Wiwisekcja

Seria: Biblioteka Bestsellerów
Wydawnictwo: Muza
The Vivisector
literatura piękna

"Wiwisekcja" to wnikliwe studium życia artysty malarza, niewahającego się odsłaniać w swej sztuce brutalnych prawd i otrzymującego od losu równie brutalne ciosy. Ta wyrazista panorama intensywnego życia, pełna barwnych, a niekiedy szokujących wydarzeń, przesycona humorem, lecz w swej wymowie bezlitosna, skłania do refleksji nad ludzką egzystencją i nad światem sztuki. Daje poczucie obcowania z głębokimi prawdami, fascynuje dramatyczną narracją.

źródło opisu: http://merlin.pl/Wiwisekcja_Patrick-White/browse/product/1,797928.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mieszka | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

W „Wiwisekcji” jest ta sama duszność australijskiego słońca i australijskiego klimatu, lepkości i „oblazłość”, jak w innych powieściach Patrica Whitea. Byłam z początku ogłuszona atmosferą, ale chwilę później wskoczyłam w świat, który jest mi znany z innych powieści.
Bohaterem jest malarz, który osiągnął sukces. Był fenomenalny. Jego dzieła powstawały w głowie i dopiero przefiltrowane trafiały na płótna, ściany, deski. Cała jego twórczość nawiązywała do jego biografii - wywodziła się z tych zakamarków, szczelin i jego przeżyć i była tak osobista, że potrafił ją sobie najpierw dookreślić i namalować w głowie, a potem odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach tak, żeby trafiało to do odbiorcy. Nie zawsze oczywiście budząc zachwyt czasem ogłuszenie. Hurtle Duffield – malarz – był egocentrycznym i nastawionym tylko na swoje odczucia człowiekiem. Właściwie od najmłodszych lat wiadomo czego chce i wiadomo, że nie zawaha się tego przeprowadzić. Nawet za cenę rodziny. Po prostu on już...

Miss_Jacobs | 2011-02-27

Patrick White wielkim pisarzem jest!
Jeśli „Lekka komedia” Eduardo Mendozy była jedną z najlepszych książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać w swoim życiu to „ Wiwisekcja” White’a jest poza wszelką konkurencją.
Akcja toczy się w dwudziestowiecznej Australii. Głównym bohaterem jest Hurtle, którego poznajemy jako małego chłopca pochodzącego z biednej rodziny. Dzięki wrodzonej inteligencji i poświęceniom matki chłopiec umie czytać, pisać i przede wszystkim malować. Z powodu ubóstwa zostaje sprzedany bogatej rodzinie, której biologiczna córka jest ułomna fizycznie. Tego wyboru nie mógł zrozumieć ani też wybaczyć swoim rodzicom. Jednocześnie ból, który odczuwał był siłą napędową jego wyborów. To dzięki niemu wyzwolił się spod wpływu przybranej matki, dla której był lalką grającą przedstawieniu, które chciała reżyserować.
Drugą o wiele ważniejszą siłą były kobiety. One go napędzały, wzbudzały w nim pożądanie, ale też i odrazę. Wielokrotnie zmaga się z uczuciami do nich, jest...

Magdalena Nowakowska | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Opisać tak, jak jest. W ostrym, bezlitosnym świetle

Obszerność książki jest w tym przypadku zupełnie naturalna. Paręset stron jest konieczne, by z dokładnością naturalisty opisać życie malarza. Wiwisekcja, czyli testy na żywym stworzeniu, zachodzi tutaj w dwóch płaszczyznach. Dokonuje jej narrator na swoim bohaterze, Hurtle’u Duffieldzie, ale sam Hurtle, malując, właśnie w ten brutalny sposób odsłania wnętrza ludzi, komentuje i wyolbrzymia drobiazgi.
Australia, przełom XIX i XX wieku. Świat kontrastów społecznych. Biedni pracują u bogatych. Matka wielodzietnej rodziny utrzymuje dzieci, piorąc u bogatszych od siebie. Takich, co mają żyrandol i lustra. Hurtle jest jednak bardziej ambitny. Chce poznać świat bogatych, chce się uczyć. I malować. Państwo Coutney też chcieli mieć takiego syna. Zwłaszcza, że jedynaczka Rhoda, ze względu na słabe zdrowie i poważnie skrzywiony kręgosłup, nie spełniała oczekiwań. I tak chłopiec, zainteresowany sztuką, inteligentny, z biednej rodziny, stał...

Marianna | 2014-08-18

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie było mi dane do tej pory przeczytać. Powieść jest napisana pięknym, niemal poetyckim językiem. Każde zdanie to odrębne dzieło sztuki. Należy również pochwalić wspaniałe tłumaczenie p. Marii Skibniewskiej. W "Wiwisekcji" jest wszystko - cierpienie, pasja, miłość, samotność, poświęcenie, szaleństwo i poszukiwanie prawdy. Polecam nawet najbardziej wymagającym Czytelnikom!
"Bóg Wiwisektor - Bóg Artysta - Bóg"

Koff | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Patrick White - „Wiwisekcja”

Nieporadność tej nazwijmy to recenzji weźmie się stąd, że „Wiwisekcja”, z którą przyszło mi się spotkać to powieść totalna, opus magnum, które rozrywa na kawałki.

Droga artysty nie jest usłana różami, Patrick White dobrze wiedział o czym pisze. Artysta to ktoś będący z boku, z dala, nieprzejednany i niedostępny w wielu na pozór odsłoniętych punktach swojego ciała i swojej duszy. Do ktoś walczący do końca w obronie daru „wciąż jeszcze płonącego w jego wnętrzu”.

Poznajemy życie nieprzeciętnego chłopca – Hurtla Duffielda, z bardzo biednej i nie rokującej rodziny. Potem jesteśmy świadkami jak chłopak zostaje sprzedany do bogatego domu, w którym zamarzyło się jaśniepaństwu mieć swojego geniusza; „Widzisz, dzieci są jak szczeniaki. Żeby przywiązać go do nowego właściciela, trzeba szczeniaka nauczyć rozpoznawania zapachu pana”. Hurtle zmienia nazwisko, aranżacja jego nowej życiowej przestrzeni również się zmienia. Jest barwna, światła, bogata, daje mu...

natanna | 2016-04-07
Przeczytana: 27 stycznia 2016

O twórczości Patricka White'a dowiedziałam się czytając blogi książkowe, ale nie te z recenzjami nowości. Natknąwszy się więc na jego książki w trakcie przeglądania półek w bibliotece od razu zwróciłam uwagę na intrygująco brzmiący tytuł jednej z nich. Bo czymże jest Wiwisekcja:

- doświadczalnym zabiegiem na żywym zwierzęciu
lub
- szczegółową analizą czyjejś osobowości; krytyką.

W zasadzie w książce mamy do czynienia z jej obydwoma rodzajami, bo tej będącej doświadczalnym zabiegiem na żywym, wprawdzie nie zwierzęciu, ale na stworzeniu, doświadczył bohater książki Hurtle jako sześcioletnie dziecko na sobie a przede wszystkim na swej psychice, gdy to matka, którą kochał bardzo, zdecydowała oddać go a raczej sprzedać za 500 dolarów zamożnej rodzinie Courtney'ów, by w ten sposób - w swoim mniemaniu - dać mu szansę na lepsze życie. A tę drugą polegającą na obnażaniu w sposób wręcz okrutny słabości i braków innych uprawiał sam, w swoim w dużym stopniu ...

Michał Kuziemski | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Pięknie napisana, wiele zdań powinno oprawić się w ramkę i powiesić na ścianie. Brakuje mi tu jednak treści. Dokładnie jakieś większego znaczenia. Książka jest bardzo prosta w swoim przekazie, przez co, te 800 stron trochę nudzi, męczy. Nie napiszę, że to piękna wydmuszka, jest na to zbyt dobra i treściwa. Jednak rozczarowanie jakie mi zapewniła, rani moje serce.

mm8371 | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Hurtley Duffield to malarz...świadomy skali swojego talentu,całe życie dąży by jego sztuka jak najbardziej zbliżyła się lub nawet osiągnęła granicę prawdy.To jego cel,obsesja,dążenie które warunkuje całe jego postępowanie.
Poznajemy całe jego życie ,od lat dziecięcych do starości...i zastanawiamy się po co?Losy jego co prawda są pokręcone,ale w sposób tak nienaturalny,jak gdyby autor na siłę mnożył rzeczy nieprawdopodobne...i znowu po co?? Bohater rodzi się biedny-mig-jest bogaty,mig- jest wojna ,mig-Duffield w Paryżu,mig-związek z prostytutka...wiele jest takiego migotania.Opisy pełne nietrafionych porównań,nienaturalne dialogi,przemyślenie godne rozkapryszonego,egoistycznego nastolatka.No cóż, powieść nie przypadła mi do gustu.Wcześniej czytałem Węzeł i była to rzecz oryginalna ,napisana trudnym językiem bo o trudnych tematach mówiąca.Wiwisekcja moim zdanie to dzieło chybione,choć nie zdziwię się jeśli inni ocenią ją inaczej.

Kamila | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 lipca 2013

Nie wiem.....
Nie zachwyciła mnie. Pod koniec liczyłam już tylko strony wyznaczające jej kres.
Książka z gatunku "jak kochasz geniusza to spłoniesz, bo on kocha tylko to co sam stworzy". Historia łudząco podobna do tej z "Księżyca i miedziaka" S. Maughama tylko rozwleczona na 800 stron.
Po recenzjach spodziewałam się czegoś naprawde dobrego... cóż.....o gustach się nie dyskutuje.

Pavvvel | 2019-05-17

Mam problem z oceną. Zaczyna się rewelacyjnie, nie można się oderwać, wciagająca historia o, a jak wybornie napisane! (tłumaczenie Marii Skibniewskiej), a po 300 stronach zaczyna być nudno. Książkę odłozyłem po 400 stronach. Może wrócę.