6,97 (443 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
22
9
37
8
66
7
182
6
82
5
39
4
5
3
7
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8306029208
liczba stron
111
kategoria
literatura piękna
język
polski

Losy dwojga czeskich emigrantów, powracających do ojczyzny po dwudziestoletnim wygnaniu. Drogi Ireny i Josefa krzyżują się dopiero na ostatnich stronach książki.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1678)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 770
Na półkach: Przeczytane

Milan Kundera to nielada erudyta i filozof pióra. Potwierdził to w niepozornej książce „Niewiedza”. Posiadająca zaledwie 150 stron lektura opowiada losy dwóch bohaterów wracających do Czech. Ona, od wielu lat na emigracji we Francji, i on, weterynarz z Dani, pewnego dnia spotykają się na lotnisku. To wydarzenie staje się dla Kundery przyczynkiem do rozważań o patriotyzmie, tęsknocie za krajem, ale także o ludzkiej naturze i naszych słabościach. Taki wstęp mógłby stanowić doskonały zalążek romansu, ale nie to interesuje Kunderę, przynajmniej nie jako kwestia pierwszoplanowa. On krąży w meandrach filozofii, poszukuje przyczyn, dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na świat i ludzi. I w przeciwieństwie do wielu mędrców, robi to w sposób arcyciekawy, przystępny i intrygujący do ostatnich stron. Jak żaden inny pisarz potrafi słowami wyrazić momenty, które z pozoru tylko nic nie znaczą i na które pewnie nawet i my w swoim życiu nie zwracamy szczególnej uwagi. Na treść dzieła warto też...

książek: 567
Paweł | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Po fenomenalnej „Nieznośnej lekkości bytu” każda inna książka Milena Kundery pozostanie dla mnie już niestety w cieniu wielkiej poprzedniczki. Mało tego, z każdą następną książką co rusz widzę analogię do jego największego bestseleru. W „Niewiedzy” pojawiają się stałe dla jego twórczości motywy czyli, wymuszona emigracja, liczne wstawki filozoficzne oraz językoznawcze, zaś całość ubrana jest w specyficzny styl autora, który dla mnie stał się już jego znakiem rozpoznawczym. Kundera jest wyjątkowym sentymentalistą, lubi się rozwodzić nad przeżytym życiem, analizować zdarzenia i napotkanych ludzi z przeszłości. Pisarz koncentruje się na typowo ludzkim uczuciu jakim jest tęsknota/nostalgia, a szczególnie tęsknotę za tym co już bezpowrotnie przepadło czyli przeżyte życie ze wszystkimi jego aspektami. Nierzadko analizując swoją przeszłość można dojść do nieprzyjemnego wniosku, że jest się już zupełnie innym człowiekiem i niekoniecznie można lubić siebie z idealizowanej...

książek: 1476
Arek | 2010-10-04
Przeczytana: 04 października 2010

"Niewiedza" to tęsknota za tym czego nie mamy teraz a mieliśmy w przeszłości. Więc nie wiemy co się z tym dzieje.
Kundera pisze autobiograficznie (Autor również opuścił swój kraj, udając się do Francji, tak samo jak bohaterowie) o rozstaniu z Czechami Ireny i Josefa. Po wielu latach znów spotykają się w tym kraju, kraju swej młodości, kiedy byli tu parą. Dowiemy się dlaczego się rozstali mimo miłości.To książka o tym jakie figle płata nam pamięć. O tym jakie perypetie i przykrości czekają kogoś kto opuścił swoją ojczyznę, tylko po to by dostatnie żyć.
To także powieść o tym jak ważne w związku jest poświęcenie, bez niego niczego nie można osiągnąć. I do czego prowadzi tytułowa "Niewiedza".

książek: 2086
Ola | 2012-11-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2012

Bardzo ciekawe ujęcie konfliktu wewnętrznego między ucieczką przed bolesnymi relacjami a tęsknotą za swoim życiem. Prawdziwie nierozwiązywalne, jak życie.

książek: 2582
jatymyoni | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2014

Można powiedzieć za Heraklitem: "dwa razy nie można wejść do tej samej rzeki". Czasu nie da się cofnąć, ani zmian które w nas zachodzą. Na ile jesteśmy tymi samymi ludźmi po 20 latach? Zapamiętujemy tylko chwile, z których snujemy opowieści o przeszłości. Chwile, które dotyczą nas, ale mogą być pominięte przez innych. Dlaczego te chwile? Jesteśmy bardzo samotni, pragniemy aby nas słuchano, ale nie potrafimy sami słuchać. Dlaczego ktoś ma się interesować nami, skoro mnie nie interesuje ten drugi człowiek.
Ciekawe są rozważaniao o tym kiedy muzyka staje się hałasem. Muzyka, która powinna być przyjemnością staje się szumem, staje się naszym wrogiem. Czy można to odnieść do innych rzeczy, kiedy coś nie jest naszym wyborem? Powiązana z tym jest postać Schonberga i pytanie: Czy powinniśmy być tu i teraz, czy liczy się tylko przyszłość?
Ciekawą postacią jest w tej książce Arnold Schoneberg niemiecki żyd skazany na zakładę, a mimo to mówiący, że dzięki niemu muzyka niemiecka będzie panować...

książek: 619
rooibos | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Nostalgiczne urywki myśli dwojga dorosłych ludzi, w scenografii powrotu do ojczyzny po latach emigracji. Symboliczna ta scenografia, bo przecież (nawet nigdzie się nie przenosząc), ciągle emigrujemy z "wczoraj" do "jutro", spoglądając czasem za siebie. I właśnie pierwszy plan tych wewnętrznych monologów stanowią rozważania na temat wybiórczości pamięci, górnolotnych złudzeń młodości oraz podsumowania i oceny własnych wyborów. Pięknie i delikatnie napisane, ale... To łapanie czasu minionego i tęskne wpatrywanie się w nieprzeżyte życie wydało mi się jednak u Kundery pełne zgorzknienia i prób przedefiniowania wszystkiego od nowa - i nie mogłem się opędzić od pytań "czemu" i "po co?". Być może po prostu go nie rozumiem. Niewykluczone również, że czas (niedouczony optyk), każdemu kiedyś dobierze gorzkie szkła i będzie trzeba w zgarbieniu dorosnąć do takiej właśnie perspektywy. Ale, póki co, patrzę trochę inaczej, dbając jednocześnie o oczy i kręgosłup na...

książek: 87
Mariola | 2013-05-11

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Kunderą (a ów spotkanie do udanych raczej nie należało), ale cieszę się, że dałam mu drugą szansę!
Książka bardzo mi się spodobała, jestem nią zauroczona. Poznajemy losy dwójki czeskich emigrantów. Ich historie pełne są tęsknoty, miłości i złudnych marzeń...

POLECAM!

książek: 1145
Allie | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014

Gdyby na tutejszej skali oceniało się mądrość, przenikliwość i trafność treści zawartych w książce, "Niewiedza" dostałaby 10 gwiazdek. Ale że oceniamy jeszcze to, ile nam książka zabrała miejsca w sercu, to dałam tyle ile dałam.

książek: 303
Paweł Talbierz | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2015

Kundera w tej bardzo emigracyjnej powieści pokazuje, że emigracja to nie tylko pojęcie związane z opuszczeniem ojczyzny. Można także wyemigrować z własnego życia... Jest to trochę krzyk niezrozumienia osoby, która patrzy jak zmieniają się prawidła obyczajowe kraju, z którego wyjechało się przed laty. Ale również pokazanie, że pewne zachowania społeczeństwa trudno zmienić, są mocno przyszyte do kultury narodu.

Postacie Ireny i Josepha analizują jak bardzo zmienił się ich kraj na przełomie 20 lat, od momentu kiedy zdecydowali się na emigrację. Analizują siebie, swoją przeszłość, innych ludzi i ich zachowanie. Odkrywają też, że można w sobie odkryć wolność będąc de facto osobą wolną, przynajmniej w sensie społecznym. Kundera podkreśla jak bardzo jesteśmy uwiązani do pewnych schematów i norm, i pokazuje wagę tlenu z nabranego pełną piersią powietrza wolności.

książek: 349
Edka | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: październik 2013

Nie byłam fanką twórczości Kundery, aż do "Niewiedzy". Jak dla mnie jedna z najlepszych książek, które do tej pory miałam okazję przeczytać! Mówi nie tylko o losach emigrantów czeskich, ale również pośrednio, o pewnym rozdarciu i wyobcowaniu w tym świecie. Gdy tak bardzo pragniesz wrócić do ojczyzny, miejsc swego dzieciństwa, domu lub innego miejsca gdzie byłbyś bezpieczny i kochany, gdzie mógłbyś być sobą i dopiero wracając uświadamiasz sobie, że się myliłeś, że to bezpieczne miejsce było tylko iluzją i snem. Gdy bliscy, przyjaciele pragną, byś wrócił, tylko dlatego, że tak trzeba, tak powinno być, a w rzeczywistości, nie interesują się tym, czego ty pragniesz, nie interesują się tobą. Książka dla mnie tym bardziej piękna, że dotyczy tak ważnych dla mnie aspektów. Na pewno jeszcze kiedyś do niej powrócę.

zobacz kolejne z 1668 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Co czytali Polacy w 2017?

W marcu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce za rok 2017. W miniony piątek do sieci trafił pełen raport. Można się z niego dowiedzieć m.in. jacy pisarze są najliczniej czytani przez Polaków. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd