Warna 1444. O zawiszy Czarnym opowieść

Wydawnictwo: Edition 2000
historyczna

Poseł króla Zygmunta, graf Henryk, zastał Wielkiego Księcia Witolda w Oranach, gdzie kniaź zatrzymał się w powrotnej drodze z nowogrodzkiej wyprawy. Doszły go już wieści o niepowodzeniach króla w wojnie z Turkami. Z niechęcią myślał, że Zygmunt znowu żądać będzie posiłków, choć otrzymał je już z wiosną pod wodzą słynnego pana z Garbowa...

Rachela | 2015-03-31
Przeczytana: 01 maja 2015

Dosłownie przed chwilą zamknęłam tę książkę. Smutno mi się zrobiło, że to już koniec. O Zawiszy Czarnym dużo słyszałam, ale teraz spojrzałam na niego inaczej, zyskał ludzką twarz i stał się dla mnie rycerzem z krwi i kości. Wzdychałam nad smutnym losem młodego króla Władysława manipulowanego przez, jak sam się o nich wyraził, " szalbierzy, oszustów w tiarach i koronach, w książęcych czapkach i kardynalskich kapeluszach". Władysław zmyszony do złamania swojej przysięgi danej Turkom wolał zginąć niż żyć ze wstydem: " Od pacholęcia jeno królem byłem. za którego rządzili inni. Zrazu ufałem, że mędrsi i doświadczeńsi ode mnie, dobro jeno powszechne mają na względzie i lepiej je niźli ja rozumieją. A każdy jeno swego patrzył, młodość moją i niedoświadzczenie wykorzystując. Obrali mnie ze wszystkiego, co w życiu miłe (...). A ninie obrali mnie jeszcze z wiary w siebie i ludzi, z czci i spokoju sumienia. Niechże i z życia obiorą! ". Karol Bunsch jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Jego...

Zaczytana | 2014-06-21

Choć na pewno dla wielu problemem będzie zrozumienie tekstu, bo język naszpikowany jest słowami, których współcześnie nie używamy to warto uczyć się historii czytając takie książki. Polecam.

Przemek | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Wprawdzie moje wydanie zawiera tylko "O Zawiszy Czarnym opowieść", ale opowiadanie o bitwie pod Warną znam z książki "Przez stulecia".
Opowieść o Zawiszy Czarnym ujęta została w historię kanonika Adama Świnki, który próbuje napisać pieśń sławiącą jego bohaterską śmierć pod Gołębcem. Po drodze Adam spotyka bliskich Zawiszy: jego żonę Barbarę, brata Farureja, towarzysza z soboru w Konstancji Pawła Włodkowica, wreszcie jego koniuszego z bitwy pod Gołębcem.
Zaletą książki są załączone źródła historyczne, które tłumaczył sam autor, np. list żałobny od Zygmunta Luksemburskiego do księcia Witolda, list Husa przed spaleniem, przekład poematu Świnki z kroniki Długosza czy list polecający krewniaka Zawiszy na biskupa, ukazujący niemal zażyłe stosunki między Zawiszą a papieżem (i to po tym co było w Konstancji!).
Przedstawienie jest zwarte i nie uchodzi tak daleko w fikcję literacką jak u Kuczyńskiego (przez co może nie jest tak porywające), ale zarazem nie jest to praca "półbadawcza", jak w...

Jakub Osiński | 2016-12-18

Wprawdze uważam, że to najsłabsza z powieści Bunscha opowiadająca o dziejach naszego narodu, jednak nie czyni to ją nie wartą przeczytania. Wiele można wynieśc również z tej książki. Książka przez jakiś czas się dłuzy, jednak wieńczący ją opis bitwy pod Warną - rewelacyjny.

Artur | 2017-03-06
Przeczytana: 19 stycznia 2016