Kawiarnia Saratoga.

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Seria: Spojrzenia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Café Saratoga

Opowieść o dorastaniu młodych dziewcząt, a zarazem spojrzenie na Polskę niemieckimi oczami.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

lavender_mist | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

Jeśli opowieść ta zostałaby napisana przez innego autora, zupełnie w inny sposób- to straciłaby wiele.

Książka nie zaskoczy nas zwrotami akcji, ale to nie opowieść jest w niej najistotniejsza tylko sposób jej przedstawienia. To własnie dzięki temu historia robi się ciekawa...pomimo, iż autorka czasem wkłada w usta bohaterów wulgarne słowa a niektóre opisy sytuacji mogą wywołać obrzydzenie... ale taki jest właśnie świat...Ta opowieść o dorastaniu jest po prostu zabawna...i nawet w momentach tragicznych trąci humorem.

Malin w "Kawiarni..." prezentuje pewien styl pisarski, którego trzyma się również w "Delfach".

Nie jest dla mnie istotne, że to Niemka pisze o Polakach, bardziej skupiłam się na postaciach i ich relacji ze światem...a to jest dopiero jazda bez trzymanki... i to jeszcze z górki :) ponieważ posiadają oni zaskakujące podejście do życia...po prostu wydją się być mocno niezrównoważeni psychicznie...dlatego rodzinne relacje rodzice- dzieci, mąż-żona nie są jasne i w...

Agni | 2014-09-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 września 2014

O książce można powiedzieć wiele, ale akurat "spojrzeniem na Polskę niemieckimi oczami" na pewno nie jest. Zdaje mi się, że autor blurba nie przeczytał więcej niż 15 stron.

gorzka | 2012-08-10
Przeczytana: sierpień 2012

Cieszę się, że nie jest to moja pierwsza książka tej autorki, dzięki czemu wiem, że pani Malin ma upodobanie do tworzenia bardzo oryginalnych, nieco szokujących postaci i nie ma to nic wspólnego z polskimi cechami narodowymi. Akcja "Kawiarni..." dzieje się m. in. na Pomorzu ale w zasadzie poza umiejscowieniem i marzeniem głównego bohatera - ojca rodziny, o wyemigrowaniu na zachód, reszta niewiele ma wspólnego z Polską. Raczej jest to pokazanie bohaterów w kontekście uniwersalnym: w jaki sposób zmagają się z życiem, pokonują lub nie samotność, poszukują sensu. Bardzo silne wrażenie zrobiły na mnie postaci rodziców narratorki, zwłaszcza ojciec, o którym trudno jednoznacznie powiedzieć czy był łajdakiem i tyranem maskującym swe postępki wymyślnymi teoriami o żywotności i witalizmie, czy może raczej czuł życie w swój dziwny sposób i nie potrafił mierzyć się z nim inaczej? Mimo, iż, zdawałoby się z "samczego" punktu widzenia spotkał go prawie raj na ziemi, jednak i jemu (ojcu)...

Sayuri | 2012-05-12
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Prezentuję w tym miesiącu w końcu coś innego niż konkursy i przypominajki o konkursach. Czyli mam okazję zaprezentować książkę niemieckiej pisarki - Malin Schwerdtfeger "Kawiarnia Saratoga".
Czy mieliście okazje czytać kiedyś książkę obcojęzycznego autora, który pisałby o polskich bohaterach? W polskim krajobrazie, gdzie tłem dla połowy akcji jest polskie morze i miejscowości takie jak Gdański, Gdynia, Hel, Chałupy? Ja przyznam się, że po raz pierwszy z czymś takim się spotykam, a co ciekawsze z niemiecką autorką, która opisuje polski klimat lat 80-tych, klimat zwyczajów nad polskim morzem.
A jak opisuje nas, czyli Polaków, niemiecka autorka? Czyli chyba tak jak większość obcokrajowców nas odbiera. Czyli obraz nieciekawy. Ojciec alkoholik, który pomimo rozwodu, swoją eks-partnerkę traktuje nadal jak swoją żonę, która cierpi na depresję, z niczego nie jest zadowolona. A swoim córkom nie dają prawidłowych wzorców wychowawczych. Matka mimo iż nie chce być traktowana przez...

pbielawski | 2016-03-18
Edd | 2015-11-29