Jeżyk we mgle

Tłumaczenie: Renata Lis
Wydawnictwo: Sic!
Ёжик в тумане
9788361967996

Książka Jeżyk we mgle jest międzynarodowym bestsellerem opartym na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku. Film ma swoich wielbicieli także w Polsce, głównie wśród dzisiejszych czterdziestolatków - za sprawą wyjątkowej plastycznej urody, ale też filozoficznej wymowy ukrytej pod urzekająco prostą treścią. Tematem zarówno filmu, jak i książki są bowiem przygody Jeżyka, który wyrusza na spotkanie ze swym przyjacielem Niedźwiadkiem, aby razem z nim - jak co wieczór - liczyć gwiazdy. Po drodze niespodziewanie spowija go tajemnicza mgła, w której spotyka Konia, Psa, Puchacza oraz zagadkowego Kogoś. Jeżyk we mgle bywał już interpretowany na sposób religijny, psychoanalityczny, a nawet jako metafora losu rosyjskich dysydentów, jednak żadna z interpretacji nie wyczerpuje bogactwa i piękna tej bajki, podbijającej serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Nic dziwnego, że w 2003 roku międzynarodowe jury festiwalu w Tokio uznało Jeżyka we mgle za Najlepszy Film Animowany Wszech Czasów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl

Ela91 | 2016-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Piękne, co prawda, mam wydanie z 2016 roku, ale zamieszone tam obrazki, myślę, że są równie piękne, co tu prezentowanej wersji. Opowieść o moralności. Estetyka, wyobraźnia. Może nie zaskakuje jakoś mocno, jednak jest na swój sposób innowacyjna, zarówno w treści jak i formie. Podróż Jeża do Misia, ah ta przyjaźń. Po drodze Jeż spotyka różne przygody, zdobywa nowe doświadczenie. Jest to swojego rodzaju wędrówka po wzbogaceniu duchowym, uwrażliwieniu na docenienie tego co się widziało do tej pory, przeżyło, może również wędrówka po odnalezienie sensu życia, swojego szczęścia.

Magdalena_S | 2017-08-25
Przeczytana: grudzień 2016

Piękna książeczka dla dzieci, ale mnie chyba bardziej się podobała, jak mojej 3-letniej córce. Urokliwa, z pięknymi opowiadaniami i obrazkami zapada na długo w pamięci.

Justyna | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Piękna książeczka dla małych i dużych, nowe wydanie z cudnymi ilustracjami.

bamborzata | 2017-11-04
Przeczytana: wrzesień 2017