Noc Kupały

Cykl: Kwiat paproci (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Zazdrość, zdrada i kwiat paproci. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka? Wiecie, jak to jest. To tylko dawna znajoma, on już nic do niej nie czuje, teraz liczysz się tylko ty, a oni spotkali się zupełnym przypadkiem. Gosia chciałaby w to wierzyć, ale trochę to trudne, gdy ukochany Mieszko ciągle myśli o swojej dawnej żonie Ote. Zwłaszcza gdy ta okazuje się wcale nie tak martwa, jak...

Zazdrość, zdrada i kwiat paproci. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka?

Wiecie, jak to jest. To tylko dawna znajoma, on już nic do niej nie czuje, teraz liczysz się tylko ty, a oni spotkali się zupełnym przypadkiem. Gosia chciałaby w to wierzyć, ale trochę to trudne, gdy ukochany Mieszko ciągle myśli o swojej dawnej żonie Ote. Zwłaszcza gdy ta okazuje się wcale nie tak martwa, jak przypuszczała Gosława. W dodatku Ote bardzo się nie podoba, że młoda szeptucha i Mieszko tak się do siebie zbliżyli. Nim ich uczucie zdąży się porządnie rozwinąć, między kochanków wkradnie się zazdrość.

Niestety, tysiącletnia rywalka to niejedyne zmartwienie Gosi. Zbliża się Noc Kupały, podczas której ma się wypełnić przeznaczenie szeptuchy. I choć Baba Jaga zaopatrzyła swoją podopieczną we wszystkie możliwe amulety i zaklęcia, Gosława ma złe przeczucia. Wprawdzie bogowie może i są gburowaci, ale przecież nie głupi. A przynajmniej tak się im wydaje.

Potężna dawka humoru, moc słowiańskich wierzeń i romans, jakiego jeszcze nie było!

Pozwól się oczarować miłosnej magii "Nocy Kupały"!

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/noc-kupaly.html

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/noc-kupaly.html

Piotr | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Zafascynowany powieścią "Szeptucha" z przyjemnością zakupiłem kontynuację losów adeptki pretendującej do bycia lokalną "wiedźmą". Niestety, tym razem zachwytów nie będzie. Czytałem bardzo powoli, zalewany kolejnymi bogami, bożkami, nazwami, rytuałami itd. Jak się mówi co za dużo, to nie zdrowo. Czułem przesyt. Niektóre sceny rozwleczone do granic możliwości, a poczynania Małgorzaty i tok jej myślenia były dla mnie nielogiczne i niezrozumiałe.
W kontynuacji brakło mi pewnego napięcia, czegoś, w co mógłbym uwierzyć, brakło mi tego, co mnie pociągało w "Szeptuszy".

"Noc Kupały" jest jak dla mnie zbyt przegadana. Czytałem opinie innych czytelników i zachwycają się lekturą. ja niestety, nie podzielam tego zdania. Ta książka z taką treścią mogła być o połowę mniejsza objętościowo. Druga część nie spełniła moich oczekiwań. Bardzo tego żałuję, gdyż pani Miszczuk pisze ciekawie, ale tym razem jakby pisała pod publikę, być może na czas, z narzuconą ilością arkuszy wydawniczych. Tego nie...

Jak tylko książka trafiła w moje ręce to ją przeczytałam w jednym posiedzeniu. Czasu brak, obowiązki i zobowiązania gonią ale co tam, warto było!

Jest to godna kontynuacja Szeptuchy. Bohaterowie są pogłębieni, mamy więcej czasu aby ich poznać. Jestem bardzo ciekawa jak autorka wybrnie z tego wszystkiego w następnej części które jest zapowiedziana pod koniec tej.

Wszystko tu zagrało. Pomysł na serię jest wręcz genialny. Widać, że autorka przeczytała dużo materiałów na temat naszych przedchrześcijańskich czasów. Umiejętnie wplata w fabułę książki informację na temat licznych boginek, bogów oraz tradycji.

Romans jest top class. Nie za dużo i nie za mało. Seksowny ale nie ordynarny. Pełny napięcia, bez sztampy i cukierkowych opisów.

Książka jest śmieszna. Rechotałam często i gęsto. Historia jest mądra, oryginalna. Nie jest nudno. Akcja zwalnia lub przyspiesza ale zawsze czekacie na to co będzie dalej.

Podsumowując, wielki talent połączony z urzekającym pomysłem, plus rzetelne...

Beata | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Kolejny tom cyklu Kwiat paproci, opartego na słowiańskiej mitologii. Bardzo dobrze, że twórcy zaczynają korzystać z naszych rodzimych bóstw i demonów. A jest ich znacznie więcej w tej powieści. Są okrutni, kapryśni i przebiegli – mogą fascynować. Stwory nadprzyrodzone równie zwodnicze, kłamliwe i drapieżne jak bóstwa, którym służą. Poznajemy rytuały słowiańskie.
Mieszko nadal pociągający, Gosia niestety pozostała dziecinną malkontentką – może należy do tych, które dłużej dorastają:)
Ogólnie powieść mnie zaciekawiła (rytuały, wierzenia), chociaż nie powaliła na kolana, za to odpowiada postać Gosławy, no… nie bawi mnie jej marudzenie… Czym pociąga ludzi jest dla mnie tajemniczą niespodzianką:)

boziaczek | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Noc Kupały" to druga część słowiańskiej opowieści p. Miszczuk o poszukiwaniu kwiatu paproci. Dalsze przygody uczennicy szeptuchy Gosławy i jej miłości do władcy Polan Mieszka czyta się nieco gorzej niż część pierwszą. Rozterki głównej bohaterki, opisy jej fobii, z czasem nudzą,powtarzają się, co powoduje, że akcja nie posuwa się do przodu.
O ile pierwsza część była dla mnie dość oryginalną historią, to niestety jej kontynuacja nie jest już tak dobrą lekturą. Szczerze mówiąc "Noc Kupały" dłuży się, nie zaciekawia. Tak jakby autorka nie miała pomysłu na fabułę i powielała historię z pierwszej części.
Przeczytać można, ale bez fajerwerków.

| 2017-03-10

Kwiat paproci zostaje zerwany... i znowu się dzieje.

W tej części dowiadujemy się co to jest strzyga i jak ją zgładzić. Poznajemy obrzęd postrzyżyn i tradycję puszczania wianków na wodę. Pojawia się Swarożyc, bóg ognia we własnej osobie i bogini Mokosz, za sprawą której wszystko staje się płodne. Gosia przygotowuje się do nocy świętojańskiej, a Mieszko... no właśnie. Jak na monarchę i rycerza obiecującego chronić damę w opałach, ma nieco okrojony kodeks. Dobrze chociaż, że wianek z rzeki na czas wyłowił.

Tą część czytało mi się trudniej ze względu na kilka makabrycznych (dla mnie wystarczająco) scen. Gosia nawet związana, zakrwawiona i leżąca na ściółce leśnej ma cięty język. To nic, że czeka na śmierć z rąk fanatycznych wyznawców. Natomiast Pani Nadzieja odziana jedynie w upór i buty ortopedyczne może inicjować koszmary senne. Na szczęście Radowit, który podróżuje na chmurze i ciska pioruny w żmija, dystansuje całość, bo bardziej przypomina jednego z Power Rangers niż...

Stokrotka | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 31 stycznia 2017

„Noc Kupały” to druga część cyklu zatytułowanego „Kwiat paproci”. O ile „Szeptucha” nie do końca mnie przekonała, o tyle „Noc Kupały” zrobiła na mnie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Fabuła jest ciekawsza, obfituje w słowiańskie zwyczaje i obrządki, pojawiają się nowe, interesujące postaci, sporo się dzieje. Tylko bohaterka przez ten czas niewiele się zmieniła czy nauczyła, czego dowodem są jej własne przemyślenia: „Byłam świadoma swoich wad, tego, że często zachowuję się jak dziecko, które dopiero co wydostało się spod ochronnego parasola matki. Brakowało mi dojrzałości, śmiałości, nierzadko rozsądku …”. Nawet Mieszko się zastanawia, czy Gosia jest aż tak naiwna czy po prostu głupia. Taaak, Gosławie często brakuje wyobraźni czy też instynktu samozachowawczego. Gdyby miała jedno lub drugie, nie pakowałaby się nieustannie w kłopoty. Niemniej jednak powieść jest warta przeczytania. Teraz pozostało mi tylko czekać na tom trzeci pt. „Żerca”.

wiejskifilozof | 2017-12-31

Bogi Darzą :-)mały cytat z Rodzima Wiara.

Cóż świat wykreowany przez Katarzynę Berenikę Miszczuk znowu uwiódł mnie swym pięknem i odwiecznym pytaniem ludzkości.Co by było gdyby ?
Ale ponieważ swoje rozważania pisałem przy opinii Szeptucha.To tego teraz nie zrobię.

Noc Kupały kolejny tom,wybitnego cyklu nie pozwolił mi się oderwać od przeżywania przygód Gosi i jej otoczenia.
Zarówno Bogów,jak i śmiertelników.
Tom drugi wydaję się,być bardziej rozbudowany i zawierać więcej szczegółów.
Poznajemy więcej informacji z historii Polski,bardziej postać Dobrawy.Która w pewnym sensie jest katoliczką.Czyli dwie religie mogą być obok siebie.
Zauważyłem,że niestety fanatycy ,mogą być w każdej wierze.Tu w pogańskiej Polsce też niestety są.

Kolejna kwestia,którą warto poruszyć jest obecność w pogańskiej Polsce,kara śmierci.Ja jestem przeciwny z powodu swych liberalno-lewicowych przekonań.

Cieszy mnie,za to używanie słowiańskich imion.Nie tam,Kevin czy Pamela.

Dużo mamy tu Bogów,którzy...

rinos | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 19 listopada 2016

"Noc Kupały" to dobra kontynuacja serii "Kwiat paproci". Główna bohaterka poznaje dalsze tajniki zawodu szeptuchy, prześladują ją coraz to nowi bogowie, a Mieszko gdzieś znika.
W tej części wreszcie się dowiadujemy komu Gosia odda kwiat paproci, tyle że jej decyzja niesie za sobą konsekwencje. Jakie? Tego zapewne dowiemy się z trzeciej części pt. "Żerca", na którą niestety trzeba poczekać.

prawie 7 gwiazdek

Dorota | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Trwają przygotowanie do Nocy Kupały.
Gosia przygotowuje się do zerwania kwiatu i do wyprawienia Mieszka na tamten świat.
Ale co z innymi Bogami? Przecież nie odpuszczą.
Zabierałam się za kolejną część przygód młodej adeptki Szeptuchy bez żadnych większych oczekiwań. Spodziewałam się jedynie dobrej zabawy, szybkiego czytania, trochę śmiechu i oczywiście opowieści Gosi o umięśnionej klacie Mieszka, jego niebywale silnych plecach i pośladkach.
I wszystkie moje oczekiwania w tym zakresie zostały spełnione. Tylko czy to wystarczy, żeby nazwać książkę bardzo dobrą? Według mnie zdecydowanie nie.
"Noc Kupały" jest statyczna i przegadana. Przez 3\4 książki nic się nie dzieje. Końcówka trochę nadrabia ale to zdecydowanie za mało. Widać, że Autorka próbowała Nas zaskakiwać w kilku miejscach ale kompletnie jej się to nie udało. W zasadzie wszystkiego można się domyśleć już po kilku pierwszych stronach.
Gosia nadal jest irytująca, Mieszko też. Swoją drogą nie rozumiem zachwytów nad tą...

Nina | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 listopada 2016

Kontynuację Szeptuchy czyta się bardzo dobrze. Ja jednak muszę przyznać, że część pierwsza wciągnęła mnie dużo bardziej. Być może okoliczności nie sprzyjały skupieniu się na lekturze, być może nie była po prostu tak dobra, jak część pierwsza. Nie znaczy to jednak, że była zła, w dalszym ciągu czyta się bardzo przyjemnie. Jak sam tytuł wskazuje mamy Noc Kupały, a więc noc, kiedy Gosława znajduje kwiat paproci. Co się stanie, kiedy już go znajdzie? Oj stanie się, stanie :) Ale o tym przeczytajcie już sami :)A na konsekwencje jej wyboru będziemy musieli poczekać aż do ukazania się części trzeciej.