8372200386

Proponujemy również popularne wydanie dzieł wszystkich Williama Shakespeare a (przekład Macieja Słomczyńskiego) w oprawie broszurowej.

goskrzys | 2018-03-16
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 15 marca 2018

Mam mocno mieszane uczucia po lekturze tych utworów. Szczerze mówiąc, gdybym nie wiedziała, że autorem jest Szekspir, to dałabym sobie chyba spokój po pierwszych kilkunastu zwrotkach pierwszego poematu - tak rozwlekły i momentami wręcz grafomański mi się wydał. Jedna krótka scenka z mitologii („Wenus i Adonis”) rozbudowana na kilkadziesiąt stron, przegadanych do granic możliwości, pełnych megalomańskich porównań. Podobnie w poemacie „Lukrecja”, gdzie rozpacz zgwałconej kobiety jakoś sztucznie przerwano przydługim opisem obrazu ze sceną z wojny trojańskiej. No, kurczę, być może poeta miał ambicje dorównać w swoich rozbudowanych opisach Homerowi, ale raczej mu to nie wyszło. Efekt końcowy jest taki, że czytający gubi wątek i jest zwyczajnie znudzony.

"Lukrecja" nadawałaby się na świetną szekspirowską tragedię, ale jako poemat, szczególnie tak długi, zupełnie zaprzepaszczono cały tragizm. No i ten zabieg, gdy bohaterka czeka specjalnie na swojego męża i w obecności całej jego świty...

Mam pewien problem z oceną tego zbioru.
Tworzą go przede wszystkim dwa poematy dedykowane Henry'emu Wriothesly, hrabiemu Southampton, w którym część badaczy upatruje adresata sonetów - są to opowieść o nieszczęśliwej miłości Afrodyty do Adonisa oraz o zgwałceniu Lukrecji i jej samobójczej śmierci oraz o wynikłych z tego konsekwencjach. Zbiór uzupełniają poemat o miłości feniksa i turkawki, skarga zakochanej dziewczyny, a także sonety zarówno z najbardziej znanego zbioru dramaturga, jak i okolicznościowych, "na różną nutę'.
W moim odczuciu mitologiczna tematyka dłuższych utworów i niemal sielankowy nastrój pozostałych wobec innych dzieł Shakespeare'a niemal ocierają się o banał. Być może większych wrażeń dostarczałaby warstwa językowa, ale jeśli jest ktoś, kto nie powinien pod żadnym pozorem tłumaczyć angielskiego dramaturga to właśnie Maciej Słomczyński. Wystarczy porównać przekłady sonetów zamieszczone w tym zbiorze z sonetami w przekładzie Barańczaka, żeby uświadomić sobie...

Rose | 2012-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Świetne poematy i sonety. Zwłaszcza "Lukrecję" czytałam z zapartym tchem!

Cranter | 2017-03-11
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2017

Jeśli ktoś chce poszerzyć swój zasób słownictwa i wyobraźni to polecam.

Natala | 2011-07-13
Evam | 2017-10-23