Dialogi

2016-09-15
Agnieszka Sowińska
polska opozycja rosja

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak ciekawej i inspirującej książki.

Michnik i Nawalny rozmawiają o polityce, historii, kulturze i sytuacji ekonomicznej Polski, Rosji oraz państw sąsiadujących. Książka pokazuje ciekawe perspektywy rozmówców i jest świetnym vademecum historii (choć to ostatnie,jak sądzę jest zupełnym przypadkiem).

Panowie analizują wydarzenia, które wpłynęły na dzisiejszy kształt Rosji i Polski (a ściślej na stan tych krajów w roku 2015). Najcenniejsze w „Dialogach” jest zachowanie spokoju, pominięcie emocji, trzeźwe spojrzenie. Dzięki temu czytelnik nie czuje się agitowany, a wręcz przeciwnie zaczyna przyglądać się minionym latom z różnych perspektyw.

Polecam książkę jako krytyczna fanka obu panów.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak ciekawej i inspirującej książki.

Panowie analizują wydarzenia,...

Pouczająca lekcja historii najnowszej. A z tą jest ten problem, że jest nierozerwalna z polityką i wszystkim co z tym związane. Wyznam po cichu, że mam chyba tak samo jak naczelny GW. Jestem rusofobem i rusofilem w jednym.

Dosyć ciekawie się czyta, choć często nic odkrywczego tam nie ma. Niestety książka na siłę wydłużona: interlinia, większa czcionka, justowanie, "osoby występujące w książce".

Rozmów o Rosji nigdy za wiele dlatego przeczytałem. Michnik wychowywał się na rosyjskiej literaturze. Wielu ludzi tam poznał. Ostatnio tzw opina publiczna za nim nie przepada tym bardziej byłem ciekaw co ma dzisiaj do powiedzenia. Jest tu trochę naszej współczesnej historii ale i Nawalny, jego rozmówca o naszym kraju wie nie mało. Dlatego dla mnie do połowy momentami wiało nudą. Druga część jest ciekawsza. Panowie rozmawiają o Rosji i Ukrainie. Może to nie jest aż tak zaskakujące co mówią, ale ważne że ten wątek pojawia się w kontekście spraw europejskich i Polskich oczywiście. Myślę sobie, po przeczytaniu że warto wydawać takie teksty pomimo iż mają niewielu czytelników. Polacy nie lubią czytać ale także nie słuchają. Dlatego te kilkadziesiąt osób które przeczyta jest jak kropla która drąży... Polecam, chociaż to książka dla czytelnika zdesperowanego.

Adam Michnik i Aleksiej Nawalny poruszają wiele wątków, od lustracji po Solidarność. Od Jelcyna, po Putina. Lawirują między korupcyjnym zepsuciem, sprawdzając, czy nacjonalizm to pojęcie z pozytywną konotacją czy wręcz przeciwnie. Czytając „Dialogi” otwieramy swoje horyzonty na inną Rosję. Na tą, która może być, a do której jeszcze zdecydowanie daleko. To przyszłość, która będzie wymagała wiele pracy, solidarności i cierpliwości. To przede wszystkim ludzie muszą uwierzyć. W to, że może być lepiej, że nie musi być tak, jak jest, że wystarczy przekuć chcieć w móc.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Bardzo lubię czytać książki o sytuacji współczesnej Rosji. Nasz wschodni sąsiad nie przestaje mnie fascynować. Staram się rozumieć mentalność Rosjan, ich tradycję i kulturę. Gdy z Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej dowiedziałam się, że nakładem Agory ukazuje się reportaż będący zapiskiem 3-dniowych rozmów Adama Michnika z Aleksiejem Nawalnym, postanowiłam się z nim zapoznać. Choć Dialogi to książka stosunkowo cienka, pełna jest ciekawych informacji. To autentyczna rozmowa Michnika z Nawalnym. Dość symboliczna. Oto człowiek zasłużony dla polskiej demokracji udziela cennych wskazówek liderowi rosyjskiej opozycji. Kim w rzeczywistości jest Aleksiej Nawalny? Dla zachodnich mediów stanowi on zagrożenie, ponieważ jego nacjonalistyczne przekonania wydają się być silnie powiązane z ideologią Józefa Stalina. W rzeczywistości jednak Nawalny jest człowiekiem demokracji i zachodnich wartości. Nie zamierza atakować państw ościennych, powiększając terytorium Rosji. Pragnie w pełni wykorzystać potencjał swojego kraju. Ponadto do imigrantów odnosi się z szacunkiem, pragnie poprawić ich sytuację, wprowadzając wizy. Dziś wielu Uzbeków i Kazachów pracuje na czarno na rosyjskich budowach. Gdy dochodzi do wypadku, taki człowiek jest zdany praktycznie na siebie. Nawalny żąda wiz, które gwarantowałyby przybyszom prawo do leczenia. Michnik opowiada Nawalnemu o Komitecie Obrony Robotników, Aleksandrze Kwaśniewskim i porozumieniu Okrągłego Stołu. Nawalny dzieli się z nim swoimi spostrzeżeniami nt. tradycyjnych wartości Rosjan, którzy deklarują jedno, a robią drugie. W Dialogach poruszono liczne kwestie historyczne - powstanie styczniowe, II wojnę światową, Katyń, komunizm, ale też aneksję Krymu. Aleksiej Nawalny i Michnik są zgodni - aby wyjść z obecnego impasu potrzebne jest prawidłowo przeprowadzone referendum. To mieszkańcy Krymu powinni opowiedzieć się po stronie Rosji lub Ukrainy. Nawalny zwraca też uwagę na problem lustracji, choć jego wizja znacznie różni się od oczekiwań Michnika, panowie są zgodni co do tego, że rozliczeń z przeszłością powinni dokonać sędziowie, nie politycy. Książka napisana przystępnym językiem, jeśli nie znałam jakiejś postaci historycznej, mogłam skorzystać ze słowniczka z tyłu książki, który gorąco polecam.

• Ebooki
  • Moja biblioteka