Bezbronna kreska

Wydawnictwo: Biuro Literackie
tsantsara

Bezbronna kreska to mikropowieść pełna aluzji do popkultury oraz wielkich dzieł literackich, łącząca w sobie wielkomiejski romans, komiks oraz prozę poetycką. W warstwie fabularnej mamy do czynienia przede wszystkim z historią romansową o - zdawałoby się - rozrywkowym charakterze, jednak autor Czarnego kwadratu ze swadą podrzuca nam pogłębiające lekturę tropy, żongluje konwencjami, szuka luk w miłosnym dyskursie, przyjemnie cierpi i nieprzyjemnie się bawi, badając granice swoje i swojego języka. To gorzki, choć tryskający dowcipem, portret uczucia w postnihilistycznych czasach, w których radość, ból, potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, szczerość i zaufanie zostały zamienione w liczman, a wartości etyczne zastąpiono estetyką przyjemności i poddano dyktatowi gry. Głównym bohaterem Bezbronnej kreski jest jednak język: silnie zmetaforyzowany, lecz dynamiczny, poetycki, ale precyzyjny, bezlitosny, a zarazem czuły.

źródło opisu: http://poezjem.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Krzysztof | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Prawdziwie artystyczna proza, miejscami czyta się jak wiersz. Historia niby banalna: on gdzieś daleko na służbowym wyjeździe, ona tajemnicza nieznajoma; romans. Ale jak napisana! Nie o fabułę tutaj chodzi, a o emocje przekazywane w misternie dobranych słowach.

monweg | 2016-10-01

"Pusta ulica, wilgotny świt. Miasto jest bezwietrzne, ale wyje ciszą, jakbym je oglądał z wyłączoną fonią, może zapadło w bezdech, a może zaciska zęby w oczekiwaniu na kolejny detoks. Z tosterów wyskakują tosty, maluchy zrzucają piżamy, odpływ zabiera lęki i wymienia je na nowe, (…) w metrze bezdomny wygrywa swoje życie na wiadrze, na harmonijkach wieżowców gra wiatr, ale nic nie słychać. Są tylko światła i wycie miasta, któremu młodość pierdoli się ze starością."

Nowy Jork przemierzamy wraz z Tadeuszem Dąbrowskim, jeżdżąc metrem, taksówką czy przemierzając miasto piechotą. W Bezbronnej kresce nie brakuje opisów metropolii, ale nie ona odgrywa w tej mikropowieści, momentami bardzo poetyckiej, główną rolę. Dobra, ale po kolei.

Tadeusz Dąbrowski do tej pory dał się poznać czytelnikom przede wszystkim jako poeta i krytyk literacki. Lista czasopism krajowych i zagranicznych, z którymi współpracował, jest tak długa, że sam autor chyba nie pamięta wszystkich tytułów; wymienić warto...

czytankianki | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 września 2016

Mam słabość do poetek i poetów próbujących sił w prozie, ponieważ efekty tych prób są zazwyczaj bardzo udane. Bezbronna kreska Tadeusza Dąbrowskiego przede wszystkim mnie zdezorientowała: z jednej strony ogromnie spodobała mi się metaforyka i zgrabne odniesienia do dzieł znanych artystów (Malewicz, Warhol, Abramović, Serra), z drugiej drażniła mnie fabuła. Ale opowieść o dwójce nieznośnych bohaterów nie mogła być przecież gładka.

On – polski poeta promujący w Stanach swoją twórczość, ona – architektka z Kanady, zafascynowana tworzeniem koncepcji przestrzennych bez praktycznego zastosowania. Z ich przypadkowego spotkania w nowojorskim metrze nie wyniknie przyjaźń ani romans, co najwyżej irytująca zabawa w kotka i myszkę. Czytelnik musi uwierzyć w wersję Tada, który z potrzeby zemsty i zapomnienia (sic) postanawia opisać znajomość z Megan. W zacietrzewieniu wypada chwilami z roli i daje się ponieść tworzonej przez siebie fikcji, a biedny czytelnik zaczyna się już z lekka zżymać....

Elwira | 2017-03-09
Przeczytana: 07 marca 2017

Biuro Literackie nigdy nie zawodzi. Zabrało mnie znów w podróż po meandrach cudu języka polskiego. Jak to sam autor nazywa, udałam się dzięki jego pozycji do "mentalnego spa".

Nowy Jork. Fast food uczuć i ludzkich relacji. Brudy i smrody nieczystego sumienia i pragnień typu instant. Autor obnaża przed nami nasze wady i zrywy namiętności w oddaleniu od ciepła domowego ogniska. Mamy tutaj obsesję na punkcie Megan i węszącego za nią głównego bohatera, trudno ich polubić, ale gdzieś po drodze ze strachem bądź zaprzeczeniem możemy odnaleźć siebie i dzisiejsze relacje.

Mnogość metafor i ostrych spostrzeżeń potrafią nas pociąć na kawałki podczas lektury, która choć krótka, ani trochę nie jest lekka. Jeśli miałabym wyciągnąć z siebie jakąkolwiek pretensję, to jedynie taką, że było mi za krótko. Ten wnikliwy i poetycki obraz kondycji naszych czasów i miłości smakował mi wybornie, choć nie był łatwy do strawienia.

Dla miłośników niebanalnych...

Glinda_the_Good | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

Tak sie złożyło, że przed sięgnięciem po książkę Dąbrowskiego, akurat skończyłam czytać Trans Gretkowskiej, a jeszcze wcześniej Opętanie Radiguet, i stworzył mi się w sposób niezamierzony, ale jakże urokliwy, pewnego rodzaju tryptyk o obsesjach, grach i nerwicach psychiczno-erotycznych, bo chyba jednak nie o miłości.
Wychodząc z założenia, że Bezbronna kreska jest anegdotą, pozwólcie, że nie będę się tutaj literacko teoretyczno-historycznie wywnętrzniać, ale wierzcie mi na słowo, które wam rzekłam, że tak jest, Dąbrowski opowiada ją brawurowo. Przeplaca historię zasadniczą, spotkania meżczyzny po przejściach i kobiety z przyszłością, obserwacjami dotyczącymi obyczajowości i szerokiego spektrum aspektów kulturowych, kulturalnych i kulinarnych.
Lektura tej mikropowieści jest zdecydowanie za szybka (dwie przerwy obiadowe w pracy) i pozostaje niedosyt, zresztą niedokładnie wiadomo niedosyt czego… Być może najbardziej w literaturze odwetowej, której przykładem mogą być trzy wyżej...

Katarzyna | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Nawet niezłe, choć podejścia do tej książki miałam dwa. Historia romansu poety w podróży służbowej plus zabawy metafikcją. Zdarzają się tam niedoróbki, które mnie cofały i dezorientowały, np. wyszedł narrator z panną nowopoznaną z tunelu i nagle (s. 11) "koleżanka zaczęła szukać w telefonie adresu". Ja- czytelnik wracam i zastanawiam sie czy tam jest jeszcze ktoś trzeci, czy nie pominęłam. A to chodzi o tę dziewczynę z którą narrator jest. Problem z poetami zaczynającymi pisać prozę jest taki, że skupiając się na zdaniach i związkach frazeologicznych gubią czasem całość z oczu. Bo proza ma inną melodię, a jeszcze synteza całosci musi grać. Czasem zdarzały się kwieciste i drażniące pretensją porównania, np. (s.62)"Wagon kołysze sie jak pijana nastolatka w trakcie seksu z nieznajomym, o który bez przekonania założyła się z koleżanką". Czyli co, trzęsie sie ze strachu czy dlatego, że taka pijana;) Drażniła mnie też ta natrętna maniera w ciągłym powtarzaniu architektka i architektka....

misia55 | 2017-03-08

i z góry przepraszam za te 4 gwiazdki, bo wiem że to moja wina nie dostatecznie sie wczułam, nie próbowałam zrozumieć, czytałam powierzchownie...i przyszło zniechęcenie...może kiedyś wrócę, odpowiednio przeżyję i poprawię ocenę ;)

radkm | 2017-12-17
afterxtime | 2017-09-04