Naznaczona

Cykl: INNI (tom 4)
Wydawnictwo: Initium
Marked in Flesh
ew_cia

Przez wieki Inni i ludzie żyli obok siebie, ale stosunki między nimi były napięte. Gdy jednak ludzkość przekroczyła pewne granice, Inni muszą zadecydować, ile człowieczeństwa są w stanie tolerować – zarówno w swej społeczności, jak i w sobie samych… Ponieważ Inni zawarli sojusz z cassandra sangue, delikatnymi acz potężnymi wieszczkami krwi, które były wykorzystywane przez własny gatunek,...

Ponieważ Inni zawarli sojusz z cassandra sangue, delikatnymi acz potężnymi wieszczkami krwi, które były wykorzystywane przez własny gatunek, relacje między ludźmi a Innymi ulegają zmianie. Niektórzy z nich, tak jak Simon Wilcza Straż, wilczy strażnik i przywódca Dziedzińca w Lakeside, i wieszczka krwi Meg Corbyn, uważają nowe przymierze za korzystne – nie tylko pod względem osobistym, ale i praktycznym.

Ale nie wszyscy są przekonani do takiego rozwiązania. Grupa ludzi o zradykalizowanych poglądach planuje przejęcie kontroli nad krainą i organizuje serię brutalnych ataków na Innych. Nie wie tylko, że ziem Innych strzegą o wiele starsze i bardziej niebezpieczne siły niż wampiry i zmiennokształtni. Owe moce są w stanie uczynić wszystko, by chronić to, co do nich należy…

źródło opisu: Wydawnictwo Initium

źródło okładki: Wydawnictwo Initium

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1241

Przekroczenie granicy

To było tylko kwestią czasu. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to w "Naznaczonej" dojdzie do długo oczekiwanego przez czytelników starcia pomiędzy ludźmi i przedstawicielami terra indigena. Ci pierwsi, a dokładniej przedstawiciele homo sapiens należący do ruchu Ludzie Przede i Nade Wszystko, wywołali tę wojną. Za długo ich działania uchodziły im na sucho, w końcu Inni musieli wyciągnąć konsekwencje. Jakie?

Kolejna wizja mrozi krew w żyłach cassandra sangue, ale nie tylko. Wywołuje wielki lęk, Meg wpada w ogromną panikę i zrobi wszystko, by uratować młode Wilki. Przed czym? Co wywołało u bohaterki i innych wieszczek z nią związanych taką reakcję? Wizja czyhającego niebezpieczeństwa. Tym razem świat spłynie krwią i nikt nie będzie mógł powstrzymać Starszych przed zemstą na członkach LPiNW.

Sporo się dzieje

Anne Bishop łączy w swojej serii, Innych, różne wątki i zgrabnie nimi żongluje. Mamy motyw okupywanych krwią przepowiedni, bunt ludzi, a przynajmniej niektórych, pragnących pokazać swoją dominację, do tego pojawia się wątek zemsty za doznane krzywdy. Do tego mamy mocno zarysowany podział na tych dobrych i złych, nie pojawiają się tutaj odcienie szarości, czytelnik dokładnie wie, czego spodziewać się po danym bohaterze.

Sporo się dzieje

Pisarka przyzwyczaiła nas do tego, że w swoich pozycjach kreuje bardzo podobnych bohaterów. Wystarczy sięgnąć po kilka jej książek z innych cykli, chociażby Czarnych Kamieni, by zobaczyć, że Meg posiada podobne cechy co chociażby Jaenelle. W pewnym momencie to powielanie schematów drażni, zwłaszcza że nie każdy lubi czytać o przygodach bohaterek, które mają swoje lata, jednak mentalność dziecka.

Wprawdzie takie zachowania mają swoje uzasadnienia, jednak nie zmienia to faktu, że Meg nie należy do najciekawszych postaci. Niby uczy się czegoś z tomu na tom, niby próbuje walczyć z przeznaczeniem wieszczek krwi, koniec końców nie zawsze jej to wychodzi. Proroctwa Meg to jeden z głównych filarów tej serii, na szczęści Bishop zaczyna wprowadzać pewne novum do tego motywu. Jakie? O tym będziecie mogli się przekonać, sięgając po Naznaczoną.

Trudne decyzje

Jak już wspominałam, to właśnie w tym tomie dochodzi do długo oczekiwanego starcia niektórych przedstawicieli ludzi z terra indigena. Jest krwawo, bezwzględnie, trup ściele się gęsto. Bishop nie należy do osób, które boją się sięgnąć po brutalizm, nie ugrzecznia swoich książek, wręcz przeciwnie, w większości z nich, w tym także w Naznaczonej, pojawiają się mocne sceny.

Czwarta część serii Inni zaskakuje i wstrząsa. Niby można się było spodziewać, że niektóre wydarzenia potoczą się w taki, a nie inne sposób, jednak Bishop zawsze potrafi wprowadzić do historii element, jakiego nikt się nie spodziewał. Mam tylko nadzieję, że kolejny tom zachowa poziom tego. Nie od dziś wiadomo bowiem, że ilość nie idzie w parze z jakością. Oby Bishop wiedziała, kiedy należy zejść ze sceny i postawić finalną kropkę.

Monika „Katriona” Doerre

Beata | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Kolejny fantastyczny tom. Powróciłam z przyjemnością do świata Innych. A w Thaisii wrze... Ludzka chciwość i żądza posiadania wybudziły Starszych, którzy wyszli, by przywrócić właściwy porządek świata ustanowiony przez Namid. Meg - stety i niestety - wzbudziła ogólne zainteresowanie. A co z tego wyniknie - to pewnie w następnych tomach się wyjaśni. Jeden z lepszych tomów serii - bardzo rozszerzyło się pole akcji, mamy możliwość poznać i polubić wielu nowych bohaterów, poznać wiele nowych miejsc... Tylko dlaczego na następny tom trzeba tak długo czekać?!

Jabuilo | 2017-01-12

Tom z cyklu w mojej ocenie najsłabszy. Przytłoczyło mnie to naiwno-nastolatkowate biadolenie i straszenie wielkimi słowami. Kompletnie mnie nie wzruszyła masakra ludzkości na dwóch kontynentach, ekonomia od czapki w stylu małego sklepiku z groszkiem i pocztówkami, gadanie, gadanie i gadanie jak u nastolatki w początkowej fazie dojrzewania, obślinianie jednego zagadnienia ze wszystkich stron na 10 stronicach co najmniej. Zatrudnienie w roli eksterminatorów stworów na podobieństwo Lovecraftowskich "nienazywalnych" - kompletny niewypał. Raczej mnie rozbawiło niż przestraszyło, bo straszyć "to trza umić". Reasumując: kończę z cyklem "Inni", nie będę kupował dalszych kontynuacji, a autorka trafia na moją listę "nieruszalnych" i zapominam o niej.

boziaczek | 2018-08-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Naznaczona Anne Bishop to dobra to kontynuacja serii "Inni" czyta się dobrze tak jak pozostałe części. Jedyne do czego się można przyczepić to pewna schematyczność, którą da się zauważyć u autorki, ale nie przeszkadza to w odbiorze książki.
Wydarzenie goni wydarzenie, akcja rozkręca się ze strony na stronę, wszystkie elementy są tutaj na swoim miejscu.
Polecam!

verielle | 2018-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2018

Nadchodzi punkt kulminacyjny konfliktów między ludźmi a terra indigena, które narastały już w poprzednich częściach i zdecydowanie były nieuniknione. Członkowie "Ludzi Przede i Nade Wszystko" przeprowadzają serię brutalnych ataków na Innych, które mają doprowadzić do tego, by przejęli kontrolę nad Thaisii i innymi częściami świata. Wydarzenia te prowadzą do interwencji Starszych - kłów i pazurów Namid - o wiele bardziej potężniejszych niż zmiennokształtni, z którymi ludzie do tej pory mieli do czynienia. Terra indigena muszą podjąć ważną decyzję: ilu ludzi i człowieczeństwa chcą zachować.

Z ogromną przyjemnością powróciłam do świata wykreowanego przez panią Bishop. I ta część mnie nie zawiodła.

Właściwie cała książka koncentruje się na konflikcie między ludźmi a Innymi. Poznajemy również nowych bohaterów i inne części Thaisii. Jednak nagromadzenie przykrych i poważnych wydarzeń nie przytłacza, wciąż można znaleźć tu dużą dawkę humoru - między innymi zabawne momenty wynikające z...

książek: 1996
Magda | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Seria Inni uwiodła mnie już od pierwszego tomu. Inne powieści autorki były popisem jej ogromnej wyobraźni i tworzenia świata fantasy, ale nie powaliły mnie na kolana tak, jak właśnie „Pisane Szkarłatem” i kontynuacje. Nieco obawiałam się, by z tomu na tom nie było coraz gorzej – jak zdarza się to dość często. I jestem mile zaskoczona, bowiem każda kolejna książka jest lepsza od poprzedniej.

Co nas czeka w czwartym tomie? Sporo i to zbyt mało powiedziane. Sytuacja się zagęściła. A wszystkiemu winni ludzie i ich chciwość. Cel – Romania staje się kolebką zdrajców Namid. Wieszczki krwi szaleją i to bez nacinania skóry. Coś wisi w powietrzu, tylko ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Nadchodzi burza, żywioły się buntują, Starsi wychodzą na żer. A gdzieś tam, wśród tego wszystkiego, Dziedziniec Lakeside staje się przykładem i schronieniem, Arką. Kto przetrwa wojnę? Na Meg spadają kolejne problemy do rozwiązania, wizje do przekazania i słodka krew...

fortepian77 | 2016-03-13

Jak dla mnie jedna ze słabszych części, zdecydowanie za mało narracji ze strony Simona i Meg, akcja lekko chaotyczna. Generalnie to nie mogłam się doczekać wydania tej książki, a po przeczytaniu pozostał mi niedosyt i niestety, zawód.

Anna-mojeksiążki | 2017-09-25

Mam ostatnio bardzo mało czasu. Czytam w każdej wolnej chwili, ale gorzej jest z pisaniem.... Dlatego też trzeci i czwarty tom Innych, które ostatnio przeczytałam przedstawiam wspólnie, krótko i zwięźle , ale z zachwytem.

Anne Bishop jest pisarką, którą pokochałam miłością bezgraniczną podczas lektury cyklu Czarne Kamienie. Uwielbiam go i często wracam do niego.
Inni to coś zupełnie innego, ale też jest fantastyczny. Autorka stworzyła niepowtarzalny, mroczny świat, który pochłania czytelnika bez reszty. Bohaterowie zapadają w pamięć i zyskują sympatię czytelników. Rozwijają się i zmieniają , a my jesteśmy tego bezpośrednimi świadkami. Inni mnie fascynują i zawsze trudno mi się z nimi rozstawać - dlatego ogromnie się cieszę, że już wkrótce zostanie wydany 5 tom. Już tupię nóżkami i czekam :)

Cassandra Sangue to określenie wieszczek krwi, którą poznaliśmy w Pisane szkarłatem, a jedną z nich jest Meg Corbyn. Ta młoda kobieta doświadcza wizji poprzez wykonywanie cięć na swojej...

Edyta | 2018-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Z dużą przyjemnością sięgnęłam po kolejny tom cyklu „Inni”. Ucieszyła mnie spora objętość książki. W końcu lubię spędzać czas z bohaterami tego cyklu.

W Thaisi eskalacja konfliktu między ludźmi a Innymi. Ci pierwsi za wszelką cenę starają się udowodnić swoją wyższość i prawo do ziemi. Mieszkańcy Dziedzińca w Lakeside starają się za wszelką cenę odwlec moment ingerencji Starszych. Jednak dochodzi do tak okrutnych wydarzeń, że nawet oni nie widzą już żadnych szans na pokój.

Uwielbiam bohaterów i świat „Innych”. Jednak mam wrażenie, że ten tom jest słabszy od wcześniejszych. Jest dużo obszerniejszy od nich ale przez pół książki miałam dziwne uczucie, że czytam tak naprawdę o niczym. A wydarzenia, na które czekałam przynajmniej od poprzedniego tomu zostały przedstawiony w bardzo oględny sposób.

W tej części zabrakło mi nieco Meg. Cała akcja skupiła się wokół innej wieszczki – Nadziei oraz wydarzeń na Złotej Prerii. Swoje pięć minut dostali w końcu Jackson i Joe Wilcza Straż,...

myfascinatingbooks | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

4 część cyklu Inni spełniła moje oczekiwania. Charakter tej książki nieco inny, niż poprzednich części serii. Prawdopodobnie ze względu na większe skupienie na konflikcie pomiędzy Innymi a ludźmi.

Tym niemniej książka mi się podobała. Dlaczego?
1. Nietuzinkowy humor (nie raz podczas czytania śmiałam się do rozpuku, zwłaszcza na niezrozumienie przez terra indigene podstawowych zachowań (i nie tylko zachowań) ludzi).
2. Umiejętne balansowanie autorki pomiędzy lekkimi momentami(humorystycznymi) a poważnymi (przykrymi) wydarzeniami.
3. Treść "Marked in Flesh" pozwalająca na lepsze poznanie i zrozumienie innych form terra indigene.
Ponadto książka pozwala zrozumieć różnicę pomiędzy ludźmi,a zwierzętami. Umożliwia też dostrzeżenie czym z natury powinien być człowiek (Meg jako przykład istoty wychowanej w nietypowych warunkach uczy się od wilków - czy przeciętny człowiek uczy się czegokolwiek od przyrody?). Może to banalne, ale właśnie wniosek, że współczesnemu człowiekowi brak kontaktu...

książek: 1904
Amarisa | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

„Naznaczona” to absolutnie doskonała kontynuacja poprzednich trzech tomów serii. Wciągająca i intrygująca fabuła; cudowni, wielowymiarowi i niezwykle barwni bohaterowie; niezwykły świat – pełen istot, które zarówno zachwycają jak i przerażają, lekkość pióra i znakomity styl autorki – to wszystko to gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody i pełnej satysfakcji z lektury. Naprawdę gorąco polecam i nie mogę doczekać się kontynuacji!

Pełna recenzja dostępna na moim blogu, zapraszam :)