rozwiń zwiń

Ma być czysto

Okładka książki Ma być czysto Anna Cieplak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ma być czysto
Anna Cieplak Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2016-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-10
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365369314
Tagi:
Cieszyn polska prowincja państwo opiekun dzieci
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,3
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 813 (02/2023) Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Emilia Dłużewska, Joanna Erbel, Olga Gitkiewicz, Ewa Habrat-Pragłowska, Urszula Kozioł, Dominika Kozłowska, Katarzyna Łoza, Marek Maraszek, Piotr Oczko, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Karolina Rychter, Filip Springer, Ewa Woydyłło, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Ocena 7,2
Znak nr 813 (0... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

"Czasy szybkie jak sraczka" – jak żyć?



1387 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
770 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
303
260

Na półkach: ,

Nie będę po raz n-ty powtarzać za innymi czytelnikami, o czym traktuje książka. Można sobie przeczytać na okładce.
Podoba mi się wnikliwość autorki. Potrafi przedstawić równie wiarygodnie frustracje trzydziestoletniej kobiety związanej z "prawie rozwodnikiem", co piętnastolatki, sprawiającej "problemy wychowawcze". Potrafi plastycznie opisać środowisko nastoletnich chłopaczków z nieciekawej dzielnicy, wpleść wątki emigracji zarobkowej, niepełnych rodzin, prowincjonalności, no i oczywiście - mediów społecznościowych i internetu. Bohaterowie mówią naturalnym dla siebie językiem - tak, są tu wulgaryzmy, co zdaje się, wielu osobom spod szyldu "ąę" jest nie w smak. Cóż, nastolatki nie gadają jak bohaterowie szekspirowskich dramatów, naiwnością byłoby tego oczekiwać. Nie miałam problemów ze zrozumieniem jakiejkolwiek wypowiedzi nastoletnich bohaterów, choć stuknęła mi już czterdziestka. Być może też za bardzo wsiąknęłam w internet, a może po prostu Cieplak pisze na tyle sprawnie, że bez trudu da się wszystko ogarnąć?

Oliwka, Chomik czy Julka istnieją w dwóch światach - i nie wiadomo, który jest dla nich ważniejszy. Czy ten, zawierający się w lajkach na Facebooku i fotkach na Snapchacie, czy może ten nudnawo realistyczny, mniej ugrzeczniony, składający się z problemów szkolnych i rodzinnych, tankowania piwa na górce za kościołem, naziolskich koncertów z okazji dni Miasta, ukrywania się przed kuratorem i tym podobnych atrakcji? Czy większym problemem jest wylądowanie w ośrodku wychowawczym, czy może brak wi-fi?
Paradoksalnie, mimo swoistego oderwania od rzeczywistości i ślizgania się po czeluściach internetu, żadne z bohaterów nie lewituje w nicości. Chcą czy nie, należą do krajobrazu tego "stu-kur*wa-tysięcznego miasta" (cytat z pamięci;). Autorka wplata nazwy dzielnic i ulic w swój tekst, na szczęście nie przytłaczając nimi całości. Dla większości czytelników wszystko to naturalnie pozbawione jest większego znaczenia, dla mnie stanowiło swoistą uciechę, bo też mieszkam we wspomnianym mieście, tj. Dąbrowie Górniczej. :) Być może mogę sobie dopowiedzieć to i owo, widząc nazwy Łęknice, Huta, pomnik Hendrixa czy Pogoria, lepiej wniknąć w opowieść... a być może nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Miasta jak Dąbrowa istnieją wszędzie, prowincjonalności w "Wielkiej Polsce" naprawdę mamy pod dostatkiem, a bohaterów "Ma być czysto" też nigdzie nie brakuje. To nie jest książka "geograficzna", i całe szczęście.

Całość nie kończy się żadnym efektownym fajerwerkiem, żadnym sztucznie dramatycznym zwrotem akcji. Po prostu zostawiamy jedną z bohaterek w pewnym momencie życia i tyle. Bo tak właśnie jest naprawdę - życie ogólnie jest nudne i tylko czasami coś się wydarza. Nie ma cliffhangerów czy happy endów. Myślę, że to też dobrze wpisuje się w całościowy wydźwięk powieści.
Zwykle nie czytuję wielu obyczajówek, czasem jednak warto zrobić wyjątek i wyjrzeć ze swojej szufladki gatunkowej. Wyjrzałam więc, przeczytałam "Ma być czysto" w kilka godzin i wstawiam śmiało 7 gwiazdek. Dobry, pouczający i wyglądający dziwnie znajomo fragment obecnej rzeczywistości. Napisany prostym, wiarygodnym językiem. I mimo wulgaryzmów, patologii, całość jednak nie dołuje. Takie obyczajówki to ja mogę czytać.

Nie będę po raz n-ty powtarzać za innymi czytelnikami, o czym traktuje książka. Można sobie przeczytać na okładce.
Podoba mi się wnikliwość autorki. Potrafi przedstawić równie wiarygodnie frustracje trzydziestoletniej kobiety związanej z "prawie rozwodnikiem", co piętnastolatki, sprawiającej "problemy wychowawcze". Potrafi plastycznie opisać środowisko nastoletnich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    948
  • Chcę przeczytać
    727
  • Posiadam
    137
  • 2018
    53
  • 2019
    25
  • 2021
    17
  • Teraz czytam
    13
  • Literatura polska
    11
  • E-book
    10
  • Literatura polska
    9

Cytaty

Więcej
Anna Cieplak Ma być czysto Zobacz więcej
Anna Cieplak Ma być czysto Zobacz więcej
Anna Cieplak Ma być czysto Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także