Autorzy podejmują ostrożne próby nadania sensu pozornie chaotycznej, nierzadko zabarwionej elementami irracjonalnymi i surrealistycznymi rzeczywistości. Lęk przed pustką i tęsknota za ciepłem i zrozumieniem są w tych opowiadaniach jednym z zasadniczych impulsów skłaniających bohaterów do działania, a narratorów do snucia swych opowieści.

BeArcik | 2012-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2012

Odkąd skończyłam czytać targały mną dylematy - czy oceniać każde opowiadanie z osobna czy też spróbować ująć wszystkie w całość. Jedno jest pewne - nie zostanę fanką współczesnej literatury norweskiej, gdyż swoją współczesnością nie odbiega od ogółu nurtów współczesnych, które do mnie nie przemawiają. Zbiór otwiera opowiadanie, które najbardziej mi się chyba nie podobało. Wiem doskonale co autor zamierzał w ten sposób przedstawić i owszem, zdecydowanie mu się to udało. Ale można to było zrobić inaczej, to że piszę o ludziach, którzy nie potrafią się porozumieć werbalnie nie znaczy, że sam muszę prezentować brak umiejętności komunikacji pisemnej. Ja wiem, że tego sztuka współczesna wymaga, ale nigdy nie uznam tego za wybitne i godne mej uwagi. Potem już jest lepiej. Opowiadania pisane są w sposób normalny, autorzy nie próbują już eksperymentować z językiem a tylko sposobem przedstawiania rzeczywistości. Na co zatem w następnej kolejności ponarzekam? Na mnóstwo przypadkowego seksu....

Aleksandra | 2012-02-10
Przeczytana: 15 lutego 2012

Pisząc tą opinie pozostały mi jeszcze jakieś 2 opowiadania do końca antologii, ale na pewno nie wpłyną one na moje wrażenia po 10 przeczytanych.
Maria Sibińska wraz z Kołem Tłumaczy Literatur Skandynawskich przy Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego spisała się na medal. Już sam obszerny wstęp, w którym Sibińska przedstawia zarys literatury norweskiej na przestrzeni wieków jest dużym plusem i czymś czego brakuje mi w innej antologii, a mianowicie "Tam gdzie fiordy". Ponadto na początku każdego opowiadania mamy krótki biogram danego autora, który przybliża jego życie, jak i cechy charakterystyczne dla twórczości. Plusem również jest estetyczna szata graficzna, która umila lekturę.
Co do samych opowiadań to są one autorstwa pisarzy urodzonych już po 1930, więc jest to proza żywa i świeża. Co uderza od razu w całej antologii to chłód, a zarazem ogromne ciepło, nostalgia i melancholia bijące z wszystkich opowiadań. Mamy tu zarówno utwory doprowadzające do łez ("Zostaję...

tlenianka | 2012-01-30
Przeczytana: grudzień 2011

Wprawdzie książka zawiera opowiadania różnych autorów, ale tylko przy 2 (no, może 3) się nie męczyłam.

PanBjoernsson | 2012-11-29

uwielbiam tego typu zbiory nowelek, szczególnie jeżeli chodzi o pisarzy norweskich, w naszym kraju nadal dość egzotycznych.

Thale | 2016-04-15
Aksamitt | 2014-01-05