Jezioro Pejpus 1242. Bitwa na lodzie

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lake Peipus 1242
historia
welesxxi

Historia walki pomiędzy zakonem krzyżackim a potężnym ruskim miastem-państwem Nowogród, przewodzonym przez jego inspirującego do działania przywódcę, Aleksandra Newskiego. Krzyżacy byli potężnym zakonem rycerskim, za którym stały zapał krucjatowy Europy, błogosławieństwo papieża oraz poparcie władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Starcie, które rozegrało się wokół zamarzniętych brzegów jeziora Pejpus, unieśmiertelnił Eisenstein w swoim imponującym filmie Aleksander Newski.

źródło opisu: Napoleon V

źródło okładki: Napoleon V

Balcar | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Jezioro Pejpus jest kolejną pozycją na polskim rynku z serii Campaign tworzoną przez wydawnictwo Osprey, a dostępną w Polsce dzięki wydawnictwu NapoleonV. Tym razem David Nicolle przedstawił nam bitwę znaną chociażby z filmu Eisensteina "Aleksander Newski", gdzie starły się siły ruskie z wojskami krzyżowców. W ramach wprowadzenia autor przedstawił genezę kampanii, opisał dowódców i armie walczących stron. Zasadnicza część książki koncentruje się już na planach obu armii, dziejach kampanii i jej punkcie kulminacyjnym, czyli bitwie na jeziorze Pejpus. Całość kończą jeszcze następstwa starcia, współczesny opis miejsca bitwy oraz kalendarium i bibliografia. Całość jak zwykle jest błyskotliwie wydana, książką upiększają barwne ilustracje, mapy pola bitwy, ale także zdjęcia autora przedstawiające okolice jeziora Pejpus we współczesnych czasach.

herion | 2017-06-24
książek: 20198