Pożegnanie z uproszczeniami

Wydawnictwo: Arcana

Ziemska wędrówka Pana Cogito dobiega końca. Ale trwać będzie długo jego misja duchowa. Misja, której konieczność określili jego poprzednicy: przypominania niesfornej gromadzie zjadaczy chleba, że powinni próbować pamiętać o aniołach. Przerobić ludzi w anioły trudno, w końcu nie brakuje instytucji, które trudnią się tym od wieków. Byloby wspaniale, gdyby ludzkość nauczyła się naprawdę ziem dobro zwyciężać, przechowywać, rozwijać oraz pielęgnować pamięć. Albowiem Naród, który traci pamięć, traci sumienie . (fragment szkicu Bądź wierny. Idź) Jerzy Gizella (ur. 1949 w Krakowie) absolwent filologii polskiejUniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Poeta,krytyk literacki. Za twórczość poetycka otrzymat w 19SO r. nagrody im.Andrzeja Bursy i Stanisława PiętakaW stanie wojennym współpracowałz pnisa drugiego obiegu, m. in. Arką i Na Glosem , Od 1987 r. naemigracji w Paryżu, gdzie pracował w redakcji Kontaktu . Od 1987 r.mieszka na stałe w USA. W 1999 r. otrzymał nagroda doroczną ListuOceanicznego z Toronto za publicystykę kulturalną. Współpracujeregularnie z, Kwartalnikiem Artystycznym w kraju i PrzeglądemPolskim , tygodniowym dodatkiem literacko-spotecznym do NowegoDziennika w Nowym Jorku. Dotychczas opublikował zbiory wierszy Obustronne milczenie (1977),Gorzko (1979), Szkolą winowajców (1980), Bez ognia, ziemi i powietrza(drugi obieg 1981), Ballady, sielanki, elegie (1994), Wybór wierszy (1997), Sqsiad marnotrawny (1998), Wpadanie (1.999), Odrywanie Ameryki(2001), Nocna straż (2001), Weterani wojny trojańskiej (2002), Prawopobytu (2002) oraz wybór recenzji i szkiców literackich Pisarze i kopiści.

InnaPani | 2013-06-09
Na półkach