Kamilka

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LA ROBE PRETEXTE
nickela

nickela | 2016-08-26

„Kamilka” porusza problem, który Francois Mauriac podniósł również ponad pół wieku później w „Młodzieńcu z dawnych lat”. Jest nim rozdarcie między głęboką wiarą i uporczywym głosem natury. Autor w szczegółowy sposób analizuje przebudzenie wrażliwości dorastającego chłopca, obawy jego duszy, strach przed złem, poczucie grzechu i skrupuły sumienia. Pokazuje też jego wzruszający urok i niewinność oraz w końcu - pożegnanie z dzieciństwem.

„Kamilka” (1934) została wydana jako samodzielna powieść w przekładzie Marji Rafalowicz-Radwanowej. Po latach ten sam utwór został umieszczony jako opowiadanie w zbiorze „Pocałunek trędowatemu” (1963). Jednak Zofia Milewska, autorka jego tłumaczenia, odwołała się do oryginalnego tytułu „La Robe prétexte”, przekładając go jako „Toga praetexta”. Termin ten nawiązuje do zwyczaju ze starożytnego Rzymu, kiedy w taką szatę ubierano chłopców, zanim wkroczyli w wiek męski. Miała ona strzec młodocianych przed złem, tym związanym z ich niewinną cielesnością,...

Na półkach