7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jale

źródło okładki: google

Jale | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Książeczka nieduża, ale w sposób wyczerpujący traktująca temat warszawskiego pomnika Chopina. Są tu i dzieje projektu (nieszczęsne żaby na brzegu basenu), i zgrzyty podczas konkursu, i problemy z międzywojnia (bankructwo tak francuskiej odlewni, w której zamówiono odlew, jak i samej secesji, bardzo szybko w kraju znienawidzonej), i w końcu powojenna szarpanina o odbudowę pomnika, po którym został jedynie cokół, garść zdjęć, drewnianą głowę w skali 1:2 i malutki odlew całości w skali 1:10.

Warto sięgnąć po książeczkę choćby po to, żeby zobaczyć konkurencyjne projekty pomnika, żeby zapoznać się z międzywojennym podejściem do secesyjnej estetyki oraz żeby przy okazji uświadomić sobie zakłamanie epoki PRL. Autorka pisze bowiem w pewnym momencie o drobnych problemach z wykonaniem odlewu w spółdzielni "Brąz Dekoracyjny" - co samo w sobie jest w sumie nieszkodliwe. Tyle że owa spółdzielnia, która "nie miała jeszcze doświadczenia niezbędnego przy podobnym przedsięwzięciu", to nic...

Ksiegarz00 | 2017-04-02
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam