Po obu stronach murów. Ostatnie dni Konstantynopola jako inspiracja literacka

Wydawnictwo: Universitas
8324203850

Koniec Konstantynopola wstrząsnął piętnastowiecznym światem. Dla jednych był to upadek dumnego miasta, dla innych jego zdobycie, zależnie od tego komu sprzyjali; oblężonym czy oblegającym. Po pięciu wiekach nadal spogląda się na to wydarzenie z różnych perspektyw czego dowodzą, poświęcone mu, analizowane tu utwory literackie: Puszkarz Orbano Zofii Kossak, Czarny Anioł Miki Waltariego oraz Bozkesen, opowieść o Zdobywcy Nedima Gürsela. Trzy powieści, trzech autorów różnego pochodzenia (Polka, Fin i Turek), trzy różne spojrzenia na to samo wydarzenie oraz trzy sposoby wykorzystania materiałów historycznych, stanowią przedmiot analizy porównawczej zawartej w tej książce. Analiza została przeprowadzona w odniesieniu do wydarzeń historycznych i sposobu ich wykorzystania w powieści historycznej, dlatego też książka zawiera rozdział prezentujący dzieje i koniec Konstantynopola oraz związaną z nim kwestię konfliktu religijnego między kościołem prawosławnym i katolickim. Liczne, zamieszczone w polskim przekładzie cytaty z cenionej zarówno w Turcji jak i w kilku krajach europejskich powieści Nedima Gürsela, pozwalają zapoznać się choć w niewielkim stopniu ze słabo znaną w naszym kraju współczesną literaturą turecką.

Bożena | 2016-07-12
agam | 2016-04-02