Tak trzymać. Wiatr od lądu

Wydawnictwo: Polnord-Oskar

Inne wydania

Pierwsza część trylogii, której akcja rozgrywa się w Gdyni. Wznowienie popularnej powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Na podstawie książki powstał film Miasto z morza, którego premiera przewidziana jest na październik 2009 roku. Wydanie zawiera zdjęcia z planu filmowego.

andzia12 | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Fantastyczna książka. Jak dotąd jedna z lepszych powieści, które przeczytałam autorstwa S. Fleszarowej- Muskat.
"Wiatr od lądu" otwiera trylogię opowiadajacą o budowie portu w Gdyni(i powstawania samego miasta). W I części poznajemy losy Krzysztofa, który wyrusza tutaj, aby zarobić pięniądze przy budowie porty(aby móc pomóc swojej rodzinie). Przy okazji poznaj Łuckę i zakochuje się w niej.
Tak książka obok losów bohaterów i ich problemów- miłosnych, etycznych itd., zawiera wiele faktów dotyczących realiów jakie panowały w początkch niepodległości II RP na terenie Gdańska.
I cześć kończy się zarówno wieścią narodzin nowego zycia, ale i końca czyjegoś...
Ciekawa jestem dalszych losów bohaterów tej trylogii...
Polecam!

Lagrema | 2012-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ttt

Poruszający splot losów ludzi, których łączy jedno - nadzieja związana z budową gdyńskiego portu.
Bohaterowie są bardzo różni, reprezentują różne poglądy polityczne, różne wartości. Ale jednoczą się w tym przełomowym dla ich życia wydarzeniu. Każdy z nich o coś walczy.
W tej książce granice społeczne stopniowo się zacierają i nie ma znaczenia to, kto jest kim z urodzenia.
Może przez sentyment do miejsca, w którym się rozgrywa, ale na pewno przez emocje, których ta lektura mi dostarczyła, jestem zdania, że warto po nią sięgnąć.

Eniutek | 2015-09-22
Przeczytana: 21 września 2015

Pierwsza z trzech części trylogii" Tak trzymać " Stanisławy Fleszarowej -Muskat wraz z jej pozostałymi częściami tkwi u mnie na półce już jakieś 4 lata ( być może z hakiem ) .Nie raz poszukując czegoś do czytania muskałam ją wzrokiem i przechodziłam do innych pozycji .Wreszcie skuszona recenzjami postanowiłam zagłębić się w tej lekturze. " Wiatr od lądu " to książka w której splatają się losy ludzi z różnych środowisk a ich celem jest budowa portu dla Polski -Gdyni .
Gdynia to malutka osada rybacka zamieszkała przez ciężko pracującą ludność kaszubską ,która nie za chętnie widzi u siebie przybyłych z "zewnątrz " .Autorka doskonale kreśli dzieje ludzi dla których celem jest OKNO NA ŚWIAT jakim ma być nowoczesny port w Gdyni. Poznajemy bohaterów tej trylogii i ich zmaganie się z życiem codziennym . Po pierwszej części bardzo polubiłam Wołodię :) Mam nadzieję ,że w kolejnych tomach nie uwikła się w coś niewłaściwego :)

Anna | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Czasy dwudziestolecia międzywojennego, początki nowej, odrodzonej po latach zaborów Polski. Wolne Miasto Gdańsk coraz bardziej ulegające wpływom niemieckim, antypolskie manifestacje. Zapada decyzja o budowie nowego portu na polskim wybrzeżu Bałtyku. Wybór pada na położoną nad zatoką niewielką Gdynię. Piaszczyste plaże, niewielkie rybackie kutry mają ustąpić miejsca nowoczesnemu nabrzeżu portowemu. A siła będzie płynęła z ludzi - miejscowych, zaprawionych w codziennym trudzie Kaszubów ale i tych których tu przybyli w poszukiwaniu pracy i z nadzieją na lepsze życie.
Na motywach tej książki powstał film "Miasto z morza".
Polecam.

Izabela | 2012-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2012

To moja druga książka pani Stanisławy i jestem zdziwiona. Zdziwiona, zaskoczona i zakochana. Trudno wyrazić, co czuję czytając tę trylogię, a przedtem "Stangreta... ". Może to historia, to sięgnięcie do nie tak odległego czasu, przeszłości, z której wyrastali nasi rodzice, a która dla mojego pokolenia jest odległa nieomal jak średniowiecze. Urzeka mnie styl pani Stanisławy, dzięki któremu autorka w subtelny sposób sączy w moje myśli uczucia patriotyczne, miłość, która nabiera świadomości i zmusza do rozmyślania nad przeszłością, nad przyczyną i skutkiem. Zrozumieniem, takim głębszym, dotkliwszym zrozumieniem, bo przeżytym za pośrednictwem bohaterów "Tak trzymać". Wszystkim bardzo gorąco ją polecam. Jest to wspaniała opowieść o zwykłych ludziach, którzy nie mieli niczego prócz wiary w lepsze jutro i siły, by to lepsze jutro "stworzyć".

Ina1973 | 2012-06-19
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Staroć,ale jaka wzruszająca.Czy dziś ktoś jest sobie w stanie wyobrazić rybackie domki zamiast bloków Gdyni?
Po przeczytaniu tomu I obejrzałm film "Miasto z morza" i załamałam ręce-jak można z TAKIEJ książki zrobić taką chałę? Niepotrzebnie się brali za ekranizację,bo wiadomo że współczesna architektura uniemożliwi dobre ujęcia.Gdybym najpierw obejrzała film-za nic nie sięgnęłabym po książkę!

telefonalarmowy | 2013-01-25
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Świetna powieść, która moim zdaniem powinna być lekturą szkolną!

luthien | 2012-10-17
Przeczytana: sierpień 2012

Uwielbiam książki, których akcja toczy się właśnie w tym okresie. Autorka potrafi świetnie oddać klimat, chociaż jest kilka niedociągnięć historyczno - technicznych ;) Bardzo polecam!

Ciżemka | 2012-08-18
Przeczytana: lipiec 2012

Historia budowy portu w Gdyni, zwykłe ludzkie losy, problemy. Konflikty między ludnością przybyłą i osiadłą. Konflikt niemiecko-polski na tle życiorysów zwyczajnych ludzi.

Leon | 2016-10-08