Przewodnik ksenofoba. Rosjanie

Tłumaczenie: Marek Cegieła
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Adamantan s.c.
The Xenophobes's Guide to The Russians
Jacek

"Przewodnik ksenofoba" to żartobliwe, ale pouczające spojrzenie na charakter i dziwactwa różnych narodów. W tym tomie autorka pokazuje, które wyjątkowe zalety i słabości Rosjan czynią ich Rosjanami oraz jak te cechy są postrzegane przez inne narody. Szczera, napisana z nutą ironii książka stanowi gwarantowane lekarstwo na ksenofobię. Lektura obowiązkowa dla turystów i wszystkich ciekawych świata.

źródło opisu: http://www.empik.com/poradnik-ksenofoba-rosjanie-r...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/poradnik-ksenofoba-rosjanie-r...»

Jacek | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Coraz bardziej podoba mi się seria "Przewodnik ksenofoba". Tym razem przeczytałem sobie o braciach (bo wszak braci się nie wybiera) Rosjanach.
Książeczka jest niewielka, ale bardzo treściwa. Przedstawia ducha rosyjskiego, charakter, przyzwyczajenia, wady i zalety naszych słowiańskich sąsiadów. I trzeba uczciwie powiedzieć, że choć się wzbraniamy, to jakoś to braterstwo wyłazi. Wystarczy poczytać o zwyczajach stołu, własnych wyobrażeniach o sobie, przyzwyczajeniach.
Co szczególnie cenne, to fakt, że autor jest Rosjaninem, więc nie czytamy paszkwilu na Rosjan kogoś, kto ich nie zna, lecz humorystyczne spojrzenie rodaka, pełne życzliwości, ale i wnikliwych sądów, nie zawsze dla bohaterów pozytywnych. Jeśli więc chcemy poczytać o duszy rosyjskiej, o tęsknocie, o cierpieniu i o piciu wódki - koniecznie sięgnijmy po Przewodnik.

zuszka | 2018-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja

Niewielka objętościowo pozycja, więc zakres tematu musiał być bardzo ograniczony, a co za tym idzie - mój niedosyt w tym temacie jest ogromny. Cóż - takie jednak jest założenie tej serii. W wielkim skrócie skoncentrowane przedstawienie najważniejszych cech różnych narodowości.
Książka napisana lekkim językiem, zabarwiona poczuciem humoru, tematycznie podzielona na króciutkie rozdziały. Dla tych, dla których Rosja i Rosjanie to dość odległa tematyka, ta książka będzie wspaniałym wprowadzeniem do dalszego zgłębiania tego kraju i poznawania jego mieszkańców.

sqiki | 2018-05-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone