Eutyfron; Fedon

Okładka książki Eutyfron; Fedon Platon
Okładka książki Eutyfron; Fedon
Platon Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka filozofów
Eutyfron. Fedon
Hachette Polska
2010-01-01
2010-01-01
Władysław Witwicki
Filozofia dialogi platońskie Eutyfron Fedon

Dobry, jak to Platon, można poczytać.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Dobry, jak to Platon, można poczytać.

"Bo nie ma - powiada - większego nieszczęścia, jakie by mogło człowieka spotkać, niż to, jeżeli się ktoś do myśli zrazi". To słuszny, mądry cytat z dialogu "Fedon" Platona. Myślenie i czytanie to najwspanialsze ludzkie czynności. Dzięki tej książce te dwa elementy można wspaniale połączyć.
Książka zawiera dwa wybitne dialogi Platona o tytułach "Eutyfron" oraz "Fedon". Pierwszy jest krótszy, drugi dialog to dłuższe dzieło. Głównym bohaterem obu jest oczywiście Sokrates. Oba dzieła Platona w tej książce zawarte są wyśmienite, oba znakomicie napisane i oba stanowią czytelniczą umysłową przygodę wysokich lotów. Dla miłośników filozofii będzie to lektura szczególnie godna polecenia. Oprócz wymienionych dialogów książka wyróżnia się także świetnymi wstępami i objaśnieniami tłumacza, czyli Władysława Witwickiego. Teksty tłumacza zdecydowanie warte są także przeczytania.
Wybitne dzieła otrzymać powinny ocenę, która tę wybitność podkreśli oraz unaoczni wszem i wobec. Dlatego przyznaję dziewięć gwiazdek. Polecam.

Ponad dwa tysiące lat, a dialogi Platona wciąż nie tracą na aktualności, zwłaszcza „Eutyfron” porusza gorącą ostatnio tematykę. To w ogóle jest chyba jeden z jego bardziej rozrywkowych tekstów, nawet jeśli w zestawieniu z bardziej szumnymi dziełami jak choćby „Uczta” może sprawiać wrażenie pisanego pod jedną tylko puentę.

Co się tyczy „Fedona”, jak tu nie być pod wielkim wrażeniem tego dzieła? Ontologiczna dyskusja, troje głównych uczestników dialogu (Simiasz, Kebes i Sokrates) z różną rzetelnością wyprowadzają swoje własne, często wykluczające się wzajemnie twierdzenia, tylko ten Fedon chyba siedzi cicho razem z Apollodrosem i Kritonem i notuje, żeby wszystko spamiętać. O ile w ogóle jakiś Fedon był, o ile Platon faktycznie leżał wtenczas w łóżku ciężko chory, a nie się jedynie imieniem Fedona w celu przekazania historii innymi ustami, jak to miał w zwyczaju, wysługiwał. Kartezjusz tak pokochał ten tekst, że napisał nawet własny fanfick – „Rozprawa nad zasadami filozofii” albo „Medytacja nad pierwszą filozofią”, zależnie od tłumaczenia.

Zdecydowanie polecam oba dialogi, „Fedon” to na tę chwilę moja ścisła platońska czołówka.

Co się tyczy „Fedona”, jak tu nie być pod wielkim...

• Filozofia
  • Filozofia