozważaniao o tym kiedy muzyka staje się hałasem. Muzyka, która powinna być przyjemnością staje się szumem, staje się naszym wrogiem. Czy można to odnieść do innych rzeczy, kiedy coś nie jest naszym wyborem? Powiązana z tym jest postać Schonberga i pytanie: Czy powinniśmy być tu i teraz, czy liczy się tylko przyszłość?
Ciekawą postacią jest w tej książce Arnold Schoneberg niemiecki żyd skazany na zakładę, a mimo to mówiący, że dzięki niemu muzyka niemiecka będzie panować...

Mariola | 2013-05-11

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Kunderą (a ów spotkanie do udanych raczej nie należało), ale cieszę się, że dałam mu drugą szansę!
Książka bardzo mi się spodobała, jestem nią zauroczona. Poznajemy losy dwójki czeskich emigrantów. Ich historie pełne są tęsknoty, miłości i złudnych marzeń...

POLECAM!

Allie | 2014-07-10
Na półkach: 2014, Przeczytane

Gdyby na tutejszej skali oceniało się mądrość, przenikliwość i trafność treści zawartych w książce, "Niewiedza" dostałaby 10 gwiazdek. Ale że oceniamy jeszcze to, ile nam książka zabrała miejsca w sercu, to dałam tyle ile dałam.

Paweł Talbierz | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Kundera w tej bardzo emigracyjnej powieści pokazuje, że emigracja to nie tylko pojęcie związane z opuszczeniem ojczyzny. Można także wyemigrować z własnego życia... Jest to trochę krzyk niezrozumienia osoby, która patrzy jak zmieniają się prawidła obyczajowe kraju, z którego wyjechało się przed laty. Ale również pokazanie, że pewne zachowania społeczeństwa trudno zmienić, są mocno przyszyte do kultury narodu.

Postacie Ireny i Josepha analizują jak bardzo zmienił się ich kraj na przełomie 20 lat, od momentu kiedy zdecydowali się na emigrację. Analizują siebie, swoją przeszłość, innych ludzi i ich zachowanie. Odkrywają też, że można w sobie odkryć wolność będąc de facto osobą wolną, przynajmniej w sensie społecznym. Kundera podkreśla jak bardzo jesteśmy uwiązani do pewnych schematów i norm, i pokazuje wagę tlenu z nabranego pełną piersią powietrza wolności.

Edka | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

Nie byłam fanką twórczości Kundery, aż do "Niewiedzy". Jak dla mnie jedna z najlepszych książek, które do tej pory miałam okazję przeczytać! Mówi nie tylko o losach emigrantów czeskich, ale również pośrednio, o pewnym rozdarciu i wyobcowaniu w tym świecie. Gdy tak bardzo pragniesz wrócić do ojczyzny, miejsc swego dzieciństwa, domu lub innego miejsca gdzie byłbyś bezpieczny i kochany, gdzie mógłbyś być sobą i dopiero wracając uświadamiasz sobie, że się myliłeś, że to bezpieczne miejsce było tylko iluzją i snem. Gdy bliscy, przyjaciele pragną, byś wrócił, tylko dlatego, że tak trzeba, tak powinno być, a w rzeczywistości, nie interesują się tym, czego ty pragniesz, nie interesują się tobą. Książka dla mnie tym bardziej piękna, że dotyczy tak ważnych dla mnie aspektów. Na pewno jeszcze kiedyś do niej powrócę.

Przemek Skoczyński | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Kundera ma zdolność do opisywania nieopisywalnego, tych momentów pustki pomiędzy kolejnymi zdarzeniami tworzącymi fabułę. Przy tym wszystkim nie daje prostych odpowiedzi, ucieka od banału i błyszczy ponadprzeciętną erudycją. Świetna proza.

Dwojra | 2015-01-09
Na półkach: En français, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzja pochodzi z: http://papierowa-komnata.blogspot.com/2015/01/136-lignorance-milan-kundera.html

Etymologia słowa nostalgia jest bardzo ciekawa. Nostos znaczy powrót, algos zaś – cierpienie. Nostalgia zatem to ból odczuwany, gdy nie można powrócić. Dokąd, do czego? Przyjęło się w języku polskim, że słowo to zarezerwowane jest dla tęsknoty za krajem. Szczególnie ukochane przez romantyków, nieużywane już raczej w innych sytuacjach. Jednak źródłosłów nostalgii w żaden sposób nie wskazuje nam na przedmiot tęsknoty. Ten właśnie temat podejmuje w swej książce, L’Ignorance, Milan Kundera.

W 1989 upada reżim komunistyczny w Czechosłowacji. Irena, która od dwudziestu lat przebywa na emigracji we Francji, gdzie ułożyła sobie życie, postanawia wybrać się w podróż do Pragi. Powrót okazuje się niezwykle trudnym doświadczeniem, być może jeszcze cięższym niż opuszczenie ojczyzny. W tym samym okresie do stolicy Czech przybywa inny emigrant – Józef. Losy bohaterów krzyżują się dopiero na...