Bestiariusz słowiański. Część druga

Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część druga Witold Vargas, Paweł Zych
Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część druga
Witold VargasPaweł Zych Wydawnictwo: Bosz Cykl: Bestiariusz słowiański (tom 2) Seria: Legendarz albumy
albumy
Bestiariusz słowiański (tom 2)
Legendarz
Bosz
2016-10-01
2016-10-01
Bestiariusz słowiański

Okładka książki Legendy polskie Elżbieta Cherezińska, Rafał Kosik, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Robert M. Wegner
Legendy polskie Elżbieta Cherezińsk...
Okładka książki Legendy zamków karpackich Bartłomiej Grzegorz Sala, Paweł Zych
Legendy zamków... Bartłomiej Grzegorz...
Okładka książki Życie w średniowiecznym zamku Frances Gies, Joseph Gies
Życie w średni... Frances Gies, Josep...

Od jakiegoś już czasu kultura słowiańska stała się ważnym elementem popkultury. Dlatego
też chcąc zgłębić tą tematykę postanowiłem sięgnąć po oba tomy „Bestiariusza Słowiańskiego”. Czy
tytuły okazały się magiczne?
Oba tomy mają charakter kompendium. Wszystkie zamieszczone w nich stworzenia zostały
ułożone alfabetycznie. Każde opatrzone jest szczegółowym opisem, w którym znajdziemy nie tylko
charakterystykę zachowania i wyglądu, ale także sposoby w jaki należało z nimi postępować. W
kompendiach tych swoje miejsce znalazły setki stworzeń. Można tu odnaleźć nie tylko te dobrze nam
wszystkim znane Krasnoludki czy Syreny, ale także niemal zapomniane jak Kuk czy Boże Siedleczko.
Badacze w naprawdę niesamowity stylu ukazują jak bogaty i zróżnicowany był świat
nadprzyrodzony na naszych ziemiach. W ludowych wierzeniach odnajdujemy nie tylko legendarne
potwory czy dobre duszki. Arcyciekawy jest fakt w jaki sposób tłumaczono, czy wręcz oswajano wiele
zjawisk. Pożary, wichury, bieda, szczęście i bogactwo, a nawet rozmaite choroby, miały swoje
personifikacje. Równie intrygujące jest ukazanie niekiedy absurdalnego charakteru dydaktycznego. O
ile nie dziwą stworzenia, którymi za różne występki straszono dzieci, o tyle słowiański demon
pilnujący przestrzegania chrześcijańskiego postu lub stwór prześladujący wyłącznie pijanych
wracających z karczmy budzi spore zdumienie.
Autorzy wykonali tytaniczną pracę tworząc te kompendia. Przy czym nie ograniczyli się
jedynie do obszaru współczesnej Polski, ale rozszerzyli zasięg o aktualne tereny Litwy, Białorusi i
Ukrainy. Zwrócili również uwagę na intrygującą szczegół różnego postrzegania tych samych stworzeń
w różnych miejscach, czego doskonałym przykładem jest Strzyga.
Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie wizualnym obu książek. Opatrzone są one tak
niesamowitymi i zapierającymi dech w piersiach ilustracjami, że człowiek przestaje się dziwić czemu
niektóre maszkary wzbudzały powszechne przerażenie, a inne istoty ogromny szacunek.
Oba tomy „Bestiariusza Słowiańskiego”, są wyjątkowymi pozycjami. Jeśli zastanawia cię, jakie
stworzenia towarzyszyły Słowianom, jakie ich ślady dotrwały do naszych czasów, albo po prostu
chcesz poznać rodowód niektórych wiedźmiskich potworów, to te książki są dla ciebie!

tytuły okazały się magiczne?
ułożone alfabetycznie. Każde opatrzone jest szczegółowym opisem, w którym...

Świetna pozycja dla zaczynających przygodę z mitologią słowiańską. Alfabetyczne zestawienie mniej znanych stworzy i demonów słowiańskich, zarówno z czasów pogańskich, jak i chrześcijańskich. Wierzenia pogańskie przetrwały, chrześcijaństwo środkowo-wschodniej Europy zaadaptowało i wchłonęło większość demonologii słowiańskiej. Do dzisiejszych czasów przetrwały przedchrześcijańskie gusła i wierzenia w wielu stosowanych zabobonach (np. czerwona wstążeczka przy dziecięcym wózku, zaplatanie koniom grzywy i szereg zakazów dla ciężarnych kobiet, zamawianie chorób, przelewanie jajka, itp.).
Muszę zakupić książkę, podobno są w niej przepiękne grafiki. Z chęcią przygarnę do domowych zbiorów:)

Trzyma poziom poprzedniej części.

Trzyma poziom poprzedniej części.

Wyzwanie LC sierpień 2023. To nie mój format (a'la słownik) i nie moje klimaty. Niby o ciekawych wierzeniach, ale nuży.

Super pozycja dla miłośnika fantastyki, folkloru słowiańskiego i wszelkich innych nadprzyrodzonych wygibasów.

Cała książka potworów, szkaradzieństw, wrednych i złośliwych stworzeń, a tylko jedna piękna i dobra Jadzierka.

Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek... Z tej części można się dowiedzieć, np.: gdzie Baj chodzi po ścianie, czy napisanie na drzwiach "Cholera już tu była" chroniło przed chorobą, czy głębokie wzdychanie było bezpieczne oraz w jaki sposób można było odczynić pewne uroki. Znakomity język, krótkie zwięzłe informacje, duże poczucie humoru.

Tak samo pięknie zilustrowany jak poprzednia część. Wiele ciekawych informacji o potworach, mitów i starych opowieści. Trudno powiedzieć czy druga część jest lepsza od pierwszej. Myślę że obie są świetne. Również przeczytana od deski do deski wielokrotnie. Ilustracje są tak ekstra stworzone, że mój 9 letni syn również z ciekawością zagląda do tej książki 🥰
Bestiariusz jest czymś w rodzaju kompendium wiedzy o potworach związanych ze słowiańskimi legendami i wierzeniami.

Bestiariusz jest...

Przepięknie wydana książka, tak jak jej poprzedniczka. Przepiękne ilustracje, dobrej jakości papier i krótkie, acz wnikliwe opisy sprawiają, że odbiór jest bardzo dobry. :)

Ta częśc ma to czego brakowało mi w pierwszej części, a mianowicie historie/przypowiastki o danych bestiach. Super książka!

• Słowianie

Dodaj cytat z książki Bestiariusz słowiański. Część druga