Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia

Wydawnictwo: Marginesy
Ag2S

Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek! Autorka ponad dwustu książek, tysięcy wierszy, setek piosenek, sztuk teatralnych, kabaretów i słuchowisk. Królowa polskiej literatury dla dzieci, niepodważalny autorytet, niezwykły talent, mistrzyni rymowania, opowiadania, zabawiania i rapowania. Wanda Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina...

Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek!

Autorka ponad dwustu książek, tysięcy wierszy, setek piosenek, sztuk teatralnych, kabaretów i słuchowisk. Królowa polskiej literatury dla dzieci, niepodważalny autorytet, niezwykły talent, mistrzyni rymowania, opowiadania, zabawiania i rapowania. Wanda Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor i uśmiech pozwalał przetrwać przygnębiającą rzeczywistość.

Wanda Chotomska opowiada o wojennym dorastaniu, absurdach PRL-u, przyjaźni z Mironem Białoszewskim, życiu poetki-nomadki, małżeństwach i o swoich najważniejszych bohaterach literackich, a wszystko z precyzyjną dokładnością, dowcipem i szacunkiem dla swoich czytelników.

Książka została uzupełniona o niezwykle bogaty materiał zdjęciowy – także z prywatnego archiwum bohaterki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
magdaLena książek: 324

Dama literatury dziecięcej

Wierszyk o tygrysach wegetarianach zajadających się irysami czy „Jacka i Agatkę” zna chyba każdy. „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” to pierwsza biografia autorki tych i wielu innych utworów dedykowanych dzieciom. W książce znajdziemy rozmowę dziennikarki Barbary Gawryluk z Wandą Chotomską, niezliczoną ilość ilustracji i wierszy przedrukowanych z książek pisarki, a także wiele zdjęć (również tych z domowego archiwum). Biografia zawiera też wspomnienia współpracowników, przyjaciół i rodziny Wandy Chotomskiej. O mistrzyni literatury dziecięcej opowiada m.in.: Joanna Olech, Bohdan Butenko, Grzegorz Kasdepke czy Grzegorz Leszczyński.

Chotomska wraca pamięcią do czasów II wojny światowej i PRL-u, mamy okazję poczytać o losach rodziny pisarki, jej relacjach z bliskimi, przyjaźniach, a także uśmiechnąć się nad przytaczanymi anegdotami z życia. Autorka w swojej pierwszej biografii jawi się jako kobieta piękna i zawsze gustownie ubrana, o niewyczerpywalnej energii i pasji propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Nie ma wątpliwości, że Wanda Chotomska zasłużyła sobie na szacunek i sympatię swoich czytelników. Pisarka bowiem sama obdarza najmłodszych szacunkiem i traktuje każdego z nich jako konkretną osobowość – wpisując dedykację do książek dzieci, stara się zawsze ułożyć krótką rymowankę z imieniem danego dziecka czy z zaznaczeniem w wierszyku jakiejś jego cechy. To autorka, która nie czekała biernie, aż dzieci zaczną czytać jej teksty, ale wychodziła do swoich czytelników – była pisarką wiecznie w podróży. Wiersze Wandy Chotomskiej są jak rozweselające, pobudzające umysł pigułki; są zabawne, ale też intrygujące i zawsze inteligentnie spuentowane. Współpracownicy poetki, ilustratorzy i kompozytorzy, twierdzą, że świetnie im się tworzyło do jej utworów. Autorka jest osobą, od której można uczyć się pozytywnego podejścia do życia – jest radosna, mimo że nie żyła w czasach wesołych, a wręcz przeciwnie. Jej cechy, takie jak poczucie humoru, dystans do siebie i zmysł obserwacji, ujawniają się w jej wierszach i opowiadaniach.

Chotomska w rozmowie z Barbarą Gawryluk porusza istotny temat, jakim jest traktowanie twórców piszących dla dzieci. Autorzy literatury dziecięcej niestety nadal nie są traktowani z powagą, na jaką zasługują, mimo tego, że bez przerwy mówi się o ważności książek dla najmłodszych. W praktyce jednak mało z tego mówienia wynika.

„Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” to graficzna perełka. Swoją piękną oprawę zawdzięcza Annie Pol odpowiadającej za projekt okładki i graficzno-typograficzne opracowanie, a także Agacie Marszałek, która wykonała kolorowy portret pisarki zdobiący okładkę.

Ta biografia to książka niekoniecznie przeznaczona do czytania od deski do deski. Można ją bardziej przeglądać niż czytać – oglądać przedruki ilustrowanych wierszy Wandy Chotomskiej, czytać trochę od końca, a trochę od środka, zajrzeć do wspomnień współpracowników pisarki. „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk to okazja do powspominania swojego dzieciństwa dla dorosłych, którzy wychowali się na tekstach polskiej damy literatury dziecięcej.

Magdalena Paździor

Medellin | 2017-08-06
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Do przeczytania biografii autorstwa Barbary Gawryluk skłoniła mnie smutna okoliczność, jaką była śmierć Wandy Chotomskiej 2 sierpnia 2017 roku.

Z książki tej można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek o barwnym i nieszablonowym życiu tej bodajże najsłynniejszej współczesnej autorki literatury dziecięcej. Ileż ona napisała książek, wierszy i rymowanek, które do dzisiaj pamiętamy i powtarzamy, ilu ciekawych ludzi znała, jakim była wulkanem energii! Tylko ten charakterek, oj nie chciałbym jej wejść za paznokcie. :)

Biografię tę bardzo dobrze się czyta. Poza tym tym liczne ilustracje niesamowicie wzbogacają książkę.

Polecam!

Monika | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

"A czy pani myśli, jak pani pisze?"

Takie pytanie usłyszała Wanda Chotomska na jednym ze spotkań autorskich z dziećmi.
Dobre pytanie.
A ja myślę, że nie bardzo wiem, co o tej książce napisać.

Mnie samej wydaje się to dziwne, ale jako osoba czytająca bardzo dużo i to już od wczesnego dzieciństwa, nigdy nie przeczytałam nic autorstwa pani Wandy Chotomskiej. Oczywiście wiedziałam kto to jest, ale czytać nie czytałam. Chyba nawet bardziej z nazwiskiem Chotomska kojarzyła mi się Ewa, córka Wandy, czyli Ciotka Klotka z kultowego (tak!) dla mojego pokolenia "Tik-Taka".

A teraz poznaję panią Wandę dzięki wywiadowi jaki przeprowadziła z nią Barbara Gawryluk, dzięki wypowiedziom współpracowników, przyjaciół wplecionym pomiędzy kolejne rozmowy.
No i tak sobie myślę, że gdybym znała twórczość Wandy Chotomskiej, to może bardziej emocjonalnie odebrałabym tę książkę. A tak poczytałam tylko o osobie na pewno inteligentnej, utalentowanej, ale też chyba raczej dość trudnej i co tu dużo mówić...

SzkockaKrata | 2017-03-21
Na półkach: Śmiech to zdrowie :-)

"Podszedł do mnie po spotkaniu zaśliniony starzec i wiesz, co śmiał oświadczyć?!". "Nie mam pojęcia", wykrztusiłem, choć już czułem, w którym kierunku ta opowieść zmierza. "Wychowałem się na pani książkach"- wycedziła pani Wanda. - To chamidło!".

"Nie mam nic do ukrycia" nie jest klasyczną biografią. Pani Wanda Chotomska opowiada co prawda sporo o swoim dzieciństwie (głaskała słynnego psa Eugeniusza Bodo!:) i pisarskich początkach, ale historia jej życia poprzeplatana jest wspomnieniami i (przezabawnymi!) anegdotami przytaczanymi przez jej przyjaciół oraz najbliższych współpracowników.
Wspaniale czytało się książkę Barbary Gawryluk. Bohaterka tej wyjątkowo ładnie wydanej pozycji jest równie ciepła i dowcipna jak jej wierszyki.

Renax | 2016-11-19
Na półkach: 2016
Przeczytana: 18 listopada 2016

Książka ukazała się 14 września 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. Napisała ją pani Beata Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka, które pracuje w radiu Kraków jako dziennikarz, gdzie między innymi j prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. Laureatka w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa za audycję „Książka na szóstkę”.
Do książki podeszłam z radością osoby, która pamięta nazwisko Wanda Chotomska z dzieciństwa. Dopiero z książki dowiedziałam się, że córka pani Wandy, Ewa to ukochana Ciotka Klotka z Tik-taka, programu, który uwielbiałam!
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, ale raczej można powiedzieć, że dzieli się na trzy części. Pierwsza część to wspomnienia z dzieciństwa i młodości, następnie są rozdziały poświęcone życiu twórczemu, aż wreszcie rozdziały o...

inkaa2000 | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Mnóstwo zdjęć, wspomnieniowych okładek, fragmentów z czasopism, pierwszych wydań różnych zbiorków. i aż trudno uwierzyć, że pani Wandy już nie ma.

Anna | 2017-06-10
Na półkach: 52 książki
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Pani Wandy Chotomskiej chyba nie trzeba większości czytelników specjalnie przedstawiać. To w końcu spod jej pióra wyfruwały swego czasu najpopularniejsze wiersze dla dzieci. Można wręcz uznać, że to właśnie ta autorka obok Jana Brzechwy i Juliana Tuwima stworzyła polski kanon literatury dziecięcej. Nim zerknęłam na pierwszą stronę jej biografii napisanej przez Barbarę Gawryluk, dopadła mnie myśl, że z całej wspomnianej wcześniej trójki, to o pani Wandzie mówi się jakoś najmniej, choć przecież autorka nadal jest aktywna twórczo pomimo tego, że przez kłopoty ze zdrowiem, musiała zrezygnować ze spotkań z małymi czytelnikami. Na szczęście, sięgając po książkę „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” można przenieść się w czasy, kiedy nazwisko Chotomska znał praktycznie każdy.
Jedna z najsłynniejszych poetek dla dzieci przyszła na świat 26 października 1929 w Warszawie. Jej rodzicom bardzo zależało, żeby dziewczynka otrzymała gruntowne wykształcenie. Rezolutna kilkulatka zaczęła...

Muminka | 2017-09-01
Przeczytana: 12 lipca 2017

Opatrzona wieloma fajnymi zdjęciami bografia niezapomnianej autorki dziecięcej i młodzieżowej literatury. Udało mi się przeczytać ją jeszcze przed smutną wieścią o odejściu Pani Wandy. Podczas lektury zaobserwowałam prawidłowość, że pisarz tworzący dla dzieci, charyzmatyczny, do którego lgną dzieci, sam nie ma najlepszych relacji ze swoim potomstwem, że jego dzieci wydają się odporne na urok osobowości. Nie inaczej było z Wandą Chotomską i jej córką Ewą, słąwną Ciotką Klotką.
Ojciec Wandy obracał się w literackim światku, przyjaźnił się z Wańkowiczem, rodziece Wandy to eleganccy i wyrafinowani warszawiacy. Pani Wanda wspomina swoje sanacyjne gimnazjum, miłość do książek, przyjaźń z Joanną Papuzińską I Dorotą Terakowską. Na początku swej kariery Wanda Chotomska była redaktorką i pozróżówała po kraju z Brzechwą, Kulmową, Tuwimem.
Atutem publikacji jest niewątliwie sama bohaterka oraz szafa graficzna. Tom zawiera wiele kolorowych ilustracji z książek autorki, kunsztowne projekty...

male22 | 2016-10-11
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 11 października 2016

Książka jest wydana po prostu pięknie: okładka świetna, masa ilustracji, zdjęć, przedrukowań z pism, zdjęcia rękopisów, bardzo dobry papier. Aż przyjemnie jest ją wziąć w rękę i naprawdę cieszy oko. Ciekawe jest to, że wypowiadają się w niej różne osoby, zarówno pisarka jak i znajomi, córka, czy wnuczka. Wszystko ze sobą gra.
Szczerze przyznam, że z twórczości pani Chotomskiej najlepiej kojarzę "Dzieci pana astronoma" czy "Kurczę blade", ale dzięki tej książce mam zamiar to nadrobić, chociaż dawno wyrosłam z potencjalnego grona do którego jest ona skierowana.
I jeszcze taka moja prywatna opinia. Wydaje mi się, że gdyby lata młodości pani Chotomskiej przypadły na teraz to portale plotkarskie nie dawałyby jej spokoju. Poza tym, cóż to za ironia losu, że pani Chotomska poświęciła się dzieciom, a swojej własnej córce zdaje się, jakoś mniej.

Poppapraniec | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Biografia wydana jest z poczuciem dobrego smaku i niebywałą dbałością o estetyczne szczegóły, dzięki czemu książkę nie tylko czyta się przyjemnie, ale miło jest także ją przeglądać. Ilość zgromadzonych materiałów: fotografii, wycinków z gazet, na których łamach ukazywały się wiersze Chotomskiej, listów, pożółkłych stron z dedykacjami poetki, wszystko to sprawia, że czytelnik z jeszcze większym zafascynowaniem angażuje się w historię tej wspaniałej kobiety. Naprawdę nisko chylę czoła przed wszystkimi, którzy włożyli trud i wiele pracy w to, by biografia nabrała takiego kształtu. Nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że to majstersztyk.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/12/przed-czytelnikami-nie-mam-nic-do.html

Madzik | 2017-01-09
Na półkach: 2017

Wanda Chotomska - kobieta petarda! Torpeda, wulkan energii. Niesamowicie pogodna, pełna życia, chęci do działania. Artystka jednak trochę zapomniana, choć nie ma osoby, która nie znałaby choćby jednego z jej wierszyka.
Biografia, napisana przez Barbarę Gawryluk, jest ciekawa, nienudna, pełna fantastycznych zdjęć i pięknych wspomnień. Idealna na zimowy weekend, zrobi ciepło w sercu :-)

Nie żyje Wanda Chotomska

W Warszawie zmarła Wanda Chotomska - autorka ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka miała 88 lat. Zmarła po długiej chorobie. Mawiała, że dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Wodnik

Czas na zmianę: przenosimy uwagę z Koziorożca na Wodnika. Znak, którego planetą jest Uran, a szczęśliwym klejnotem – ametyst. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb.