100 flag. Na ścieżkach wiedzy

Okładka książki 100 flag. Na ścieżkach wiedzy praca zbiorowa
Okładka książki 100 flag. Na ścieżkach wiedzy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Bellona Cykl: Na ścieżkach wiedzy - encyklopedia (tom 3) encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Na ścieżkach wiedzy - encyklopedia (tom 3)
100 flags.
Bellona
2009-01-01
2009-01-01
Kornel Karbowniczek
encyklopedia flagi dzieci

2047
1983

Książka „100 flag. Na ścieżkach wiedzy” to ciekawa praca zbiorowa, w której czytelnik znajdzie najpotrzebniejsze rzeczy. Każda flaga posiada:
krótki opis,
zdjęcia obecnej i poprzedniej flagi,
podstawowe dane (państwo, kolory, proporcje, datę przyjęcia),
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w twardej oprawie.
Wiele ciekawostek typu:
*Flaga RPA zawiera najwięcej kolorów (6).
*Orzeł na fladze Zambii reprezentuje ludzi, którzy potrafią wznieść się ponad wszystkie podziały.
*Na fladze Wielkiej Brytanii nie ma symetryczności.
*Flaga USA posiada 13 pasów (kolonii),które wystąpiły przeciwko rządom Wielkiej Brytanii.
*Flagi Monako i Indonezji są kolorystycznie odwrotne do Polski.
Polecam:)

krótki opis,
zdjęcia obecnej i poprzedniej flagi,
podstawowe dane (państwo, kolory, proporcje, datę przyjęcia),
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w twardej oprawie.
Wiele ciekawostek typu:...

Z moich wyliczeń wynika, że jest to setna przeczytana książka od 2005 roku (udokumentowana recenzją!). Wpadłem na pomysł uczcić to w jakiś szczególny sposób, ale że inwencji u mnie ostatnio za grosz, postanowiłem zabrać się za książkę z setką w tytule. Tego typu zestawień jest mnóstwo. Mogłem wybrać sto pozycji seksualnych, chorób wenerycznych i najlepszych hip hopowych płyt (wyszło tyle? myślałem, że to kilka utworów plus ich covery). Ale nie! Musiałem brać do łap "100 flag", bo było w przecenie. A jakość książki sprawdziłem tym, czy jest flaga Paragwaju... Nadaję się na testera jakości, nie pogadasz.

Czego oczekujemy po takiej książce dla dzieci?

Ilustracje flag. Historia. Podstawowe fakty. Charakterystyka kolorów. Ciekawostki. Wiecie, że Izrael ma największą flagę na świecie? Rekord Guinessa! Paragwaj to jedyne państwo, na fladze której ma awers i rewers, a RPA ma użytą największą ilość kolorów. To jest wspaniała książeczka i szkoda, że nie ma wszystkich państw opisanych.

Co Twoje dziecko dostało?

Ilustracje flag są, jedna teraźniejsza plus dwie wcześniejsze. Opis też jest. Podano, kiedy została przyjęta flaga, opisane podstawowe kolory. Podstawowe dane są. Zawierają: nazwę państwa, kolory, proporcje i datę przyjęcia. Jest punkt "Warto wiedzieć", który informuje o takich ciekawostkach, jak podałem wyżej o Paragwaju i RPA. Dodatkowo zawierają tam wiadomości o kolorach, proporcjach i datach przyjęcia. I ostatni punkt to "Pytania i odpowiedzi", w którym są pytania i odpowiedzi dotyczące opisywanej flagi. Kto zaprojektował flagę? Kiedy pierwszy raz została ukazana światu? Jakie są kolory? Jakie są proporcje?

Nie ma tam nic innego, niż opisywanie tych cholernych kolorów, proporcji i dat, kiedy powstały. Jeśli już znajdzie się prawdziwa ciekawostka to jest to raczej wytrysk z przyzwoitości, niż orgazm. A pamiętam, jak babcia karmiła mnie tego typu encyklopediami i atlasami do zarzygania. Ileż można było tego dostawać? Zamiast dostać pluszaka, to encyklopedia geograficzna na pięć tomów... Ale jedno trzeba rzec, nigdy nie kupiła mi takiego syfu, jak to, co właśnie recenzuję! A może nikt kiedyś nie odważyłby się czegoś takiego wydać dla dziecka? Kogo to ma uszczęśliwić? Dziecko od lat 4 do 6? To po jaką cholerę w opisach flag używasz takich słów, jak: partia MPLA, ruch partyzancki, niepodległość, socjalizm, unitarny charakter państwa, Kadafi, Bhutan, Kuba, Czad i Katar? Jak mam to wytłumaczyć dziecku? Na plastelinie? Nie ma sensu pisać dla dziecka o niepotrzebnych rzeczach! To tak, jakbym opisywał dziecku flagę Polski i wymknęłoby mi się o ataku na Czechosłowację. Było, to było, ale nie zawsze jest odpowiedni moment na niektóre tematy.

Ech, wykorzystywanie dzieci do zarobku. Polecić książkę?

Tak, jeśli chcesz uciszyć dziecko na pięć sekund, bo zaraz zapyta, co to apartheid. Bo czujesz obowiązek.

Nie, jeśli kochasz swoje dziecko. Kup mu lepiej "100 pozycji seksualnych", teraz się zawstydzi, a za dwadzieścia lat podziękuje. Ja sam nie uczyłem się czytać na lekturach, robiłem to wcześniej z innymi... książkami. Mój brat w smarkatym wieku wyciągał "Lekarza domowego", otwierał na najczęściej używanej stronie i instruował wszystkich pouczającym głosem, że pochwa składa się z łechtaczki, warg sromowych itd. Działo się to podczas wizytacji gości, przy kolacji i winku. A on dzięki tej wiedzy do dziś bryluje na salonach.

• Wymienię lub sprzedam
  • Dla dzieci