Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
typ
papier
6.92 (358 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Losy dwojga czeskich emigrantów, powracających do ojczyzny po dwudziestoletnim wygnaniu. Drogi Ireny i Josefa krzyżują się dopiero na ostatnich stronach książki.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Ola | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

Bardzo ciekawe ujęcie konfliktu wewnętrznego między ucieczką przed bolesnymi relacjami a tęsknotą za swoim życiem. Prawdziwie nierozwiązywalne, jak życie.

Mariola | 2013-05-11

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Kunderą (a ów spotkanie do udanych raczej nie należało), ale cieszę się, że dałam mu drugą szansę!
Książka bardzo mi się spodobała, jestem nią zauroczona. Poznajemy losy dwójki czeskich emigrantów. Ich historie pełne są tęsknoty, miłości i złudnych marzeń...

POLECAM!

Edka | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

Nie byłam fanką twórczości Kundery, aż do "Niewiedzy". Jak dla mnie jedna z najlepszych książek, które do tej pory miałam okazję przeczytać! Mówi nie tylko o losach emigrantów czeskich, ale również pośrednio, o pewnym rozdarciu i wyobcowaniu w tym świecie. Gdy tak bardzo pragniesz wrócić do ojczyzny, miejsc swego dzieciństwa, domu lub innego miejsca gdzie byłbyś bezpieczny i kochany, gdzie mógłbyś być sobą i dopiero wracając uświadamiasz sobie, że się myliłeś, że to bezpieczne miejsce było tylko iluzją i snem. Gdy bliscy, przyjaciele pragną, byś wrócił, tylko dlatego, że tak trzeba, tak powinno być, a w rzeczywistości, nie interesują się tym, czego ty pragniesz, nie interesują się tobą. Książka dla mnie tym bardziej piękna, że dotyczy tak ważnych dla mnie aspektów. Na pewno jeszcze kiedyś do niej powrócę.

GabrielL | 2010-11-20
Przeczytana: 17 października 1987

Niewiedzieć nic o "Niewiedzy" Kundery, to czysta ignorancja

eli | 2011-07-15
Przeczytana: 12 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W życiu, w zbiorowej świadomości zdarzają się takie okresy, wypadki i sytuacje, w których nikt nie zyskuje i...wszyscy tracą. To smutne doświadczenia. Takie, też są udziałem bohaterów "Niewiedzy", opowiadania o strukturze psychologii emigracyjnej. A konkretnie pokazuje ich stan ducha w kulminacji tego doswiadczenia, jakim jest dojrzewanie do tego, aby rozliczyc się z tym, co się zostawiło. Takie spotkanie po latach, nalezy się wszystkim pozostawionym bliskim. W przeciwnym razie, przeszłość będzie rzucać cień i zjadać, jak Zombie entuzjazm budowania życia na nowo. Okoliczności, jakie były przyczynkiem, aby emigrować z kraju, w którym bolesna transformacja ustrojowa lat dziewięćdziesiątych wymuszała niestandardowe zachowania, były łatwym asumptem do odmiany losu. Takie spotkania po latach, sa niezwykle trudne, bo oto okazuje się, że nikt nie pamięta, nikt nie chce pamietac i rozpamietywać okoliczności tamtych dni. Nikogo nie interesuje jak potoczyło sie wszystkim życie, nikt nie chce roz...

Mona | 2011-08-09
Przeczytana: 07 stycznia 2010

"Niewiedza" Milana Kundery opowiada historię dwójki emigrantów, których w jakiś szczególnie fatalny sposób po latach znowu połączył los. Powieść tak prawdziwa, jak tylko może być prawdziwe życie. Irena i Joseph wracają do Czech po dwudziestu latach emigracji na obczyźnie. Irena ulokowała swoje serce i nowe życie w stolicy Francji, Paryżu, natomiast Joseph osiadł w Danii. Spotykają się na lotnisku, Joseph do samego końca nie pamięta Ireny, nie wie że spotkał się z nią dawno, w czasach młodości w Pradze i ukradł dla niej z pubu popielniczkę, która ona po wielu latach traktowała jako swoisty amulet. Każde ma swoje wspomnienia na temat Czech, ale życie w innym całkowicie kraju zmienia ich, a oni już nie chcą mieszkać w ojczyźnie. Nikt ich nie pyta o życie emigranta, wszyscy udają, jakby się nic nie stało.
Czy emigracja nadal jest dla większości społeczeństwa czymś nie do pomyślenia? Czy w dobie wolnych granic jesteśmy także wolni od etykietki 'emigrant', która przecież bardziej szpeci niż...

Arek | 2010-10-04
Przeczytana: 04 października 2010

"Niewiedza" to tęsknota za tym czego nie mamy teraz a mieliśmy w przeszłości, nie wiemy co się z tym dzieje. Kundera pisze autobiograficznie o rozstaniu z krajem Czechami Ireny i Josefa. Po wielu latach znów spotykają się w tym kraju, kraju swej młodości, kiedy byli tu parą. Dowiemy się dlaczego się rozstali mimo miłości.To książka o tym jakie figle płata nam pamięć. O tym jakie perypetie i przykrości czekają kogoś kto opuścił swoją ojczyznę, tylko po to by lepiej żyć. To także książka o tym jak ważne w związku jest poświęcenie, bez niego niczego nie można osiągnąć. I do czego prowadzi tytułowa "Niewiedza".

majkabally | 2012-03-05
Przeczytana: 29 lutego 2012

Krótko, ale niezwykle treściwie o emigracji. Absolutnie polecam. Mam wrażenie, że prozy Kundery nie można nie lubić, choć czytałam tylko 3 pozycje. Każde słowo jest na miejscu u niego, przemyślane, nie ma nic przypadkowego, zbędnych słów i zdań.

Ananke | 2011-12-13

Cytaty:
1. "Być wiernym wobec siebie samego".
2. "Poza uczuciem seks jest pustynią, która umiera ze smutku".
3. "Kiedy ludzie często się widują, mają wrażenie, że się znają".

Lalanel | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Zdecydowanie wpasowała się w mój dzisiejszy nastrój. Do przeczytania na jeden dech, do rozmyślania na całą noc.

Załóż konto za darmo!

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku