historia
Tethis

Dzieje Gminne Czchowa to albumowa publikacja zawierająca oprócz historii, faktów, dokumentów, wspomnień, również cenną dokumentację fotograficzną. W książce wykorzystano materiały, gromadzone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czchowie oraz redakcję „Czasu Czchowa” przez wiele lat. Dzieje Gminne Czchowa ujęto w kilku rozdziałach, każdy ma innego autora, w związku z tym - nieco inny...

Dzieje Gminne Czchowa ujęto w kilku rozdziałach, każdy ma innego autora, w związku z tym - nieco inny charakter, ale też każdy ma ogromną wartość historyczną. Pierwszy rozdział zawiera rys historyczny od początków istnienia Czchowa do okresu po II wojnie światowej, jaki sporządził Henryk Kornaś, znany czchowski historyk. Rozdział II zawiera dokumenty, pochodzące z Archiwum Państwowego w Krakowie - nadane miastu przywileje, odpisy, akta sądowe, dokumenty cechowe czy nawet rozkazy królewskie. Rozdział III zawiera opis najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Czchowie w okresie międzywojennym. Rozdział IV stanowi historia wojny i okupacji - lata 1939-45. Rozdział V to historia powojenna do roku 1972. Rozdziały II-V to wspomnienia z Kroniki Gromadzkiej Rady Narodowej w Czchowie, spisane przez Marię Janicką z Czchowa, wieloletniego pracownika biblioteki publicznej. Ostatni rozdział opracowany został przez młodego historyka Krystiana Srokę, w którym przedstawił procesy przemian ustrojowych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych od lat 70. do czasów współczesnych.

źródło opisu: www.czasczchowa.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie