Verite

Tłumaczenie: http://www.rachelblaufeld.com/verite/
Cykl: Love At Center Court (tom 1)
Wydawnictwo: Rachel Blaufeld Publishing
3 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Verite
angielski
Shaula

That’s me – Tingly Simmons – athlete, foreign-language major, professor lover, obsessed idiot girl. Definitely not a frat rat or sorority slut. I’ve never ever played beer pong. I ditched the vapid, soulless high-society life of Los Angeles for the promise of something more meaningful in rural Ohio. Accepting a track scholarship for college, I tried running my way to happiness, but instead I...

I ditched the vapid, soulless high-society life of Los Angeles for the promise of something more meaningful in rural Ohio. Accepting a track scholarship for college, I tried running my way to happiness, but instead I ended up sleeping with my French professor and falling head over heels for him.

When that relationship fell apart so did I.

Barely hanging on by a thread and using the most absurd coping skills, I was determined to hide behind my past indiscretions. That was, until I met Tiberius Jones.

Never in my wildest dreams did I think I’d learn the truth about love from a six-foot-five basketball player.

źródło opisu: http://www.rachelblaufeld.com/verite/

źródło okładki: http://www.rachelblaufeld.com/verite/

Shaula | 2016-08-26
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

To miło, że powstają książki o związkach ludzi odmiennych ras - jest to niewątpliwie jeden (jedyny) atut 'Verite'. Wielka szkoda, że mając naprawdę fajny początek, książka jest po prostu nijaka, z wiecznie narzekającą na wszystko i użalającą się nad sobą bohaterką (oczywiście sexy blondyną) oraz ciemnoskórym, do rany przyłóż bohaterem prosto z getta, który nie wiadomo dlaczego zainteresował się wcześniej wspomnianą panną. Dobrze, że był sportowcem, bo stwarzało mu to większe szanse na uganianie się za nią po tym, jak uciekła od niego z 8 razy z byle jakiego powodu. Masakra, nie bohaterka. A do tego stereotyp za stereotypem (skoro Ty jest Afro-Amerykaninem to musi grać w koszykówkę, włóczyć się ze swoimi słabo wyedukowanymi 'braćmi' po imprezach i posługiwać się pseudo-gangsterskim żargonem; skoro Tingly jest biała, to musi być z dobrej rodziny, a skoro blondynka to i głupia, bo nie jest w stanie przeprocesować i ułożyć swoich emocji, itp.). Jak dla mnie totalne nieporozumienie.

jagienka | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016