I tak skończymy w więzieniu! czyli Tryptyk Polski (bez trzeciej części)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Czymś". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Indigo

Kolejna książka Marcina Brzostowskiego, po Radio miłość nadaje! i Pozytywnie nieobliczalni to thriller, groteska i romans jednocześnie. Składające się na nią dwie minipowieści - Kino Bambino oraz www.husaria.pl - rysują wyrazisty, pozbawiony lukru obraz współczesnych niejasnych relacji międzyludzkich, zawieszonych w klimacie absurdu codziennych sytuacji, a także postaw życiowych dalekich od doskonałości.
I tak skończymy w więzieniu! to lektura, którą czyta się jednym tchem, a stan państwa i społeczeństwa, który się z niej wyłania nie nastraja do śmiechu... choć czytelnik śmieje się co chwila.
Książka Marcina Brzostowskiego jest najlepszą rekomendacją nowej serii wydawniczej, którą rozpoczyna - "Serii z Czymś". Jej celem jest poszukiwanie nowatorskich postaw twórczych i odkrywanie nowych znaczeń absurdu literackiego.

źródło opisu: http://indigo.passwordincorrect.com

źródło okładki: http://indigo.passwordincorrect.com

Hanau | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Rollercoaster uczuć - tak bym opisał w skrócie lekturę tryptyku - obie części mocno działają na naszą wyobraźnię, choć mi osobiście, bardziej do gustu przypadła druga część - bo korporację, zwłaszcza dużych rozmiarów znam raczej z filmów i opowieści i muszę brać spory margines błędu - o tyle w drugiej części poruszam się już w tematach dobrze sobie znanych. Podczas lektury przechodzimy od śmiechu do zadumy - bo w mechanizmach opisanych przez autora nic się nie zmieniło - tak jak byliśmy rozgrywani, tak jesteśmy nadal. Ja czekam tylko na moment, w którym groteska dnia codziennego przerośnie karty powieści...

Lady_Ivonna | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Znakomita lektura, jednocześnie rozśmiesza i zmusza do myślenia - autor celnie punktuje wady systemu - cały czas aktualne, ale nie popada w pułapkę moralizowania. Mam nadzieję na ciąg dalszy, bo ten zostawiłam sobie w ulubionych i na pewno będę po niego sięgać :)

Luis | 2010-12-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Powieść "I tak skończymy w więzieniu! czyli Tryptyk Polski (bez trzeciej części)" składa się właściwie z dwóch powieści, które mogłyby funkcjonować jako odrębne książki, jednak autor zdecydował się złączyć je w jedną spójną całość pod wspólnym tytułem. W pierwszej z nich - "Kino Bambino" autor rozprawia się z korporacjonizmem, wyzyskiem pracownika w imię zwiększania wydajności pracy, totalnym odczłowieczeniem jednostki i pokazuje przy okazji jak destrukcyjnie wpływa ta nowa jakość życia na sferę uczuciową. Wydawałoby się, że temat nie jest nowy, że literatura zmagała się już z podobnymi problemami. Być może. Jednak tym razem problematyka pokazana jest poprzez pryzmat groteski i absurdu, który nadaje książce niezwykłej świeżości i każe na nowo spojrzeć Czytelnikowi na jego własne życie. Wspomniane przeze mnie środki są z jeszcze większą siłą i precyzją użyte przez autora w drugiej części jego książki - "www.husaria.pl". Tym razem Brzostowski bezlitośnie rozlicza państwo jako system,...

kuba | 2013-12-15
ThisIsStrong | 2010-12-20