Pikotek chce być odkryty

Okładka książki Pikotek chce być odkryty Tomasz Samojlik
Okładka książki Pikotek chce być odkryty
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Widnokrąg literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Widnokrąg
2016-05-01
2016-05-01
24 min.
leporello

Co za świetny pomysł, stworzyć książkę składną w harmonijkę!

Wiek: 1,5+

Główną, oryginalną cechą książki jest to, że jest jednym ciągłym obrazkiem złożonym w kilkumetrową harmonijkę. Można ją rozłożyć na podłodze, można po złożeniu czytać jak zwykłą książkę. Historia opowiada o Pikotku, który wędruje przez las i pyta napotkane zwierzęta, czy wiedzą kim jest. Pikotek to nieistniejące zwierzę, które pragnie być odkryte. Tłem tych wydarzeń jest codzienność zwierząt w lesie. Podobnie jak w “Roku w lesie”, zdobywamy leśną wiedzę, np. co jedzą wiewiórki, gdzie mieszkają sowy, co dziki lubią najbardziej. Książka nie ma tekstu. Grafiki w dymkach pozwalają czytelnikowi odgadnąć co myślą i o czym rozmawiają zwierzęta, ale jednocześnie namawiają do własnych interpretacji i wymyślania dialogów. Ciekawostka: autor jest naukowcem, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej – co bardzo uwiarygadnia historie ukazane w książce.

Co za świetny pomysł, stworzyć książkę składną w harmonijkę!

Wiek: 1,5+

Gdzie jest Pikotek?
„Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (…)” – te słowa piosenki, śpiewanej przez popularny dziecięcy zespół Fasolki doskonale oddają klimat dziecięcych zabaw, ale są też wskazówką dla opiekunów. Wykorzystywanie wyobraźni w zabawie pozwala rozwinąć kreatywność dziecka, umożliwia mu rozwój oraz sprawia, że szara codzienność staje się kolorowa. Dzięki wyobraźni możliwe jest stworzenie wspaniałej przestrzeni do aktywności nie tylko umysłowej, a także wykreowanie najdziwniejszych nawet postaci, które często stają się doskonałymi towarzyszami zabaw.

Czy tak właśnie będzie z Pikotkiem, tajemniczym osobnikiem, który najwyraźniej wcale nie chce zdradzić swojej tożsamości? Pomimo tego, iż to małe (czy rzeczywiście małe?),psotne stworzonko o niewiadomym pochodzeniu woli chować się w przepastnym lesie niż oddawać innej aktywności, to i tak zabawa z nim może być prawdziwie inspirująca. O tym, jak rozrywkowo można spędzić wolny czas, przekonamy się dzięki wspaniałej i niezwykle oryginalnej w swej formie, rozkładanej książce „Pikotek chce być odkryty”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Widnokrąg i adresowana do najmłodszych publikacja autorstwa Tomasza Samojlika, to nie tylko zaproszenie do zabawy, ale prawdziwe pole do pracy dla wyobraźni zarówno malucha, jak i osoby dorosłej. Książkę można wykorzystać do konstruowania rozmaitych zabaw, z których wiodącą jest oczywiście ta, polegająca na odnalezieniu w gąszczu drzew tajemniczego Pikotka.

(...)
Pełna treść recenzji jest dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/09/tomasz-samojlik-pikotek-chce-bys-odkryty.html

Gdzie jest Pikotek?

książka, którą rozkładasz na płasko na 10 metrów! szukaj baw się w odłgosy wymyslaj dialogi super

• 1j) Literatura polska
  • Z biblioteki szkolnej od r. 2004
  • 3) Z biblioteki
  • E2) Podstawówka 1-3
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀
  • 3latek
  • Dzieciństwo W.

Dodaj cytat z książki Pikotek chce być odkryty