8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Naia

"Mówi się, że u Hrabala „nie istnieją peryferie życia”. Okazuje się, że z tych Hrabalowskich peryferii bardzo wiele widać. W centrum są analizy filmowych adaptacji czternastu utworów Hrabala – od "Perełek na dnie" po "Obsługiwałem angielskiego króla". Koncentryczny układ książki sprawia, że staje się ona swego rodzaju przewodnikiem po XX-wiecznej historii, po czeskiej literaturze oraz biografii autora "Wesel w domu". Widać, jak w "obłąkańczym słowotoku" Hrabala, w jego "prozie, która nie przestaje być poezją", w nagłym przechodzeniu od "zmyślenia" do "prawdy" (Dichtung und Wahrheit) załamują się XX-wieczne ideologie i stereotypy.
Książka Macieja Roberta ma też drugiego, skromnego bohatera. Jest nim Jirzi Menzel, który adaptował Hrabala w każdych warunkach – w czasach Praskiej Wiosny i później, w okresie tzw. normalizacji, także dziś. Te filmy wydobywają pewną cechę czeskiego charakteru, która Polakowi z daleka imponuje: lekceważącą postawę wobec historii, wzięcie w obronę małego człowieka, który biegnie za swoim marzeniem, nie rozumiejąc dziejowych zakrętów. Antybohater Hrabala dostaje rozgrzeszenie – jak Jan Dziecię w finale "Obsługiwałem angielskiego króla". Jest w tym idea niby przyziemna, a w gruncie rzeczy mistyczna: nawet nieszczęście bywa szczęściem. "Trzeba kochać wszystko to, co niemiłe"".

Tadeusz Sobolewski

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/

Mateusz | 2016-08-27

Maciej Robert interpretuje w intrygujący sposób adaptacje filmowe utworów Bohumila Hrabala. Omówienia filmów poprzedza krótka biografia i charakterystyka twórczości czeskiego prozaika, co jest niewątpliwą zaletą publikacji, bowiem dopiero znając choćby pokrótce literackie pierwowzory takich obrazów jak "Postrzyżyny", czy "Obsługiwałem angielskiego króla", można docenić je w pełni. Autor poświęca najwięcej uwagi adaptacjom dokonanym przez Jiříego Menzla, wspominając jednak także o "Czułym barbarzyńcy" Perta Kolihy i "Zbyt głośnej samotności" Véry Caïs ("Perełki na dnie", będące efektem współpracy kilku reżyserów to osobny przypadek). Interpretując każdy z filmów Maciej Robert wyodrębnia wątek wiodący. I tak na przykład w "Perełkach na dnie" jest to balansowanie między zmyśleniem a prawdą (goethiańskie "Dichtung und Wahrheit"), w "Skowronkach na uwięzi" parodia filmu socrealistycznego, a w "Postrzyżynach" mityzacja rzeczywistości. Linie interpretacyjne Macieja Roberta oczywiście nie...

zukosia | 2017-11-07
jota | 2017-04-15