Wxpython 2.8 Application Development Cookbook

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
python, programowanie, wx
angielski
Kain

Written in cookbook style, this book offers learning and techniques through recipes. It contains step-by-step instructions for developers who want to build feature-rich desktop applications in wxPython. The book is designed in such a way that you can refer to things chapter by chapter, and read them in no particular order. This book is written for python programmers wanting to develop GUI applications. Basic knowledge of Python is required.

źródło opisu: https://www.packtpub.com/

źródło okładki: https://www.packtpub.com/

Kain | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Dobra książka do nauki pisania GUI. Prezentuje ściśle obiektowe podejście, co tym bardziej mi się spodobało. Dobra również do uporządkowania wiedzy - i właśnie do tego mi posłużyła - najpotrzebniejsza dla mnie rzecz znajdowała się w rozdziale 11 przy 12 rozdziałach książki, ale przerobiłem całość od początku :)

Na półkach