Noc Kupały

Okładka książki Noc Kupały Katarzyna Berenika Miszczuk
Okładka książki Noc Kupały
Katarzyna Berenika Miszczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 2) fantasy, science fiction
Kwiat paproci (tom 2)
W.A.B.
2016-11-09
2016-11-09
literatura polska

Na tej części chyba zakończę tę serię. Przynajmniej na razie.

Na tej części chyba zakończę tę serię. Przynajmniej na razie.

Mnie się podoba, guilty pleasure

Mnie się podoba, guilty pleasure

Zdecydowałam się kontynuować serię z uwagi na wyższą ocenę tej części. Jest to moja druga i ostatnia przygoda z Gosią, Mieszkiem i całą nadprzyrodzoną ferajną.
Tematyka słowiańskich bóstw i wierzeń są ciekawe i mało rozpowszechnione - w tej książce jest tak zmarnowany ich potencjał że aż żal.

Bohaterka nie uczy się na błędach, co chwilę pakuje w coraz to gorsze tarapaty - jest jeszcze bardziej infantylna niż w pierwszej części.

Sympatię w tej książce można poczuć jedynie do Baby Jagi.

Bardzo fajny pomysł, ale seria bardzo przeciętna. Główna bohaterka jest pusta i głupkowata, ciągle sadzi jakieś suchary. Co chwilę spotykają ją jakieś traumatyczne przeżycia, ale w sumie wszystko po niej spływa. Wątek miłosny jest tak nijaki, że aż żal. Myślałam że ta seria będzie się opierała na super wątku romantycznym pomiędzy wyjątkowymi bohaterami, tymczasem Mieszko jest tak nijaki i nudny, że w sumie wątek romantyczny mógłby opierać się na którymkolwiek innym bohaterze, albo przydrożnym kamieniu. Głównie dowiadujemy się ciągle że ma mega mięśnie , które rozsadzają mu koszulę i jest wysoki. Książka nie ma klimatu, bohaterowie, wątki, elementy słowiańskie wszystko tylko powierzchownie poruszone. Z pozytywów to tylko chyba to, że w sumie lekko i szybko się to czyta. Szkoda liczyłam na to, że skoro seria ma tyle tomów, to drugi tom będzie już lepszy i rozwojowy , zmarnowany duży potencjał.

Dobrze się słuchało książki. Jest lekka, trochę głupkowata ale przyjemna.

Niestety nienaturalna i wymuszona głupota, ślepota i naiwność głównej bohaterki męczy jeszcze bardziej niż w pierwszej części. Nie trzeba przeczytać setek kryminałów żeby domyślić się tego, co powinno być oczywiste dla Gosławy.

Akcja wartka, przewrotna i zaskakująca. Uwielbiam w tej książce opisywaną kulturę, zwyczaje, rytuały i mitologię słowiańską.

Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego przerabiamy w szkołach mitologię grecką, rzymską, a naszą rodzimą nie. Jest to dla mnie odwieczna zagadka. Warto nadrobić tą znajomość nie tylko Wiedźminem.

Ogólnie polecam!

Dobrze się słuchało książki. Jest lekka, trochę głupkowata ale przyjemna.

Akcja wartka, przewrotna i zaskakująca. Uwielbiam w tej książce...

Egzaltowana i naiwna Gosia silnie mnie denerwowała, a Mieszko jak zimna ryba. Szkoda bo lubię te słowiańskie klimaty.

Początek niestety nudny. Akcja rozkręca się dopiero od połowy książki. Nie rozumiem dlaczego Gosia za każdym razem jest nie odpowiednio ubrana? Gania po lesie w nocy w cienkich sukienkach ? I dlaczego Mieszko nie zmysił jej do wypicia wywaru, skoro mu na niej zależy?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie gorsza od pierwszej części, jedyne co mi się w niej podobało to humor. Gosia jest dorosłą kobietą, a zachowuje się jak nastolatka, strasznie działała mi na nerwy w tej części. Jej romans z Mieszkiem w ogóle mnie nie przekonuje, on bardziej pasuje na mściwego władcę Polan niż na jej księcia na białym koniu. Cała książka zamiast skupić się na Nocy Kupały, słowiańskich legendach, to skupia się na miłosnych rozterkach Gosławy, co jest wyczynem bo scen z nią i jej "ukochanym" jest jak na lekarstwo. Wątek pobocznych postaci mógł zostać lepiej poprowadzony, wiele bym tutaj zmieniła, naprawdę wiele, 4 daję tak jak wspomniałam w pierwszym zdaniu, tylko za to, że kilka razy się zaśmiałam.

Idę dalej w cykl. jestem zachwycona stylem i wiedzą na temat słowiańszczyzny. Nauka połączona z zabawą.

empikgo #reklama

empikgo #reklama

Odnoszę wrażenie, że w tej części niewiele się dzieje. Dopiero końcówka, gdy nadchodzi noc Kupały, wypełnia się akcją. Gosia, mimo, że jest fajną bohaterką, nieco drażni mnie swoim wciąż podkreślanym strachem przed wszelkimi owadami.

Video

Video