Dialogi

Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Wydawnictwo: Agora SA
polska, opozycja, rosja,
literatura faktu

Czy metody polskiej opozycji czasów PRL-u uda się zastosować w putinowskiej Rosji? Na jakich warunkach można próbować porozumieć się z autorytarną władzą? Czy polska transformacja to również droga dla Rosjan? Jakie miejsce powinna zająć Rosja w Europie? Jak rozwiązać konflikt z Ukrainą? Czy lustracja jest niezbędna do zapewnienia społecznego pokoju? Adam Michnik, jeden z filarów...

Na jakich warunkach można próbować porozumieć się z autorytarną władzą?
Czy polska transformacja to również droga dla Rosjan?
Jakie miejsce powinna zająć Rosja w Europie?
Jak rozwiązać konflikt z Ukrainą?
Czy lustracja jest niezbędna do zapewnienia społecznego pokoju?

Adam Michnik, jeden z filarów antykomunistycznej opozycji w Polsce a dziś redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” spotkał się z Moskwie z Aleksiejem Nawalnym, bezkompromisowym bojownikiem przeciwko korupcji i najważniejszą dziś postacią antyputinowskiej opozycji. Ich wspólna książka jest zapisem fascynujących rozmów o najważniejszych konfliktach, które rozrywają współczesną Rosję i świat.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Marek | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Rozmów o Rosji nigdy za wiele dlatego przeczytałem. Michnik wychowywał się na rosyjskiej literaturze. Wielu ludzi tam poznał. Ostatnio tzw opina publiczna za nim nie przepada tym bardziej byłem ciekaw co ma dzisiaj do powiedzenia. Jest tu trochę naszej współczesnej historii ale i Nawalny, jego rozmówca o naszym kraju wie nie mało. Dlatego dla mnie do połowy momentami wiało nudą. Druga część jest ciekawsza. Panowie rozmawiają o Rosji i Ukrainie. Może to nie jest aż tak zaskakujące co mówią, ale ważne że ten wątek pojawia się w kontekście spraw europejskich i Polskich oczywiście. Myślę sobie, po przeczytaniu że warto wydawać takie teksty pomimo iż mają niewielu czytelników. Polacy nie lubią czytać ale także nie słuchają. Dlatego te kilkadziesiąt osób które przeczyta jest jak kropla która drąży... Polecam, chociaż to książka dla czytelnika zdesperowanego.

Marta Zagrajek | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Adam Michnik i Aleksiej Nawalny poruszają wiele wątków, od lustracji po Solidarność. Od Jelcyna, po Putina. Lawirują między korupcyjnym zepsuciem, sprawdzając, czy nacjonalizm to pojęcie z pozytywną konotacją czy wręcz przeciwnie. Czytając „Dialogi” otwieramy swoje horyzonty na inną Rosję. Na tą, która może być, a do której jeszcze zdecydowanie daleko. To przyszłość, która będzie wymagała wiele pracy, solidarności i cierpliwości. To przede wszystkim ludzie muszą uwierzyć. W to, że może być lepiej, że nie musi być tak, jak jest, że wystarczy przekuć chcieć w móc.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Stefi | 2017-05-04
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Pouczająca lekcja historii najnowszej. A z tą jest ten problem, że jest nierozerwalna z polityką i wszystkim co z tym związane. Wyznam po cichu, że mam chyba tak samo jak naczelny GW. Jestem rusofobem i rusofilem w jednym.

Karminowa | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię czytać książki o sytuacji współczesnej Rosji. Nasz wschodni sąsiad nie przestaje mnie fascynować. Staram się rozumieć mentalność Rosjan, ich tradycję i kulturę. Gdy z Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej dowiedziałam się, że nakładem Agory ukazuje się reportaż będący zapiskiem 3-dniowych rozmów Adama Michnika z Aleksiejem Nawalnym, postanowiłam się z nim zapoznać. Choć Dialogi to książka stosunkowo cienka, pełna jest ciekawych informacji. To autentyczna rozmowa Michnika z Nawalnym. Dość symboliczna. Oto człowiek zasłużony dla polskiej demokracji udziela cennych wskazówek liderowi rosyjskiej opozycji. Kim w rzeczywistości jest Aleksiej Nawalny? Dla zachodnich mediów stanowi on zagrożenie, ponieważ jego nacjonalistyczne przekonania wydają się być silnie powiązane z ideologią Józefa Stalina. W rzeczywistości jednak Nawalny jest człowiekiem demokracji i zachodnich wartości. Nie zamierza atakować państw ościennych, powiększając terytorium Rosji. Pragnie w pełni...

Piotr Obara | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Dosyć ciekawie się czyta, choć często nic odkrywczego tam nie ma. Niestety książka na siłę wydłużona: interlinia, większa czcionka, justowanie, "osoby występujące w książce".

Grażyna | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018