Lady Susan

Lady Susan
Penguin Books
2016-05-02
2016-05-02

Dziełko epistolarne fikcyjnych listów (jedyna powieść Jane Austen w takiej formie). Niestety tytułowa bohaterka jest odrażająca, uosabia to co złe. Cechuje się dwulicowością. Jest zadufana w sobie. Potrafi skutecznie zagiąć parol na upatrzone osoby. We wszystkich przedsięwzięciach pomaga jej nadzwyczajna uroda i umiejętność posługiwania się kokieterią.

Świetni bohaterowie, ciekawa akcja, idealna długość. Nie sposób nie lubić przebiegłości Lady Susan, nie sposób ją lubić, a jednak nie jest się obojętnym. Ciekawe, ile z tego, co napisała do przyjaciółki, pozostaje prawdą - a ile manipulacją. Książeczka jakby dająca obraz samej Jane Austen, piszącej listy do samej siebie i w ten sposób decydującej, by zostać pisarką.

Książkę tę poleciła mi koleżanka, osoba szalenie inteligentna, zręczna obserwatorka zachowań społecznych. Nic dziwnego, że taka powieść spodobała się właśnie jej. Mnie jednak nie przypadła aż tak bardzo do gustu, a przede wszystkim nie podoba mi się utożsamianie tytułowej „Lady Susan” z feministycznym wizerunkiem „silnej i niezależnej kobiety”. Dorosłego człowieka należy przede wszystkim oceniać i rozliczać z punktu widzenia podstawowych obowiązków, które jest winien spełniać, a feministkę dodatkowo – ze wsparcia wobec innych, z solidarnej pomocy pozostałym kobietom w zdobywaniu pozycji w świecie. Główna bohaterka porzuciła swoją córkę, nie zapewniając jej nawet podstawowej edukacji, już nie mówiąc o rozwijaniu z nią jakichkolwiek osobistych kontaktów. W powieści sytuacja została przedstawiona jako wynik pewnego rodzaju traumy, będącej skutkiem wczesnego wydania Susan za mąż, a następnie wczesnego owdowienia. I rzeczywiście, lekkomyślne i samolubne zachowanie bohaterki wydaje się być produktem stanu, w którym osoba bezwolna i całkowicie podporządkowana hierarchii społecznej nagle otrzymuje tejże wolności spory zastrzyk. Jest to jednakże wolność tylko w znaczeniu pewnego potencjału, niepoparta dojrzałością osobistą i doświadczeniem, z której Susan korzysta spontanicznie, wikłając się w setki próżnych intryg.

Słabo promowana powieść Jane Austen, o tym, że przyjdzie kryska na Matyska… pozostaję niezmiennie oczarowana konwenansami XIX- wiecznej Anglii 😌 polecam nie tylko miłosnikom romansu🙂

Niby tylko listy do szuflady, autorka nie zdecydowała się ich wydać. Na szczęście utwór nie zaginął.

📍 "Lady Susan" czekała na jej wydanie, aż 77 lat co oznacza, że została wydana aż 54 lata od śmierci Austen.📍
Jest to jedyne dzieło w formie epistolarnej, które wyszło spod pióra genialnej Jane.
Jednak forma utworu nie jest jedyną różnicą w odniesieniu do pozostałych powieści Jane.
Tutaj główną bohaterką jest tytułowa Lady Susan, kobieta około 35 letnia co sprawia, że jest najstarszą główną bohaterką w utworach Austen. Dodatkowo Susan w porównaniu do innych bohaterek Austen jest "obciążona" - jest już wdową i ma nastoletnią córkę.
Nowele mimo epistolarnej formy, czyta się naprawdę łatwo i przyjemnie, trochę żałuję, że akcja nie została pociągnięta dalej, ponieważ mimo tego, że w domyśle pewne wydarzenia będą miały miejsce, chciałabym móc, jednak przeżyć je wraz z bohaterami, ponieważ mimo małej ilości stron człowiek jest w stanie zżyć się z nimi.
Fanom Austen absolutnie polecam lekturę tej książki, po raz pierwszy możemy zobaczyć jak Austen ukształtowała główną bohaterkę, która jest po prostu zła. Do szpiku kości. To wyrachowana manipulatorka bawiącą się cudzymi uczuciami, zdradzająca w czasie trwania małżeństwa swego nieżyjącego już męża, podrywająca mężczyzn dla zabawy, wdająca się w romans z żonatym mężczyzną, chcąca zmusić córkę do małżeństwa z człowiekiem, którego Fryderyka nie kocha.
Podczas lektury przychodziło mi na myśl, że w czasach w których żyła Austen zawód pisarza był całkowicie męskim zawodem, kobieta nie była w stanie utrzymać się z pisania i była całkowicie zależna od mężczyzny, dlatego też moim zdaniem Austen wykorzystała Lady Susan i jej zachowaniem jawnie i otwarcie przeciwstawiła się czasom, w których przyszło jej żyć, obalając za pomocą Lady Susan wszelkie zakazy czy konwenanse.

Jane Austen to mistrzyni. Zawsze przenosi mnie do innego fascynującego świata. I czasem wystarczą do tego tylko listy...

To powieść epistolarna. Czytamy listy i tak poznajemy historię. Świetna zabawa, książka jest zabawna. Jedna z fajniejszych powieści Austen.

Nie jest to klasyczna książka ponieważ napisana jest w formie listów wymienianych pomiędzy różnymi osobami. Tytułowa Lady Susan jest intrygantką która uważa że wszystko co robi jest dobre, bo jej przynosi korzyści, albo uciechę. Ludzi traktuje jak zabawki i lubi ich zdobywać (jak kolejne okazy do kolekcji),córkę traktuje jak przedmiot.
Niektóre intrygi jej się udają inne nie, ale w swoim postępowaniu nie widzi żadnego zła.
Książeczka bardzo mi się podobała. Widać w niej klasyczną Jane ukazującą realia angielskich wyższych sfer.

Niektóre intrygi jej się udają inne...

Susan lubi mieć poczucie władzy i kontroli nad innymi. Niszczy szczęście rodziny, u której gości. Jej szwagierka, Catherine, jest uprzedzona przeciwko niej, chociaż Susan próbuje się z nią zaprzyjaźnić. Udaje jej się zmanipulować brata Catherine. Susan zaniedbuje swoją córkę, która boi się jej boi.

Książka krótka, ale ciekawa. Zaletą powieści jest to, że główna bohaterka to postać negatywna, inaczej niż w innych powieściach tej autorki. "Lady Susan" przypomina trochę "Niebezpieczne związki", zwłaszcza ze względu na podobieństwo lady Susan i markizy de Merteuil.

Książka krótka, ale ciekawa. Zaletą powieści jest to, że główna bohaterka...

• Po angielsku
  • Klasyka