historia
welesxxi

Spis treści: Wojciech Dzieduszycki, Jacek Wrzesiński, Relacje społeczne i międzykulturowe na cmentarzyskach — wprowadzenie, s. 7–9. Część pierwsza. Metody i interpretacje Jacek Kowalewski, Antropologia kulturowa wobec zadania prahistorii, s. 13–19. Wojciech Branicki, Ewelina Pośpiech, Nowe możliwości analizy starego DNA w badaniach antropologicznych, s. 21–29. Hanna...

Spis treści:

Część pierwsza. Metody i interpretacje

Jacek Kowalewski, Antropologia kulturowa wobec zadania prahistorii, s. 13–19.
Hanna Mańkowska-Pliszka, Urszula Okularczyk, Halina Przychodzień, Aleksandra Pliszka, Barbara Brodziak-Dopierała, Sylwia Tarka, Średniowieczne pochówki z Ponidzia. Badania antropologiczne i toksykologiczne, s. 31–35.

Część druga. Otoczenie i świat

Jacek Woźny, Cmentarzyska w czasie i przestrzeni, s. 39–44.
Barbara Kwiatkowska, Jacek Szczurowski, Elementy obrządku pogrzebowego na różnych typach cmentarzysk, s. 45–58.
Sergij A. Balakin, Oleksij V. Zazhyhalov, Daria V. Finadorina, Nekropola klasztoru Wozneseńskiego w Kijowie XVII–XVIII w., s. 59–68.
Patryk Chudzik, Topografia nekropoli tebańskiej w okresie Średniego Państwa. Społeczne aspekty podziału, s. 69–77.

Część trzecia. Grób jako fenomen kulturowy

Arkadiusz Sołtysiak, Hermeneutyka grobu i zdrowy rozsądek. Trzy przykłady z Mezopotamii, s. 81–87.
Arkadiusz Marciniak, Śmierć, grób i zmarły w tworzeniu i przekształcaniu systemów religijnych w neolicie Bliskiego Wschodu. Przypadek osady w Çatalhöyük, s. 89–100.
Katarzyna Kierończyk, Mumifikacja na ziemiach polskich w kontekście kulturowym i środowiskowym, s. 101–117.

Część czwarta. Problem chrześcijaństwa

Przemysław Wiszewski, Historyczne refleksje nad chrystianizacją Polski w kontekście funeralnym, s. 121–127.
Przemysław Urbańczyk, Jak (s)chowano pierwszych polskich chrześcijan?, s. 129–142.
Marek Florek, Kilka uwag o zmianie słowiańskiej obrzędowości pogrzebowej na ziemiach polskich (przejściu od ciałopalenia do inhumacji) i jej związkach z recepcją chrześcijaństwa, s. 143–149.
Jerzy Sikora, Początki inhumacji w Polsce pierwszych Piastów. Jak wczesne?, s. 151–164.

Lista uczestników 17 spotkań lednickich, Ostrów Lednicki, 14–15 maja 2014 r., s. 165–167.

źródło opisu: SNAP Poznań

źródło okładki: SNAP Poznań