Złoty środek

Wydawnictwo: Bellona
The Golden Mean
Stary_Wilk

Wydana w kilkunastu krajach, bestsellerowa powieść historyczna młodej kanadyjskiej autorki. Książka zapewniła jej nagrodę Rogers Writers' Trust Fiction Prize i Governor General's Award for Fiction, jak też była nominowana do nagród: Scotiabank Giller Prize oraz Commonwealth Writers's Prize. Akcja osadzona jest w starożytnej Grecji i rozpoczyna się około 343 r. p.n.e. Arystoteles wyruszył w...

Książka zapewniła jej nagrodę Rogers Writers' Trust Fiction Prize i Governor General's Award for Fiction, jak też była nominowana do nagród: Scotiabank Giller Prize oraz Commonwealth Writers's Prize. Akcja osadzona jest w starożytnej Grecji i rozpoczyna się około 343 r. p.n.e. Arystoteles wyruszył w podróż do Pelli, stolicy Macedonii, wraz ze swoją młodą żoną, Pythias. Przewozi traktat od Hermiasa, patrona swojej szkoły założonej w Atenach. Odbiorcą traktatu jest Filip Macedoński, przyjaciel Arystotelesa z dzieciństwa i władca, który właśnie rozpoczyna kampanię; jej celem jest zapanowanie nad całym znanym światem.

Początkowo Arystoteles spodziewa się, że jego pobyt na dworze Macedończyka będzie krótki; być może spędzą tam tydzień, nie więcej. Z biegiem wydarzeń okazuje się jednak, że tak się nie stanie. Filip nakłania filozofa do podjęcia roli nauczyciela jego dwóch synów: starszego Arrhidaeusa, upośledzonego intelektualnie i odrzuconego przez rodzinę oraz Aleksandra, błyskotliwego, pełnego wigoru, zapalczywego, targanego uczuciami chłopca, coraz mocniej świadomego swojej potęgi i przeznaczenia. Arystoteles pojmuje, że jego królewski uczeń musi się nauczyć przede wszystkim umiejętności znajdowania "złotego środka", trudno uchwytnej równowagi między skrajnościami, która mogłaby nieco okiełznać dążenie chłopaka do podboju całego świata. Dzięki mistrzowskiej narracji Lyons, która wcieliła się w postać Arystotelesa, poznajemy jego wewnętrzny świat, wspomnienia z dzieciństwa (także te wyjaśniające jego relacje z Filipem Macedońskim), osobowość. Bohaterowie są ukazani w codziennych sytuacjach, gdy szykują posiłki, uprawiają seks, rodzą dzieci, wykonują domowe obowiązki.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Bellona, 2011

Yvonne | 2016-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 września 2016

Na niektóre postacie patrzymy z perspektywy ich czynów, idei, dokonań, kiedy myślę o Arystotelesie, myślę o niesamowitym umyśle, o ojcu logiki, filozofie, który odrzucił platoński dualizm na rzecz formy i materii. Natomiast myśląc o Aleksandrze Wielkim, oczami wyobraźni widzę wybitnego stratega, zdobywcę, który zdołał złamać imperium perskie.
Ta książka pokazuje te postacie jako istoty ludzkie, wybitne, ale jednak tak zwyczajnie ludzkie w roli syna, ojca, męża, nauczyciela, ucznia etc. przez co tak przyjemnie się ją czyta. Bo tak naprawdę, nigdy nie myślimy o takich postaciach jako o zwykłych ludziach, których trapią normalne "przyziemne" problemy.
Polecam.

Swerad | 2017-11-29