O szczęściu: podróż filozoficzna

Wydawnictwo: Amber
Du Bonheur. Un voyage philosophique
filozofia i etyka
Miriam Fraser

Jedna z najważniejszych, najpopularniejszych i najszerzej komentowanych książek o szczęściu, jakie ukazały się na świecie w ostatnich latach. 1. miejsce francuskich list bestsellerów – 4 tygodnie! W TOP 3 – 15 tygodni! W TOP 10 – 34 tygodnie! W TOP 20 – prawie rok! Wydana w 16 krajach! To nie jest zwyczajny esej filozoficzny. To barwna, bardzo osobista opowieść. Frédéric Lenoir szuka...

1. miejsce francuskich list bestsellerów – 4 tygodnie!
W TOP 3 – 15 tygodni!
W TOP 10 – 34 tygodnie!
W TOP 20 – prawie rok!
Wydana w 16 krajach!

To nie jest zwyczajny esej filozoficzny. To barwna, bardzo osobista opowieść. Frédéric Lenoir szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania o szczęście, zapraszając nas w barwną podróż między filozofią a codziennością.

Czym jest szczęście?
Czy szczęście to stan, który może trwać, czy to tylko ulotne chwile?
Jak pielęgnować szczęście?
Jak go szukać?
Czy szczęście może współistnieć z cierpieniem?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/proza-swi...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/proza-swi...»

brakpomysłu | 2016-09-28

Czym jest szczęście dla każdego z nas? Od czego zależy szczęście? Co nam je daje i co nam je zabiera? Nie chcemy czy nie potrafimy być szczęśliwi? Na te wszystkie pytania Lenoir odpowiada w swojej książce. Odnosząc się jeszcze do starożytnych pokazuje, że mimo upływu wieków, szczęście niewiele się zmieniło.

Ciężko stworzyć długi opis tej pozycji. Równie trudno jest o niej długo mówić. Dlatego to będzie jeden z tych krótszych tekstów. Choć temat jaki podejmuje autor jest rzeką, to rozprawianie o nim wcale nie jest takie łatwe. Bo te książkę można podsumować w kilku zdaniach. Ba, wręcz wypadałoby.

Bo szczęście niby jest proste i można je znaleźć wszędzie. Jednak nie każdy o tym wie lub chce wiedzieć. I właśnie o tym mówi autor. Pokazuje różne podejścia do szczęścia i tłumaczy jak wygląda jego szukanie. Odnosi się przy tym do wielu filozofów czy współczesnych esejów. Dzięki temu, czytelnik może poznać pojmowanie szczęścia na przestrzeni lat. I odnieść je do siebie samego.

To ten...

Monika Zjawińska | 2016-10-17

Cudowna książka odpowiadająca na życiowe pytania:
- Czym jest szczęście?
- Od czego zależy – od naszych genów, wrażliwości, od czynników zewnętrznych czy od naszych starań?
- Czy to stan, który może trwać, czy to tylko ulotne chwile?
- Jak szukać szczęścia i jak je pielęgnować?
- Czy szczęście może współistnieć z cierpieniem?

Każdy, kto choć raz poszukiwał odpowiedzi na któreś z tych pytań, powinien sięgnąć po tę książkę.

Brethil | 2016-10-04
Przeczytana: 29 września 2016

Szeroko rozumiane szczęście zawsze było i będzie „na topie”. Nie skończymy o nim rozmawiać, kłócić się o nie i poszukiwać jego znaczeń. Dlaczego? Po prostu dlatego, że każdy szczęścia chce każdy, niezależnie od tego, jak sam je definiuje. Z tego samego względu jest ono niewyczerpanym workiem, z którego można wyciągać garściami tematy książek związanych z szeroko rozumianym lajfstajlem, jak i, w mniejszym lub większym stopniu, z filozofią. Tego rodzaju literatura to gwarantowany sukces marketingowy - jesteśmy ludźmi i lubimy chodzić na skróty, nie przestaniemy więc wierzyć, że kiedyś w końcu znajdziemy ładny, zgrabnie wypisany przepis na szczęście instant. Nic, tylko brać i korzystać. Ale czy wszędzie trzeba skrótami? A może lepiej po prostu zachęcić człowieka do myślenia, poszukiwania własnych dróg i definicji?

Przyznam szczerze, że trochę mnie zawsze te książki o Wielkich Sprawach odstraszają. Trudno ustrzec się banału, gdy pisze się na temat przerabiany na tysiące sposobów...

Marta-Kamińska | 2016-10-23

„Jestem szczęśliwy i nic nie jest tego przyczyną.”
To piękne zdanie to kwintesencja tej wspaniałej, mądrej książki.
Frédéric Lenoir przenosi nas w czasie i prowadzi przez mądrości Wschodu i Zachodu, i w każdym rozdziale coraz bardziej zachęca nas do refleksji nad sensem naszego życia. Chce, byśmy zastanowili się, czy kochamy własne życie. Ze smakiem łączy ze sobą różne epoki i mądrości, aby poprowadzić nas do odkrycia odpowiedzi na jedno z najważniejszych dla człowieka pytań. Dowiadujemy sie, co pojęcie szczęścia oznaczało w różnych filozofiach, u różnych filozofów. Aż w końcu dowiadujemy się, że szczęście to przede wszystkim świadome pragnienie, by je budować. Ważne jest, by doceniać chwile szczęścia, często jakże ulotne. Lenoir mówi nam, że szczęście polega na tym, by żyć w zgodzie z naszą naturą, rozwijać naszą wrażliwość, żebyśmy mogli cieszyć się życiem i światem. Polecam gorąco!

Marta Zagrajek | 2016-10-18

Frederic Lenoir jest filozofem i religioznawcą, którego książki to przede wszystkim rozprawy filozoficzne, trafiające do bardziej ukierunkowanych czytelników. Inaczej, a jednocześnie podobnie jest z „O szczęściu”. Ta książka to po prostu zebrane ujęcia filozoficzne na temat szczęścia. Jest swoistą antologią, której Lenoir nadał łatwo przyswajalne brzmienie.

Całość na zukoteka.blox.pl

Mariolle | 2018-01-21