Urokliwy i porażający

9788380831940
Horror
horror
PAWEŁ82

Na prośbę przyjaciela swojej matki, mały Jarvis wchodzi do opuszczonego domu. Kiedy Lotho po niego wraca, okazuje się, że chłopiec zniknął, a budynek w tajemniczy sposób zyskał drzwi, które bezpowrotnie zamykają się za każdym, kto przekracza próg. Wkrótce na poszukiwania syna ruszają rodzice oraz policjant. Domostwo wchłania kolejno wchodzących do jego wnętrza ludzi. Ich zniknięcie jest dla świata zewnętrznego niewytłumaczalną zagadką. Śledztwo zostaje umorzone, ale historia tak naprawdę dopiero się zaczyna…

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/urokliwy-i-porazajacy

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=urokliwy_i_porazajacy,druk

Wioleta Sadowska | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

"W tym domu nie czegoś takiego jak człowieczeństwo. Zamiast tego jest przemoc, strach i zło. W ogromnych ilościach".

Mam spory problem z tą książką. Nie jest ona bowiem w stu procentach horrorem ani w pełni dramatyczną powieścią psychologiczną. Jest za to połączeniem tych dwóch gatunków i w zasadzie trudno mi powiedzieć, czy więcej emocji wywołały we mnie niezwykle sugestywne opisy makabry, czy jednak dramaty wewnętrzne głównych bohaterów. Mogę jednak powiedzieć, że na pewno nie tego spodziewałam się po lekturze tego utworu.

Jarvis to chłopiec żyjący w swoim świecie, wyobcowany, doprowadzający rodziców swoim dziwnym zachowaniem do granic wytrzymałości. W wyniku pewnego splotu wydarzeń, bohater na prośbę przyjaciela swojej matki, wchodzi do opuszczonego domu, z którego już nie wraca. Na poszukiwania chłopca wyruszają ojciec Jarvisa, aspirant Hawkes, policjantka Groove, a także matka bohatera i jej przyjaciel Lotho. Dom wchłania wszystkich, budząc najgroźniejsze...

Niben | 2016-10-10
Przeczytana: 06 października 2016

Historii o nawiedzonych domach było już wiele, ale opowieść Michała Jackowskiego wyłamuje się z tego kanonu. W książce "Urokliwy i porażający" nie doświadczymy szeptów, skradających się cieni, czy przerażających zjawisk. Ten dom jest inny, w tym domu czają się potwory przeszłości.

Historia Michała Jackowskiego rozpoczyna się w osobliwy sposób, łącząc w sobie kilka zdarzeń, w których narasta smutek i samotność. Kilka postaci, które z pozoru nic nie łączy, a których losy splątują się w pewnym momencie książki.

Głównym bohaterem tej opowieści jest postać jedenastoletniego chłopca Jarvisa, którego odmienność wynikająca z jego usposobienia sprawia, że jest on dzieckiem samotnym, odrzuconym przez rówieśników, ale także rodziców. Jest to chłopiec, który nie spełnia oczekiwań swojego ojca, a to rozczarowanie budzi w mężczyźnie agresję, którą przekłada na swoją rodzinę. Swego wyidealizowanego obrazu życia szuka gdzie indziej. Chłód ze strony męża i niezdolność pomocy synowi pcha matkę...

anka | 2016-09-05

Trzyma w napięciu od początku do końca. Pochłonęłam w jedną noc!

AnVan | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Po przeczytaniu całej książki jedyne co czuję to niestety duże rozczarowanie. Autor buduje zdania jak niedoświadczony laik. Na każdej stronie możemy znaleźć masę powtórzeń, które irytują i rozpraszają. Styl na prawdę marny. Sama historia jest całkiem ciekawa, ale ciężko się na niej skoncentrować przy tak drastycznych błędach stylistycznych.

A93 | 2016-11-07

Wciąga od samego początku. Przerażająco barwne opisy i dobrze przemyślani bohaterowie. Beksiński wśród pisarzy. Czekam na kolejne DZIEŁO! Wspaniały debiut.

MikeTheL | 2017-07-12
Przeczytana: lipiec 2017