Okładka książki Niewiedza

wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
typ
papier
6,94 (407 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Losy dwojga czeskich emigrantów, powracających do ojczyzny po dwudziestoletnim wygnaniu. Drogi Ireny i Josefa krzyżują się dopiero na ostatnich stronach książki.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Ola | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

Bardzo ciekawe ujęcie konfliktu wewnętrznego między ucieczką przed bolesnymi relacjami a tęsknotą za swoim życiem. Prawdziwie nierozwiązywalne, jak życie.

jatymyoni | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2014

Można powiedzieć za Heraklitem: "dwa razy nie można wejść do tej samej rzeki". Czasu nie da się cofnąć, ani zmian które w nas zachodzą. Na ile jesteśmy tymi samymi ludźmi po 20 latach? Zapamiętujemy tylko chwile, z których snujemy opowieści o przeszłości. Chwile, które dotyczą nas, ale mogą być pominięte przez innych. Dlaczego te chwile? Jesteśmy bardzo samotni, pragniemy aby nas słuchano, ale nie potrafimy sami słuchać. Dlaczego ktoś ma się interesować nami, skoro mnie nie interesuje ten drugi człowiek.
Ciekawe są rozważaniao o tym kiedy muzyka staje się hałasem. Muzyka, która powinna być przyjemnością staje się szumem, staje się naszym wrogiem. Czy można to odnieść do innych rzeczy, kiedy coś nie jest naszym wyborem? Powiązana z tym jest postać Schonberga i pytanie: Czy powinniśmy być tu i teraz, czy liczy się tylko przyszłość?
Ciekawą postacią jest w tej książce Arnold Schoneberg niemiecki żyd skazany na zakładę, a mimo to mówiący, że dzięki niemu muzyka niemiecka będzie p...

Arek | 2010-10-04
Przeczytana: 04 października 2010

"Niewiedza" to tęsknota za tym czego nie mamy teraz a mieliśmy w przeszłości, nie wiemy co się z tym dzieje. Kundera pisze autobiograficznie o rozstaniu z krajem Czechami Ireny i Josefa. Po wielu latach znów spotykają się w tym kraju, kraju swej młodości, kiedy byli tu parą. Dowiemy się dlaczego się rozstali mimo miłości.To książka o tym jakie figle płata nam pamięć. O tym jakie perypetie i przykrości czekają kogoś kto opuścił swoją ojczyznę, tylko po to by lepiej żyć. To także książka o tym jak ważne w związku jest poświęcenie, bez niego niczego nie można osiągnąć. I do czego prowadzi tytułowa "Niewiedza".

Mariola | 2013-05-11

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Kunderą (a ów spotkanie do udanych raczej nie należało), ale cieszę się, że dałam mu drugą szansę!
Książka bardzo mi się spodobała, jestem nią zauroczona. Poznajemy losy dwójki czeskich emigrantów. Ich historie pełne są tęsknoty, miłości i złudnych marzeń...

POLECAM!

Edka | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

Nie byłam fanką twórczości Kundery, aż do "Niewiedzy". Jak dla mnie jedna z najlepszych książek, które do tej pory miałam okazję przeczytać! Mówi nie tylko o losach emigrantów czeskich, ale również pośrednio, o pewnym rozdarciu i wyobcowaniu w tym świecie. Gdy tak bardzo pragniesz wrócić do ojczyzny, miejsc swego dzieciństwa, domu lub innego miejsca gdzie byłbyś bezpieczny i kochany, gdzie mógłbyś być sobą i dopiero wracając uświadamiasz sobie, że się myliłeś, że to bezpieczne miejsce było tylko iluzją i snem. Gdy bliscy, przyjaciele pragną, byś wrócił, tylko dlatego, że tak trzeba, tak powinno być, a w rzeczywistości, nie interesują się tym, czego ty pragniesz, nie interesują się tobą. Książka dla mnie tym bardziej piękna, że dotyczy tak ważnych dla mnie aspektów. Na pewno jeszcze kiedyś do niej powrócę.

Przemek | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Kundera ma zdolność do opisywania nieopisywalnego, tych momentów pustki pomiędzy kolejnymi zdarzeniami tworzącymi fabułę. Przy tym wszystkim nie daje prostych odpowiedzi, ucieka od banału i błyszczy ponadprzeciętną erudycją. Świetna proza.

GabrielL | 2010-11-20
Przeczytana: 17 października 1987

Niewiedzieć nic o "Niewiedzy" Kundery, to czysta ignorancja

koemata | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

tłumaczył: Marek Bieńczyk
Ulisses dostrzegający swą wyspę po latach tułaczki.
Po grecku powrót brzmi nostos. Algos oznacza cierpienie. Nostalgia jest zatem cierpieniem spowodowanym przez niespełnione pragnienie powrotu.
Niemcy rzadko używają słowa „tęsknota" w jego greckiej postaci i raczej mówią Sehnsucht: pragnienie tego, czego nie ma; ale Sehnsucht może się odnosić równie dobrze do tego, co było, jak do tego, co się nigdy nie zdarzyło (do nowej przygody) i nie zawiera w sposób konieczny idei nostos; chcąc wprowadzić w Sehnsucht obsesję powrotu, należałoby słowo to dookreślić: Sehnsucht nach der Vergangenheit, nach der verlorenen Kindheit, nach der ersten Liebe (pragnienie przeszłości, utraconego dzieciństwa, pierwszej miłości).
Powrót z emigracji jest przewrotem w życiu prywatnym. Nie jest symbolem ani wielkim dramatem narodowym, -to wybór.
W 1921 roku Arnold Schónberg oświadcza, że dzięki niemu muzyka niemiecka będzie przez najbliższe sto lat panią świata. Dwanaście lat późnie...

eli | 2011-07-15
Przeczytana: 12 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W życiu, w zbiorowej świadomości zdarzają się takie okresy, wypadki i sytuacje, w których nikt nie zyskuje i...wszyscy tracą. To smutne doświadczenia. Takie, też są udziałem bohaterów "Niewiedzy", opowiadania o strukturze psychologii emigracyjnej. A konkretnie pokazuje ich stan ducha w kulminacji tego doswiadczenia, jakim jest dojrzewanie do tego, aby rozliczyc się z tym, co się zostawiło. Takie spotkanie po latach, nalezy się wszystkim pozostawionym bliskim. W przeciwnym razie, przeszłość będzie rzucać cień i zjadać, jak Zombie entuzjazm budowania życia na nowo. Okoliczności, jakie były przyczynkiem, aby emigrować z kraju, w którym bolesna transformacja ustrojowa lat dziewięćdziesiątych wymuszała niestandardowe zachowania, były łatwym asumptem do odmiany losu. Takie spotkania po latach, sa niezwykle trudne, bo oto okazuje się, że nikt nie pamięta, nikt nie chce pamietac i rozpamietywać okoliczności tamtych dni. Nikogo nie interesuje jak potoczyło sie wszystkim życie, nikt nie chce roz...

Allie | 2014-07-10

Gdyby na tutejszej skali oceniało się mądrość, przenikliwość i trafność treści zawartych w książce, "Niewiedza" dostałaby 10 gwiazdek. Ale że oceniamy jeszcze to, ile nam książka zabrała miejsca w sercu, to dałam tyle ile dałam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto