Zgłosuj na książki roku 2017

Wśród przyjaciół

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Koedycja z dwutygodnikiem.com i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Książka Macieja Sieńczyka może wywoływać skojarzenia z Dekameronem Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. Tyle że na zewnątrz mieszkania, w którym biesiadują i gadają, nie panuje zaraza, ale Polska. Albo z tym opowiadaniem Pielewina o kolonistach próbujących tęsknotę za domem i...

Koedycja z dwutygodnikiem.com i Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Książka Macieja Sieńczyka może wywoływać skojarzenia z Dekameronem Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. Tyle że na zewnątrz mieszkania, w którym biesiadują i gadają, nie panuje zaraza, ale Polska. Albo z tym opowiadaniem Pielewina o kolonistach próbujących tęsknotę za domem i rodzicami zagłuszyć nocnym turniejem ostentacyjnie makabrycznych baśni, wspomnień i ściem. Wśród przyjaciół to również – a może i przede wszystkim – popis umiejętności narracyjnych i hipnotycznych Gospodarza, tego arcyopowiadacza, nadwiślańskiej Szeherezady.

Gospodarz z dyskretną swadą prawi godzinami o swoich przygodach i pasjach. Kolekcjonowanie ulotek medycznych i starych plakatów BHP, oglądanie zamkniętych fabryk, opuszczonych domów, cudzego życia, z którego zostają przedmioty i zapachy, rysowanie komiksów, badania nad okupacyjną literaturą propagandową, twórczość obłąkanych, sąsiedzka pomoc, poezja rymowana, sporadyczne wyjazdy zagraniczne, w tym all inclusive na Krecie, dyskopatia. „Mogło się zakręcić w głowie od tych cudów”.

Goście nie pozostają dłużni i w rewanżu dzielą się horrorami dzieciństwa, koszmarami dorosłości i snami. Już za chwilę Gospodarz opowie o swoich kontaktach z urzędami skarbowymi w Lublinie i Warszawie. Zgroza narasta…

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wsrod-przyjaciol

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wsrod-przyjaciol

Mariolka | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

To ja już wolę Twardocha i tego jego "Króla", co to wczoraj tak srodze mnie rozczarował. W przypadku Sieńczykowskich "Przyjaciół" jutro nie będę potrafiła zdefiniować, o czym są, a najdalej za tydzień zupełnie zapomnę, że ich przeczytałam. Ale jeśli kogoś z Was ta książka zachwyciła, piszcie proszę na priv, bo ogromnie jestem ciekawa czym i kogo zachwycić mogła. Poki co, po tej lekturze staje się dla mnie jasne, dlaczego naród nasz nie czyta. Sorry Sieńczyk.

Zamknięta w rozczulająco nietęgim formacie książki znajduje się pochwała kultury materialnej człowieka. A wraz z nią wetknięte tkwią artefakty życia i języka. Ludzie zbierający stare broszury reklamowe wyrażają się stylem rzeczonych broszur. Wybrzmiewają „obłąkalia” na tematy różne, wzniesione na Boccacciowej strukturze. Wszystko tu zdaje się obficie zroszone postironią. I tylko żal pozostaje, że liczba ilustracji tak niewielka, a w ogóle w tym samym czasie chętniej przekartkowałoby się ponownie „Przygody na bezludnej wyspie”.

daniel | 2017-08-09
Przeczytana: sierpień 2017

Pan Maciej jest człowiekiem obdarzonym nietuzinkową wyobraźnią wspomaganą przez niecodzienną wrażliwość oraz poczucie humoru, pod którego dyskretnym urokiem pozostaję.

Jednak obcowanie z rzeczywistością stworzoną przez Sieńczyka wymaga naturalnych skłonności do odbywania ekstrawaganckich wycieczek w świat dziwności, w surrealistyczny świat gdzieś na styku wyobraźni i rzeczywistości (jeżeli jest to jakiś kontrast) bo z tej właśnie specyficznej perspektywy Sieńczyk dzieli się z nami swoimi przemyśleniami.

Jeżeli lubicie takie rajdy, polecam lekturę. Jeżeli nie, kupcie sobie inne używki za te dwajścia złotych.

Papierkiem lakmusowym, który zbada Wasze inklinacje będą felietony Pana Macieja, które możecie znaleźć na stronie dwutygodnika.

czubajka | 2017-04-26

Przez pierwszą połowę trochę się nudziłam ale warto było przebrnąć bo później było coraz ciekawiej. Rozumiem, że książka może się nie spodobać, jest bardzo specyficzna, dziwaczna wręcz jakby napisana przez osobę z innego świata. Jeszcze nie spotkałam się z tym, żeby ktoś pisał w taki sposób. Mnie zaintrygowała. Znalazłam w niej wiele ciekawostek, smaczków i perełek stąd moja ocena. To książka, do której na pewno wrócę.

Margot | 2017-05-27

Śledzę poczynania Macieja Sieńczyka już od lat, więc bardzo ucieszyła mnie ta książka. To człowiek obdarzony niesamowitą wyobraźnią, której pozazdrościć może mu niejeden literat. W połączeniu z talentem rysowniczym, całość wypada po prostu fantastycznie.

Fuuuria | 2018-01-26
Na półkach: Przeczytane, Polskie
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Popis wyobraźni i kunsztu literackiego, zabawa formą, nietuzinkowy humor, piękne ilustracje, niestety nuży dość szybko. Sam pomysł nie wystracza na przykucie uwagi czytelnika na prawie 200 stron.

Jakub | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Zamiast wydawać 30zł na tę książkę i inwestować swój czas w jej przeczytanie o wiele bardziej polecam położyć się wygodnie na łóżku lub innym sprzyjającym podłożu, zamknąć oczy i zacząć sobie wymyślać.
Polecam, świetna rozrywka.

darbook | 2016-12-10

Nie warto przeczytać

mbertman | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018
Emka | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018
Anna Cieplak z nagrodą za najlepszy debiut 2016 roku

Ma być czysto zostało tegorocznym laureatem Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku. Zwycięską powieść Anny Cieplak wskazali czytelnicy, którzy do północy 28 października mogli głosować na jeden z pięciu debiutów nominowanych przez kapitułę nagrody.

Nagroda Conrada 2017

„Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni, „Ma być czysto” Anny Cieplak, „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk, „Wśród przyjaciół” Macieja Sieńczyka oraz „Wakacje” Grzegorza Uzdańskiego – znamy pięć tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada.